Учени: 41% от земноводните са застрашени от изчезване
Изводите са от нова глобална оценка, представена от природозащитници за 8011 вида земноводни
Застрашени от изчезване са 41 процента от земноводните животни заради унищожаване на местообитанията им, болести и климатичните промени, предадоха Ройтерс и АФП, като цитираха проучване.
Изводите са от нова глобална оценка, представена от природозащитници за 8011 вида земноводни - гръбначни животни, които обитават както водни, така и сухоземни места, съобщава БТА.
Положението в света е още по-тежко, отколкото при първата подобна оценка през 2004 г., когато 39 % от земноводните животни са сред застрашените видове, сочат актуализираните данни.
Човешката дейност и климатичните промени са нарушили деликатния баланс на нашата планета в ущърб на флората и фауната.
Земноводните са в най-лошо състояние сред гръбначните животни, като 27 процента от бозайниците, 21 на сто от влечугите и 13 процента от птиците са застрашени от изчезване според отделни оценки.
Оценката на земноводните се основава на сътрудничество на повече от 1000 световни експерти. Установяването на вид, който е застрашен от изчезване, означава, че е оценен като "критично застрашен", "застрашен" или "уязвим" в т.нар. "червена книга" на Международния съюз за опазване на природата - световната организация, която прави оценка на риска от изчезване на дивата природа.
"В най-голямата си част идентифицирането на защитени зони и планирането на опазването на видове е насочено към нуждите на бозайниците и птици. Земноводните са изпуснати от контрол", казва Дженифър Людке от базираната в Тексас глобална организация с нестопанска цел "Re:wild", координатор на групата от специалисти, изследващи земноводните към Международния съюз за опазване на природата и водещ автор на проучването, публикувано в списание "Нейчър".
Земноводните се появяват за първи път преди повече от 300 милиона години. Днес съществуват три разреда земноводни: опашати (саламандри и тритони), като 60% от тях са застрашени от изчезване; безопашати (жаби) - 39 % са в опасност; и безкраки - 16 %. От 2004 г. насам 306 вида са се приближили към изчезване, сочи проучването.
"Това, от което се нуждаем сега, е глобално движение, което да катализира възстановяването на земноводните по света", казва природозащитникът от "Re:wild" Келси Нийм, съавтор на проучването.
Изследователите идентифицират четири вида земноводни - жаба от Австралия, жаба от Гватемала, саламандър от Гватемала и жаба от Коста Рика, които са изчезнали от 2004 г. насам. Освен това те посочват 185 вида като "вероятно изчезнали", без известна оцеляла популация.
Унищожаването на местообитанията и деградацията, причинени най-вече от животни земеделието и земеделските култури, остава най-често срещаната опасност, като засяга 93 процента от застрашените видове земноводни. Все по-голяма част от видовете са застрашени от болести и от климатичните промени, установяват изследователите.
"Земноводните са особено чувствителни към промените в заобикалящата ги среда, отчасти защото дишат през кожата си", обяснява Нийм.
"Така че последиците от изменението на климата - повишена честота и интензивност на екстремните метеорологични явления, промените във влажността и температурата, повишаване на морското равнище и пожари - могат да доведат до загуба на ключови места за размножаване, повишена смъртност, влошаване на състоянието на местообитанията, и промени в местообитанията, които затрудняват земноводните да си намерят подходящи места за живеене", добавя Нийм.
Пандемията при земноводните от заболяването хитридиомикоза е намаляла, но има нови опасения, че гъбичен патоген, наблюдаван в Азия и Европа, може да да навлезе в Северна и Южна Америка, казват учените. В проучването се посочват и продължаващите заплахи от търговията с животни и лов за храна, осъществяван от хората.
Най-голямата концентрация на застрашени земноводни е установена на Карибските острови, в Мексико и Централна Америка, тропическия регион на Андите, Индия, Шри Ланка и Камерун, Нигерия и Мадагаскар.
"Земноводните имат невероятно разнообразие от размери, цветове и поведение. Те могат да бъдат толкова малки, колкото обикновената домашна муха, ... и дълги като китайския гигантски саламандър", казва Нийм.
"Земноводните са наши съюзници в разбирането на здравето на нашата планета", казва Людке. "Когато опазваме и възстановяваме земноводните, защитаваме и възстановяваме сухоземните и водните екосистеми, опазваме генетичното разнообразие на Земята, инвестираме в бъдеще, в което целият живот - включително човешкият - ще бъде в състояние да се развива".