В Космоса беше изстрелян спътник, който ще разглежда вътрешността на облаците, за да помогне за по-точни прогнози за времето и климата, предаде ДПА.

EarthCARE беше изстрелян с ракета Фалкон 9 на компанията Спейс Екс от базата на космическите сили Ванденберг в Калифорния.

Сондата ще помогне на учените да разберат как облаците и аерозолите като прах и дим играят роля в нагряването и охлаждането на земната атмосфера.

Спътникът ще измерва и радиацията, излъчвана от планетата.

Много от компонентите му, включително основната конструкция и два ключови инструмента, са построени в Обединеното кралство.

Данните от EarthCARE - което е съкращение от Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer - могат да помогнат за намаляване на заплахите, породени от глобалното затопляне, твърдят експерти.

Той е дело на професор Антъни Илингуърт от университета в Рединг, който е замислил идеята преди повече от 30 години.

Проектът е приет от Европейската космическа агенция (ЕКА) през 2004 г., а по-късно се превръща в съвместна мисия с японската космическа агенция Jaxa.

Облаците играят жизненоважна роля в контрола на температурата на планетата, като отразяват слънчевата светлина обратно в космоса и задържат топлината.

Но малко се знае за това как те управляват климатичната система на Земята.

Очаква се тригодишната мисия, която струва повече от 800 млн. евро (869 млн. долара), да даде отговори за тези процеси.