Ювал Ноа Харари, професор от Еврейския университет в Ерусалим, каза, че сливането на човека и машината ще е "най-голямата еволюция в биологията" от появата на живота преди четири милиарда години.

В книгата си, проследяваща историята на човечеството, той твърди, че хората ще еволюират и ще станат като богове с власт върху смъртта, както и че те ще са толкова различни от съвременниците, колкото сме ние от шимпанзетата, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

Според него хората като раса се ръководят от неудовлетворението и няма да успеят да устоят на изкушението да се "ъпгрейдват", независимо дали с генно инженерство или с технологии.

"Програмирани сме да сме неудовлетворени. Дори когато хората изпитват удоволствие или имат постижения, това не им стига. Те искат все повече. Мисля, че е вероятно през следващите 200 години Хомо сапиенс да се ъпгрейдват до нещо като божествено създание или с биологични манипулации и генно инженерство, или като бъдат създадени киборги, отчасти органични, отчасти неорганични"
, каза проф. Харари.

Според него хората са станали толкова доминантен вид заради способността си да измислят "фикции", които обединяват обществото, като религията, парите, идеята за основните човешки права, които нямат основа в природата.

"Бог е изключително важен, защото без религиозния мит не можеш да създадеш общество. Религията е най-важното изобретение на хората. Докато хората са мислели, че зависят от тези богове, те са контролируеми. Сега казваме, че нямаме нужда от бог, а само от технологии", споделя проф. Харари.

По думите му най-интересното място в света от религиозна гледна точка не е Близкият изток, а Силициевата долина, където създават техно-религия. Те вярват, че дори смъртта е технологичен проблем, който трябва да бъде решен.