Ръководителят на подразделението за изкуствен интелект на Google DeepMind Демис Хасабис разкри ранна версия на това, което компанията нарича универсален AI асистент по време на годишната конференция за разработчици Google I/O. Става дума за система с кодово име Project Astra, която представлява мултимодален AI асистент, работещ онлайн. Той може да "вижда" заобикалящата го среда, да разпознава обекти и да помага при изпълнението на различни задачи.

"Отдавна подхранвам тази идея. Ще имаме този универсален асистент. Той е мултимодален, той е винаги с вас. Този асистент е просто полезен. Ще свикнете с факта, че той е винаги там, когато имате нужда от него", разкри Хасабис по време на презентацията.

Заедно с това Google публикува кратък видеоклип, в който се показват някои от функциите на ранната версия на Project Astra. Служителка в лондонския офис на Google активира асистента с изкуствен интелект и го моли да й каже, когато "види" нещо, способно да издава звуци. След това тя започва да върти смартфона си и когато в обектива на камерата попада говорещ човек, стоящ на бюрото, алгоритъмът ѝ съобщава. След това тя моли да бъдат описани цветните пастели, стоящи на масата в чаша, на което алгоритъмът отговаря, че те могат да се използват за създаване на "цветни творения".

Камерата на телефона се насочва към част от монитора, който в този момент показва програмния код. Момичето пита алгоритъма на изкуствения интелект за какво точно отговаря тази част от кода и Project Astra почти мигновено дава правилния отговор. След това ИИ-асистентът определя местоположението на офиса на Google по пейзажа, който се "вижда" от прозореца, и изпълнява редица други задачи. Всичко това се случи виртуално онлайн и изглеждаше много впечатляващо.

Според Хасабис Project Astra е много по-близо до това как трябва да работи истинският AI-асистент в реално време. Алгоритъмът е базиран на големия езиков модел Gemini 1.5 Pro - най-мощната невронна мрежа на Google до момента. Въпреки това, за да подобри качеството на AI асистента, Google трябваше да направи оптимизации, за да увеличи скоростта на обработка на заявките и да намали времето за забавяне при генериране на отговорите. По думите на Хасабис през последните шест месеца разработчиците са работили за ускоряване на работата на алгоритъма, включително чрез оптимизиране на цялата свързана с него инфраструктура.

Очаква се в бъдеще Project Astra да се появи не само в смартфоните, но и в умните очила, оборудвани с камера. Тъй като на този етап става въпрос за ранна версия на AI асистента, точните условия за пускането му на масовия пазар не са обявени.