Космическият телескоп "Джеймс Уеб" засне необичайни изображения на експлодираща звезда, която поради някаква причина се е "повторила" няколко пъти, предава Futurism.

Според съобщение от НАСА, новите снимки на свръхновата, наречена "Свръхнова H0pe", могат да предоставят сериозни доказателства, че съвременното ни разбиране за Вселената може да не е напълно вярно.

Още през 2015 г. телескопът "Хъбъл" също засне тази свръхнова. Но в последните изображения на галактическия клъстер TK X, който е на милиони светлинни години от нас, учените забелязали нещо странно — три точки, които съответстват на една и съща звездна експлозия.

"Астрономите започнаха с въпроса: 'Какво са тези три точки, които ги нямаше преди? Може ли това да е свръхнова?'", казва астрономът Бренда Фрай от Университета на Аризона, която е водещ автор на проучване по темата.

Екипът стигнал до заключението, че този феномен е резултат от гравитационна леща, заснета от "Уеб". Гравитационната леща представлява ефект, при който светлината на свръхновата се огъва под влияние на масивен галактически клъстер между нея и Земята, като създава множество изображения на един и същ обект.

Фрай обяснява, че ефектът е подобен на огледало с три лица, което показва три различни образа на един и същ човек. Едно от изображенията дори било обърнато спрямо останалите, което потвърждава теоретичния модел за гравитационни лещи.

Снимката на "Свръхнова H0pe" показва три версии на експлозията, защото светлината е пътувала по три различни пътища с различна дължина, което позволява да видим взрива в три различни момента от време.

Тези открития са важни за разбирането на скоростта на разширяване на Вселената, известна като константата на Хъбъл. Свръхновата е наречена "H0pe" (Надежда), тъй като дава надежда на учените да подобрят знанията си за изменящата се скорост на разширяване на Вселената.

След като екипът анализирал данните, те потвърдили, че измерванията съответстват на константата на Хъбъл, което е значимо откритие само по себе си. Екипът се надява да продължи наблюденията си на свръхновата и подобни явления с помощта на телескопа "Джеймс Уеб" в бъдеще.