Как Майк Линч се превърна в "британският Бил Гейтс"
Милиардерът изчезна, след като яхтата му потъна край Сицилия.
Британският милиардер Майк Линч и дъщеря му Хана са в неизвестност, след като луксозната им яхта потъна край бреговете на италианския остров Сицилия. След съосноваването на британската технологична фирма Autonomy през 1996 г. и подкрепата на няколко успешни технологични фирми, бизнесменът бе наричан "британският Бил Гейтс".
Какво знаем за него?
Британският технологичен магнат се ражда в сравнително бедно семейство с ирландски произход на 16 юни 1965 г. Той е син на медицинска сестра и пожарникар и израства близо до Челмсфорд в Есекс.
Когато е на 11 години той спечелва стипендия за престижното частно училище Bancroft's School. Много от завършилите там в последствие имат успешни кариери на учени или директори на компании.
В последствие Линч е приет в университета в Кеймбридж, където учи естествени науки. Там получава докторска степен по компютри, а по-късно започва изследователска кариера.
В университета Линч помага за създаването на компанията Cambridge Neurodynamics през 1991 година. Тя се специализира в компютърно базирано разпознаване на пръстови отпечатъци. Това бързо ѝ носи добри връзки с правителствения сектор.
Компанията има три подразделения.
Neurascript се специализира в анализа на бизнес документи въз основа на разпознаване на символи и беше закупен от немската компания Dicom през 2004 г.
NCorp търси бази данни.
Най-успешното подразделение Autonomy търси в неструктурирани бази данни. Софтуерът ѝ може извлича полезна информация от телефонни обаждания, имейли и видео. В последствие то се превръща в самостоятелна компания, основана от "британският Бил Гейтс".
Продуктите на компанията се ползват от кол центрове и за наблюдение на телевизионни канали за думи или теми.
Сравнението с Бил Гейтс обаче е малко пресилено. Майк Линч не създава толкова широко използван и разпознаваем продукт, като операционната система Windows.
Въпреки това Autonomy става една от 100-те най-големи публични компании в Обединеното кралство. Освен това тя демонстрира, че Великобритания има капацитета да създава търсен софтуер.
Бързият растеж и успехът на компанията в края на миналия и началото на този век печелят на Майк Линч множество призове и награди. Най-високият от тях е Орденът на Британската империя. Това е най-младшият от британските рицарски ордени и с най-много кавалери по света - над 100 000. Той обаче дава правото Майк Линч да се нарича сър.
Линч си спечелва популярност, която го прави част от борда на BBC. През 2011 г. той е назначен в правителствения съвет за наука и технологии - съветвайки тогавашния министър-председател Дейвид Камерън относно рисковете и възможностите за разработване на изкуствения интелект.
През 2011 година Autonomy е продадена за 11 милиарда, но сделката в крайна сметка води до граждански и наказателни дела срещу Линч. Причината?
Според американската прокуратура британецът изкуствено е надул стойността на компанията си. Според обвинението Линч е укрил губещия бизнес на фирмата с препродажба на хардуер. Последваха обвинения, че той е ползвал сплашване и подкупи, за да прикрие информацията.
Вашингтон иска екстрадицията на британеца, където той е заплашен от 25 години затвор и глоба от милиарди долари, ако бъде признат за виновен. Започнати са дела и във Великобритания.
В продължение на 13 години Линч води съдебна битка, за да докаже своята невинност. Преди по-малко от 2 месеца той печели процеса.
Британският "Телеграф" отбелязва, че Линч е похарчил 5 милиарда долара, за да докаже невинността си.
"Причината да седя тук, нека бъдем честни, не е само защото бях невинен. Истината е, че имах достатъчно пари, за да не бъда унищожен от процес, който е създаден, за да те унищожи", заявява милиардерът.
Любопитно, но изчезването на Линч става в същия ден, в който съобвиняемият по същото дело Стивън Чембърлейн е обявен за починал, след като е блъснат от кола в Кеймбриджшир.