Китай се подготвя да започне разполагането на собствено съзвездие от телекомуникационни спътници в ниска околоземна орбита, за да осигури широколентов достъп до интернет. Първите устройства по тази програма ще бъдат изпратени в открития космос в края на тази година, а общо съзвездието ще включва 13 хил. сателита.

Проектът ще се изпълнява от Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC). Първата партида телекомуникационни спътници ще бъде изведена в ниска околоземна орбита с ракета носител Long March 5B и втора степен Yuanzheng-2 от крайбрежния космодрум Wenchang през втората половина на тази година. В крайна сметка Китай възнамерява да изгради сателитна интернет система, която да може да се конкурира със западните аналози като Starlink на SpaceX.

Съобщава се, че Китайската академия за космически технологии (CAST), основно дъщерно дружество на CASC, както и Академията за иновации в областта на микросателитите към Китайската академия на науките (IAMCAS) ще произвеждат сателити като част от проекта. Първата партида телекомуникационни спътници, които ще бъдат изпратени в орбита тази година, ще се състои от 30 спътника. Не е изключено в проекта да се включат и други предприятия, включително търговски.

Източникът отбелязва, че през последните години Китай значително е увеличил капацитета си за производство на миниатюрни спътници. Понастоящем няколко предприятия в страната могат да произвеждат стотици космически апарати годишно. Сред тях са аерокосмическата компания GalaxySpace и Китайската аерокосмическа научно-промишлена корпорация (CASIC). Миналата година GalaxySpace изведе в ниска околоземна орбита шест тестови телекомуникационни спътника.