Иран осъществи масирана атака с балистични ракети по цели в Израел. Макар противоракетната система на страната да свали някои от тях, то повечето изглежда са поразили мишените си. И докато Техеран заявява, че ударът е отговор на убийството на лидерите на "Хамас" и "Хизбула", то Израел изглежда решен да отговори на нападението.

"Иран направи голяма грешка тази вечер и ще си плати за нея. Иранският режим не разбира нашата решимост да се защитаваме и да търсим сметка на враговете си. Насралла (не я разбра), очевидно и в Техеран има хора, които не разбират. Те ще разберат. Ще се придържаме към принципа си: който ни напада, бива нападнат от нас", заяви премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.

Как може да бъде осъществен израелският отговор?

Разстоянието по пряка линия между Израел и Иран е над 1000 километра, като двете страни са разделени от държави, като Сирия, Ирак, Йордания и Саудитска Арабия.

Обектите на иранската ядрена програма се намират на над 2000 км по права линия от Израел.

Възможно е обаче израелски самолети да прелетят над неутрални води в Червено море, Индийския океан и Персийския залив. Това е възможно с ползването на самолети цистерни и допълнителни резервоари.

Този маршрут би включвал избягване на директен прелет през въздушното пространство на потенциално враждебни държави, като разстоянието до Иран нараства до около 4700 километра.

Полетът по пряка линия не трябва да се изключва, защото Израел има опит в летенето над Сирия, а иракската ПВО система едва ли ще е проблем.

Ако не иска да ползва самолети, Израел може да реализира ответния си удар и с балистични ракети и дори удари с подводници.

Вижте как изглежда арсеналът за ответния удар на Израел >> >> >>

Балистични ракети

Ракетата Shavit се счита за цивилната версия на Jericho

Снимка: Getty Images

Израел разполага с ракети, които могат да поразяват цели в Иран.

Jericho II e балистична ракета с твърдо гориво и две степени. Поне 90 ракети Jericho II са базирани в укрития югоизточно от Тел Авив. Тя може да се базира в силози, железопътни вагони или на мобилен ракетоносец.

Липсват данни за броя, с който разполага Израел. Няма точни данни за обсега, но според теглото на бойните глави и конфигурацията той може да е от 1100 километра до над 1500 км.

Ракетата има полезен товар от 1000 кг, способен да носи значително количество високовзривни вещества или ядрена бойна глава с мощност от 1 мегатон.

Jericho III е междуконтинентална балистична ракета с ядрена бойна глава, която влиза на въоръжение през 2011 г. Тази ракета вероятно е с две или три степени, използва твърдо гориво и има полезен товар от 1 000 до 1 300 кг. Тя може да носи една 750 кг ядрена бойна глава с мощност от 150 до 400 килотона или две-три по-малки бойни глави MIRV. Обсегът й се оценява на 4 800 до 6 500 км, а според проучване на Конгреса на САЩ от 2004 г. максималният обсег може да достигне 11 500 км.

Възможно е Израел да нанесе предупредителен удар с тази ракета, ползвайки неядрени бойни глави.

Jericho IV е най-новата израелска балистична ракета, която е тествана за пръв път през 2019 година. Знае се единствено, че тя е тристепенна ракета, която може да носи множество бойни глави.

Самолети

Израел разполага с около 10 въздушни цистерни KC-707 "Saknai" и KC-130H "Qarnaf". С тяхна помощ може да се извърши атака, без да се навлиза във въздушното пространство на други държави. Подобна операция би била сложна, но е постижима.

Израелските военновъздушни сили демонстрираха способността си да поразяват цели на дълги разстояния през юли, когато техни изтребители удариха обекти близо до йеменското пристанище Ходейда в отговор на атака с дронове по Тел Авив.

F-35

Снимка: iStock by Getty Images

F-35I "Adir" е специална израелска модификация на американския изтребител F-35 Lightning II от пето поколение, създаден от Lockheed Martin. Израелските военновъздушни сили (IAF) са първата чуждестранна страна, която получава F-35, и "Adir" (на иврит "могъщ") е адаптирана версия на този многоцелеви изтребител, отговаряща на специфичните нужди и изисквания на Израел.

