Американски компании ще се опитат да изпратят космически апарат на Луната на 14 февруари, когато на много места по света се празнува Свети Валентин, и месец след провала на първата частна мисия, предават АФП и БТА.

Мисията ще бъде осъществена от лунен спускаем апарат на базираната в Хюстън, Тексас, компания "Интюитив машинс" (Intuitive Machines), който ще бъде прикрепен към върха на ракета-носител на "Спейс Екс" (SpaceX).

Предишният опит беше извършен през януари от лунния модул на компания "Астроботик" (Astrobotic), който беше изстрелян с ракета-носител "Вулкан Кентавър" на "Юнайтед Лонч Алайънс" (United Launch Alliance) - партньорство между "Боинг" и "Локхийд Мартин".

Заради изтичане на гориво по време на полета космическият апарат не успя да достигне Луната и контролирано се разпадна при повторното си навлизане в земната атмосфера.

По план спускаемият апарат на "Интюитив машинс", наречен "Нова-Си" (Nova-C), трябва да бъде изстрелян от "Спейс Екс" на 14 февруари в 05:57 ч. по Гринуич (07:57 ч. бълг. време) от космическия център "Кенеди" във Флорида. Очаква се апаратът да кацне на Луната на 22 февруари в близост до южния й полюс.

Ако мисията на "Интюитив машинс" и "Спейс Екс" е успешна, това ще бъде първото кацане на американски космически апарат на Луната след края на програмата "Аполо" преди повече от 50 години и първото успешно кацане на лунната повърхност, осъществено от частна компания.

Лунният спускаем апарат "Нова-Си" ще превози до Луната научни инструменти на НАСА, която е подписала договор на стойност над 100 милиона долара с "Интюитив машинс".

Инструментите имат за цел да осигурят по-добро разбиране на лунната среда, за да помогнат на американската космическа агенция да се подготви за завръщането на астронавти на естествения спътник на Земята, което планира с програмата си "Артемис" ("Артемида").

Космическият кораб "Нова-Си" ще носи и цветни скулптури на съвременния художник Джеф Кунс.

Кацането на Луната е особено сложно заради липсата на атмосфера, което означава, че не могат да бъдат използвани парашути и че космически апарат трябва да използва своите двигатели, за да извърши контролирано спускане.

Преди неуспеха на мисията на "Астроботик" през януари, с провал завършиха и опитите на частни израелски и японски компании през 2019 и 2023 г.

Малък японски космически апарат, наречен SLIM, все пак кацна на Луната в края на януари, но не можа да използва своите слънчеви панели веднага след кацането си, както беше планирано.