Космическият кораб "Орион" прелетя около Луната (снимки)
Мисията "Артемида II" ще бъде с хора на борда и ще стартира през май 2024 година
Пет дни след началото на мисията "Артемида I", космическият кораб "Орион" прелетя около Луната. Центърът на НАСА в Хюстън засне допълнителни изображения на Луната с помощта на оптичната навигационна камера на капсулата.
Задачата на "Орион" обаче не е да снима Луната, а да провери всички системи, необходими за пилотирано маневриране около земния спътник.
Първо корабът ще осъществи "изходящо задвижвано прелитане", след което ще влезе в ретроградна орбита. Апаратът ще тества и батериите си, които ще захранват кораба по време на прелитането около обратната страна на Луната.
Това е първият път, в който капсула достига до Луната след програмата "Аполо" на НАСА преди петдесет години и е крайъгълен камък в тестовия полет за 4,1 милиарда долара, започнал в сряда миналата седмица, пише БТА.
Приближаването на 130 километра е настъпило в момент, когато капсулата с трите манекена е минавала откъм далечната страна на Луната. Заради половинчасово прекъсване в комуникацията, ръководителите на полета в Хюстън не са разполагали с информация дали стартирането на двигателите, което е ключов момент от полета, е преминало успешно, докато "Орион" не е излязла от сянката на Луната, на разстояние 370 000 км от Земята.
Камерите на капсулата са изпратили и снимка на планетата - малка бледосиня точка, обградена от мрак.
Капсулата ускори доста над 8 000 км/ч след възстановяването на радиоконтакта, казаха от НАСА. По-малко от час по-късно "Орион" премина над Море на спокойствието, където Нийл Армстронг и Бъз Олдрин кацат на 20 юли 1969 г.
"Това е един от онези дни, за които мислим и говорим от много, много време", каза ръководителят на полета Зеб Сковил.
През предстоящия уикенд "Орион" ще подобри рекорда от близо 400 000 километра за изминато разстояние от апарат на НАСА за пилотирани полети, поставен от "Аполо 13" през 1970 г. Капсулата ще продължи пътешествието, като се очаква да достигне идния понеделник максималното си отстояние от Земята - 433 000 километра.
Мисията "Артемида I" е безпилотна, като се очаква корабът "Орион" да кацне в Тихия океан на 11 декември. Следващият полет на мегаракетата SLS ще бъде в пилотирана конфигурация.
Мисията "Артемида II" е насрочена за май 2024 година и предвижда влизане в орбита около луната с астронавти на борда, но без кацане.
Завръщането на хората на земния спътник ще се случи през 2025 или 2026 година, като от НАСА се ангажират този път да изградят инфраструктура за постоянно пребиваване около и на Луната.