Нова модификация на бронетранспортьора "Страйкър", оборудвана с лазерно оръжие, ракети, автоматично оръдие, радари и сензори беше представена от Leonardo DRS. Тази версия на "Страйкър" цели да увеличи способностите на американската армия за борба с дронове.

Вижте как изглежда бойната машина "Страйкър" >> >> >>

Leonardo DRS и седем други компании разработиха прототипа за около осем месеца. Централният компонент е лазерното оръжие с мощност 26 киловата, монтирано на въртяща се платформа.

Според експертите, то може да сваля дронове от първа до трета категория на значителни разстояния.

Според дефинициите на армията на САЩ, дроновете в тези три категории могат да тежат до около 600 кг, да летят на височина до 5500 метра и да достигат максимални скорости от 460 км/ч.

Лазерното оръжие предлага по-дълготрайни и по-евтини възможности за унищожаване на дронове, като всеки изстрел струва значително по-малко от конвенционалните оръжия. Въпреки това, лазерите имат недостатъци при неблагоприятни атмосферни условия и изискват значителни ресурси за охлаждане и захранване.

Затова платформата е оборудвана и с по-класически средства за бора с безпилотниците - ракети APKWS II, 30 мм автоматично оръдие XM914 и сензори за откриване на вражески дронове.

Американската армия вече разполага с други версии на Stryker за противовъздушна отбрана, включително модели с ракети и оръдия, но сега усилено се търсят нови решения за борба с дронове, като системи с насочена енергия.

Наскоро България закупи над 100 бойни машини от фамилията "Страйкър". По-конкретно това е версията Dragoon оборудвана с 30-милиметрово автоматично оръдие.

Автоматичното оръдие се захранва от два пълнителя с бронебойни и високоексплозивни боеприпаси. Всеки носи 78 патрона. Други 264 патрона се съхраняват в корпуса.

Оръдието показва повишена смъртоносност и точност в сравнение със стандартната 12,7 мм картечница. То може да атакува леки бронирани превозни средства до 3000 метра. То може да се използва и за унищожаване на дронове.

Корпусът на "Страйкър" е конструиран от стомана с висока твърдост. Машината е снабдена с керамична броня, която предлага цялостна защита срещу 14,5 mm бронебойни боеприпаси и артилерийски фрагменти от 155 mm изстрели.

През 2005 година реактивната броня е подобрена, след като се установява, че преди това тя не може да защити от РПГ-29. Наред с това са монтирани и клетки против удари с ракети. Това прави "Страйкър" доста надеждно защитен.

"Страйкър" тежи около 19 тона и се задвижва от 7.2-литров 6-цилиндров дизелов двигател Caterpillar C7. Мощността му е 350 конски сили. Осем-колесната машина има максимална скорост от 97 км/ч, а с пълен резервоар може да измине 500 километра. "Страйкър" може да превозва до 9 войника.

Машината може да променя налягането във всичките осем гуми, за да отговаря на условията на терена: магистрала, крос-кънтри, кал/пясък/сняг и извънредни ситуации.

Системата предупреждава водача, ако превозното средство превиши препоръчителната скорост за налягането на гумите, след което автоматично надува гумите до следващата по-висока настройка. Системата предупреждава и ако някоя от гумите бъде спукана. "Страйкър" е оборудван с вложки за гуми Run-Flat, които позволяват на машината да се придвижи около 5-10, преди гумата да се повреди напълно.

Критиците на проекта посочват, че машината би била по-мобилна извън пътя, ако е с вериги. Това би я направило и по-устойчиво на щети в битки. "Страйкър" няма амфибийни способности. Друг проблем е по-високият център на тежестта, заради необходимостта от голям пътен просвет за офроуд.

Защитниците на "Страйкър" отговарят, че колесните превозни средства са по-лесни за поддръжка и имат по-висока скорост по пътя. Именно бързото разгръщане по съществуващи пътища кара Пентагона да предпочете този вариант.