Ще измести ли изкуственият интелект нашата субективност в ерата на дигитализацията?
Именитият руски учен проф. Володенков гостува на Пловдивския университет с онлайн дискусия за хибридните войни и дигиталния тоталитаризъм
Самообучаващи се невронни мрежи, цифровизация, "умни" алгоритми, и симулирана комуникация - това са само някои от термините, които предизвикаха силен интерес по време на онлайн лекцията "Цифрова политическа комуникация в условията на глобалните технологични трансформации". Академичната среща бе проведена по инициатива на Катедра "Политически науки и национална сигурност" към ПУ "Паисий Хилендарски", ръководена от доц. д-р Алексей Петров.
За да представи актуалните тенденции и въпроси възникаващи около темата за изкуствения интелект, бе поканен известният специалист Сергей В. Володенков - доктор по политически науки и професор в катедра "Държавна политика", Факултет по Политология към Московски Държавен Университет "М. В. Ломоносов". Участници в събитието бяха студенти, преподаватели, докторанти, и ученици от средни училища. Не на последно място, в дискусията се включиха и Дан Шомон, партньор на българския Съюз за Стопанска Инициатива и водещ политически консултант в САЩ, наричан "човекът, който направи Обама президент", както и Луиджи Ребуфи, генерален секретар на Европейската Организация по Киберсигурност (ECSO).
Събитието ще остане запомнено с единодушието по отношение на дигиталните социални платформи, до което достигнаха две общопризнати фигури от политическите и академични среди като проф. Володенков и Дан Шомон. Науката доказа, че няма граници и работи като обединява мненията на колоси в сферата на политологията идващи от напълно различни светове.
Основните тези, които бяха засегнати от проф. Володенков бяха за необходимостта от цифровизация на съвременните обществено-политически процеси, и същевременно, навлизането на изкуствения интелект и алгоритми наподобяващи невронни мрежи, за таргетиране на целеви аудитории - методи, които се използват при глобални играчи като Google, Facebook, YouTube, Instagram за постигане на корпоративните им цели.
На въпрос зададен от преподавател по кибер застраховане в Катедра "Политически науки и национална сигурност" на ПУ, за ролята на кибер атаките в симулирането на събития от политическо значение или т.нар. хибридна война, проф. Володенко отговори, че макар и всичко да зависи от политическото намерение, дигиталните технологии лесно биха могли да се превърнат в оръжия.
Беше разискван и проблемът до каква степен изграждането на социално политически идеи, ценности и символи, както и тяхното разпространение, ще са процеси, които принадлежат на човека, а не на алгоритми на невронни мрежи.
Руският учен подробно разясни на онлайн аудиторията и как все по-широко навлизащите в обществото комуникационни технологии пряко ще се отразят на функционирането на държавите, политическите системи и режими в сегашния им вид.
Проф. Володенков е основател и ръководител на комуникационната агенция G3, която работи с редица държавни агенции, правителствени организации и корпорации, обществени и търговски структури. Автор на над 120 научни публикации, професорът е водещият експерт на руското общество на политолозите. Един от забележителните му научни трудове е монографията "Интернет комуникациите в глобалното пространство на съвременното политическо управление към цифрово общество". Основните изследователски области, в които работи, са цифрови комуникации, информационна сигурност, масово съзнание, управление на общественото мнение, дигитален тоталитаризъм, и хибридни войни.
Лекцията на руския учен беше част от серия срещи с научен и образователен характер организирани от доц. д-р Алексей Петров по случай 60 годишния юбилей на Пловдивския университет. Водещи лектори на предишни онлайн събития бяха авторитети в сферата на дипломацията и политиката от световно ниво като Исабел Владойо, основател на Американския Институт за Дипломация и Права на Човека, проф. Уолтър А. Роузънбаум, преподавател в Университета в Гейнсвил, Флорида, и Антонио Муниоз, член на Сената в Чикаго, Илинойз, както и споменатите по-горе Луиджи Ребуфи и Дан Шoмон.
Материалът е предоставен от Лев Инс.
НАЙ
Астронавт: НАСА пренебрегна правилата, докато бяхме в авариралия кораб на Boeing
Китай постигна рекордна температура с "изкуственото слънце"
Microsoft подготвя свят без пароли
Как да ползваме отстъпка при покупката на Windows 11
Все повече учени вече обмислят да напуснат Америка
Все повече учени вече обмислят да напуснат Америка
Microsoft подготвя свят без пароли
Астронавт: НАСА пренебрегна правилата, докато бяхме в авариралия кораб на Boeing
Китай постигна рекордна температура с "изкуственото слънце"
"Амазон" се готви за изстрелването на първите спътници от своето интернет съзвездие