Сред най-съществените подобрения са израелски радар и електроника.

Стелт способностите правят F-35I ключов елемент в стратегическите операции на Тел Авив, включително операции дълбоко вражеска територия.

През май 2018 г. беше съобщено, че F-35I "Adir" е извършил въздушни удари в Сирия, като стана първият изтребител от пето поколение, използван в реален боен конфликт.

Според IISS Израел има 39 подобни изтребителя.

F-15I "Ra'am"

Снимка: Getty Images

F-15I "Ra'am" (на иврит "гръм") е многоцелеви изтребител, специална версия на американския изтребител F-15E Strike Eagle, разработен за нуждите на израелските военновъздушни сили (IAF). Този самолет е основната ударна платформа на Израел за далечни мисии и операции с голям радиус на действие.

Изтребителят може да носи значителен боен товар, включително израелски умни бомби и крилати ракети.

Самолетът участва в удари по цели в Сирия, Ливан и други държави, като е използван за унищожаване на оръжейни доставки и инфраструктура, свързана с враждебни групировки като Хизбула.

През 2007 г. F-15I играе ключова роля в операция "Операция Orchard", при която беше унищожен сирийски ядрен реактор в ранните етапи на разработка.

Израел има 25 бройки от F-15I "Ra'am".

F-16I "Sufa"

Снимка: Getty Images

F-16I "Sufa" (на иврит "Буря") е специална версия на изтребителя F-16 Fighting Falcon. Това е модернизиран и адаптиран вариант на F-16D Block 52, който включва значителни подобрения в авиониката, въоръжението и системите за електронна война, за да отговаря на оперативните изисквания на Израел.

F-16I е двуместен самолет, като второто място е предназначено за оператор на оръжията или офицер по системите за електронна война.

Самолетът е проектиран за многоцелеви мисии, включително удари по земни цели, въздушно превъзходство и разузнаване. Той може да носи разнообразие от оръжия, включително ракети "въздух-въздух", "въздух-земя", умни бомби и ракети с голям обсег.

F-16I "Sufa" е оборудван с конформни резервоари за гориво, които са интегрирани в горната част на фюзелажа на самолета. Тези резервоари значително увеличават радиуса на действие на самолета без да се нарушава аеродинамиката или да се заемат оръжейни точки под крилата.

Израел има 100 бройки от F-16I "Sufa", но заслужава да отбележим, че страна има и около 200 по-стари модификации на F-16.

IAI Heron

Снимка: Getty Images

IAI Heron е един от малкото дронове, които имат обсег от около 1000 километра и теоретично могат да достигнат най-западната част на Иран. Възможно е те да се ползват и за объркване на иранската противовъздушна отбрана.

Дронът може да лети до 52 часа без прекъсване, като за дълги мисии се ползва сателитна връзка. Той разполага с възможност за носене на различни видове сензори, включително камери за дневно и нощно наблюдение, радарни системи и комуникационни системи за електронно разузнаване.

Морската опция

Израелска подводница от клас "Делфин"

Снимка: Getty Images

Израел разполага с пет подводници от клас "Делфин", немски дизелово-електрически подводници, които работят тихо и са идеални за крайбрежни операции.

Две от най-новите подводници, построени за Израел, имат AIP (въздушно-независима пропулсия), което означава, че могат да останат под вода в продължение на седмици, докато преследват потенциални цели.

Подводниците от клас "Делфин" са въоръжени с варианта за наземна атака на крилатата ракета Popeye, наречен Turbo Popeye, с обсег от 200 до 350 км, която може да бъде изстрелвана под вода през торпедните тръби на подводниците.

Подводниците "Делфин" са част от ядрената отбранителна система на Израел, и има доклади, че версия на Popeye има обсег от 1500 км, а последната версия на подобрената подводница от клас "Делфин" има вертикална система за изстрелване (VLS), което позволява изстрелването на по-дълги ракети с повече гориво и по-голям обсег.

Това прави атаката на ирански крайбрежни цели много по-лесна.