Китай планира да разшири космическата си станция с още три модула в следващите години и те ще станат шест, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Така азиатската страна ще предложи на астронавти от други страни алтернативна платформа за мисии в близост до Земята, тъй като наближава краят на експлоатационния срок на ръководената от НАСА Международна космическа станция (МКС).

Животът на китайската космическа станция ще е по-дълъг от 15 години, съобщиха от Китайската академия за космически технологии - подразделение на основния китайски космически изпълнител, по време на 74-рия Международен конгрес по астронавтика в Баку, Азербайджан.

Първоначално беше планирано срокът на експлоатация на съоръжение да бъде 10 години.

Самостоятелно изградената китайска орбитална станция, наречена "Тянгун" ("Небесен дворец"), функционира от края на 2022 г., като приема максимум трима астронавти.

С маса от 180 метрични тона след разширяването си до шест модула, тя все още е само 40 процента от тази на МКС, която може да приеме на борда си до седем астронавти.

Очаква се МКС, която е в орбита от повече от повече от две десетилетия, да бъде изведена от експлоатация след 2030 г., приблизително по същото време, когато Китай планира да се превърне в "основна космическа сила".

"Тянгун" започна напълно да функционира миналата година и китайските държавни медии съобщиха, че няколко страни са поискали да изпратят на нея свои астронавти.

Но като удар по стремежа на Китай към космическа дипломация, Европейската космическа агенция (ЕКА) обяви тази година, че не разполага с бюджет или с "политическа" зелена светлина за участие в "Тянгун".

"Отказ от сътрудничество с Китай в сферата на пилотираните полети е очевидно късогледство, което разкрива, че оглавяваният от САЩ лагер на конфронтация води до нова космическа надпревара", написа тогава китайското издание "Глобал таймс".

"Тянгун" се превърна в емблема на нарастващото космическо влияние на Китай и предизвикателство за САЩ в тази област, след като азиатската страна беше изолирана от МКС. По силата на американски закон й е забранено сътрудничеството, пряко или косвено, с НАСА.

Русия, която участва в МКС, има подобни космически планове, като предлага на партньорите си от БРИКС - Бразилия, Индия, Китай и Република Южна Африка - да изградят модул за космическата й станция.

Руската космическа агенция "Роскосмос" обяви миналата година, че планира да направи свое съоръжение с шест модула с капацитет до четирима космонавти.