Консенсус: МКС ще работи и след 2024 година
Всички партньори от Международната космическа станция са се съгласили експлоатацията й да продължи и след 2024 г.
Всички страни, които участват в проекта на Международната космическа станция (МКС), са се съгласили експлоатацията й да продължи след 2024 г., се посочва в изявление, публикувано на сайта на американската космическа агенция НАСА.
САЩ, Япония, Канада и участващите страни от Европейската космическа агенция (ЕКА) са потвърдили подкрепата си за продължаване на операциите на МКС до 2030 г. и Русия е потвърдила, че ще продължи да работи на станцията до 2028 г., се казва в изявлението.
От изстрелването й през 1988 г., МКС е посетена от 266 души от 20 страни, припомнят от НАСА. Станцията е уникална научна платформа, където членовете на различните екипажи извършват експерименти в множество изследователски направления - наука за земята и космоса, биология, психология, физически науки и технологични демонстрации, които не могат да се извършват на Земята. Екипажите на борда на МКС са ръцете на хиляди изследователи на земята, изпълнявайки над 3300 експеримента в условията на безтегловност, се посочва в изявлението. В него се казва още, че МКС е един от най-сложните проекти за международно сътрудничество, извършван някога. Той е създаден така, че да разчита и да функционира благодарение на приноса на различните партньори и нито един от тях в момента не е в състояние да действа без другия.
МКС ще бъде снета от орбита през 2030-2031 г., каза ръководителят на НАСА Бил Нелсън пред комисията по наука и технологии в Конгреса на САЩ, цитиран от ТАСС.
Той каза, че се подготвя снемането й от орбита, защото МКС остарява.
Нелсън посочи, че в бъдеще с дейности в орбита ще се занимават частни компании.
"Затова сега предоставяме договори на няколко частни компании за създаване на космически станции", каза той, цитиран от ТАСС.
САЩ и Русия си сътрудничат в космоса, независимо от разногласията във връзка с конфликта в Украйна, допълни той.