Intel отлага инвестициите си в два нови завода в Германия и Полша
Миналия месец технологичният гигант обяви програма за намаляване на разходи за $10 млрд., както и съкращаване на 15% от служителите си
Гигантът за производство на чипове "Интел" (Intel) обяви, че отлага плановете си за изграждане на два завода за производство на чипове в Германия и Полша, тъй като компанията е изправена пред по-ниско търсене от очакваното, съобщи Франс прес, на която се позова БТА.
От АФП коментират, че това е сериозен удар за правителствата в Германия и Полша, които обявиха значителни субсидии за проектите и ги представяха като тласък за развитието на индустриите си.
От "Интел" посочиха още, че ще се оттеглят от проектите си в Малайзия, както и че плановете им за САЩ ще останат незасегнати.
В началото на август, след разочароващи данни за второто тримесечие на годината, "Интел" обяви програма за намаляване на разходи за 10 млрд. долара, както и съкращаване на 15 на сто от служителите си.
В Германия строителните работи по проекта на "Интел" трябваше да започнат през 2023 г., но бяха спряни, след като войната в Украйна доведе до скок на инфлацията. След това германски правителствени служители и компанията водеха преговори за финансиране в продължение на месеци като двете страни подписаха сделка през юни 2023 г., която включваше увеличаване на държавните субсидии до 10 млрд. евро или с над 3 млрд. евро над първоначално обявения размер. Цялата инвестиция тогава бе определена на 30 млрд. евро.
"Наскоро увеличихме капацитета в Европа чрез нашата фабрика в Ирландия, която ще остане водещият ни европейски център в обозримо бъдеще", каза главният изпълнителен директор на "Интел" Пат Гелсингер в изявление. "Ще поставим на пауза нашите проекти в Полша и Германия с приблизително две години въз основа на очакваното пазарно търсене", добави той.
В Полша "Интел" получи 1,8 милиарда долара за създаване на фабрика за полупроводници близо до Вроцлав. Подкрепата бе одобрена миналата седмица и от Европейската комисия.
ЕС се стреми да увеличи производството на полупродовдници и електронни компоненти, използвани във всичко - от бойни самолети до смартфони, и да намалят зависимостта от Азия, след като предизвиканият от пандемията недостиг удари някои индустрии, а войната на Русия срещу Украйна доведе до рисковете от свръхзависимост.
В понеделник "Интел" също така заяви, че ще получи до 3 милиарда долара директно финансиране от правителството на САЩ, за да увеличи производството на полупроводници за американската армия.