Пентагонът тества кучета-роботи, въоръжени с AI-управляеми пушки в Близкия изток
Малко се знае за ролята на изкуствения интелект в платформата
Американската армия провежда изпитания на роботизирани кучета, въоръжени с пушки, в Близкия изток. Според Military.com, най-малко едно такова "самостоятелно" роботизирано куче е било използвано за тестване на анти-дронови способности в съоръжението Red Sands Integrated Experimentation Center в Саудитска Арабия, открито миналата година.
Роботът е произведен от компанията Ghost Robotics, известна с разработването на роботизирани кучета, въоръжени с оръжие.
От армията са потвърдили, че това е едно от "няколко" подобни устройства, които ще бъдат част от арсенала срещу дронове. Представител на армията обаче е отказал да разкрие повече подробности за конкретния робот.
A tady je Ghost Robotics..
— Stanislav Dvořák (@StanislasDvorak) August 21, 2024
Ghost robotics se specializuje na úpravy robotických technologií pro vojenské účely....jsou to ty, které se používají v Izraeli.. pic.twitter.com/CR4uCn6qGu
През последните години Министерството на отбраната на САЩ все по-често използва роботизирани кучета за различни задачи, включително обезвреждане на експлозиви, охрана и разузнаване.
Роботите са оборудвани с камери и сензори, които, подобно на истински кучета, могат да виждат и чуват по-добре от хората. Няма ясна информация как изкуственият интелект (AI) участва в управлението на оръжията, но се предполага, че технологията контролира монтираната на робота оръжейна система.
Израел също използва подобни роботи на Ghost Robotics в конфликта в Газа, което е предизвикало критики и протести срещу компанията. Протести са проведени и в САЩ, където противници на войната се обявяват срещу контракта на компанията с израелската армия.
Освен армията, и Морската пехота на САЩ е подписала договор с Ghost Robotics за разработването на подобни роботизирани кучета с AI. Към момента няма информация дали или кога тези роботи ще бъдат официално внедрени в бойни операции. Армията посочва, че на този етап само изследва потенциала на тези технологии за бъдещи военни формирования.