Миналата седмица бе съобщено, че има пет магазина "Apple Store", в които продуктите на концерна се продават без разрешението на производителя. Само два от тях са затворени, отбелязват властите.

Разследването на дейността на магазините очевидно е провокирано от голямото внимание, което медиите посветиха на сложно изработен фалшив магазин, открит от американски блогър. Заповедта за затваряне не се отнася за магазина, който е подал молба за лиценз за препродаване на продуктите на Apple, посочи говорител на местното правителство.

"Медиите не бива да разбират погрешно ситуацията и да се впускат да правят заключения. Някои медии в чужбина представиха нещата така, сякаш магазините са продавали фалшиви продукти на Apple", отбеляза Чан Пуюн, говорител на властите в Кунмин, цитиран от БТА. "Китай направи големи стъпки за строго прилагане на правата на интелектуална собственост, а и магазините не са продавали фалшиви продукти", допълни той.

Властите разследват дали Apple е поискалa пред китайските държавни органи законова защита за своя магазинен дизайн и вътрешно оформление, посочи Чан. В Кунмин бяха проверени около 300 магазина, след като интернет публикация на американка, живееща в града, показа фалшиви магазини на Apple, почти идентични с истинските, в които дори персоналът е бил убеден, че работи за американската компания, припомня Ройтерс.

Петте фалшиви магазина в Кунмин са продавали истински продукти на Apple, купени от други оторизирани представители в Китай. Apple има в Китай само четири официални магазина, които се намират в Пекин и Шанхай, допълва Ройтерс.