САЩ се отказват от завръщането си на Луната?
Програмата "Артемида" е пред цялостна ревизия
Шансовете САЩ да изпратят хора на Луната преди края на това десетилетие започват да изтъняват. Според Ройтерс, четирима ключови ръководители на програмата "Артемида" са напуснали агенцията, което засилва опасенията, че НАСА може изцяло да се откаже от лунната програма, пише Futurism.
Дали ще бъдат заменени, остава неясно. Междувременно, Доналд Тръмп и Илон Мъск смятат, че приоритет трябва да бъде изпращането на хора на Марс.
Напусналите служители включват трима високопоставени кадри от Космическия център Маршал на НАСА, както и Джим Фрий, асоцииран администратор на агенцията и един от най-големите поддръжници на програмата "Артемида".
В същото време милиардерът и космически турист със SpaceX Джаред Айзакман, който е новият администратор на НАСА, е забележимо тих през последните месеци.
Но през уикенда Айзакман публикува пост в X, в който защити идеята за "изпращане на хора на друга планета" — без да споменава Луната. Той реагира на изображение, наречено "най-ясната снимка на Марс досега", заснета от НАСА, като написа:
"Когато видя такава снимка, е невъзможно да не се почувствам вдъхновен за бъдещето."
Въпреки че не заяви директно, че НАСА трябва да се откаже от плановете си за връщане на Луната, той подчерта, че новаторски технологии в областта на двигателите, местообитанията, енергопроизводството и използването на ресурси на място могат да дадат възможности за мисии "от Луната до Марс и отвъд".
Тази позиция обаче се тълкува като предупредителен знак, че програмата "Артемида" може да бъде застрашена.
Илон Мъск отдавна критикува проекта "Артемида", наричайки го "изключително неефективен" и твърдейки, че той е "програма, целяща максимално създаване на работни места, а не максимални резултати".
Фактите са на страната на Мъск. Ракетата SLS разчита на двигатели, ъздадени преди близо 50 години. Тя не може да се ползва повторно, което е икономически изключително неизгодно. Проектът е страдал от серия забавяния и е надхвърлил първоначалния си бюджет. Досега САЩ са похарчили милиарди за технология, която е морално остаряла, ако се сравнява със Starship. Ракетата на SpaceX обаче е далеч от готова и също страда от проблеми и забавяния.
През 2022 г. SLS успешно изпрати капсулата "Орион" около Луната и обратно без екипаж, но дали ще има последващи мисии, остава неясно.
Законодателите все още твърдят, че "Артемида" е най-добрият шанс на човечеството да се върне на Луната, но в същото време Департаментът по ефективност на правителството (DOGE) прави сериозни съкращения във федералните агенции, включително в НАСА.
Знаците за промяна вече са налице. Само този месец Boeing, който е основен изпълнител по SLS, обяви, че ще съкрати около 400 работни места, свързани с проекта.
След информации за възможни масови уволнения, временният администратор на НАСА Джанет Петрo обяви, че освобождаването на около 1000 служители е временно замразено, което доведе до още повече несигурност.
Айзакман тази седмица ще се яви на изслушване в Конгреса за одобрение на позицията си като администратор на НАСА.
Остава да видим дали ще подкрепи програмата "Артемида" или ще застане зад Тръмп и Мъск в стремежа им към Марс.