Изследователи от Университет Западно Сидни в Австралия се обединиха с технологичните гиганти Intel и Dell, за да изградят масивен суперкомпютър, предназначен да симулира невронни мрежи в целия човешкия мозък.

Компютърът, наречен DeepSouth, е способен да емулира 228 трилиона синаптични операции в секунда, което го поставя наравно с изчислената скорост, с която човешкият мозък извършва операции.

Проектът бе обявен на семинара NeuroEng, организиран от Международния център за невроморфни системи (ICNS).

След като заработи през април следващата година, DeepSouth може да предостави на изследователите несравним поглед върху това как човешкият мозък обработва информация.

"Напредъкът в нашето разбиране за това как мозъците изчисляват с помощта на неврони е възпрепятстван от нашата неспособност да симулираме мрежи, подобни на мозъка, в мащаб", каза директорът на ICNS и професор в Западен Сидни Андре ван Шайк в изявление.

Вместо да се стремят DeepSouth да се превърне в най-мощния конвенционален суперкомпютър в света, изследователите търсят начин да симулират мозъчната мрежа от неврони, използвайки "невроморфна система, която имитира биологични процеси". Резултатът е по-тясно специализиран, но и по-ефективен и по-малко енергоемък суперкомпютър, изграден от нулата, за да симулира синаптичната активност в човешкия мозък.

Освен за разбирането на човешкия мозък, технологията може да доведе до пробиви и в други области.

Например, новият суперкомпютър може да доведе до разработването на усъвършенствани интелигентни устройства или да позволи на AI моделите да консумират по-малко енергия.

"В края на краищата има два типа изследователи, които ще се интересуват от това - или тези, които изучават невронауки, или тези, които искат да създават прототипи на нови инженерни решения в пространството на изкуствения интелект", коментира професорът по компютърно инженерство в Johns Hopkins Ралф Етиен-Къмингс пред New Scientist.

"Ако се опитвате да разберете мозъка, това ще бъде хардуерът, на който да го направите", завършва той.