По следите на шпионските балони: Случаят в САЩ е само епизод от стара шпионска надпревара
Китай заснема свалянето на чужд разузнавателен аеростат още през 2019 година
Преди седмица два височинни балона преминаха през въздушното пространство на Северна Америка. Единият от тях се доближи до щатски ракетни бази с ядрено оръжие. Вашингтон обяви, че аеростатите са шпионски и принадлежат на Китай. Пекин отговори, че са цивилни и отклонени от курса си.
Апаратът носеше голямо количество техника и бе унищожен едва след като достигна до Атлантическия океан. Но това ли са първите разузнавателни балони над континенталната част на САЩ?
Балонената надпревара
В средата на 2019 година британският в. "Гардиън" съобщава за мащабен тест на американски разузнавателни балони. До 25 безпилотни балона, захранвани със слънчева енергия, са издигнати на голяма надморска височина над шест щата от Средния Запад.
Според подадените документи балоните трябва да "осигурят постоянна система за наблюдение, за локализиране и за възпиране на трафика на наркотици и заплахите за вътрешната сигурност".
Разработването на балоните е поверено на Sierra Nevada Corporation - частна компания с традиции в аерокосмическата и военната индустрия. От там разкриват, че аеростатите носят високотехнологични радари, проектирани да проследяват едновременно много отделни превозни средства - денем и нощем, включително при лоши метеорологични условия.
Балоните имат усъвършенствани мрежови технологии, комуникират помежду си и предават голямо количество данни на приемници на земята.
Соларните панели позволяват монтирането не само на различни разузнавателни апаратури и датчици, но и на системи за контрол на движението.
Тестовете на разузнавателните балони през 2019 г. са поръчани от Южното командване на САЩ (Southcom), което отговаря за реакцията при бедствия, разузнавателните операции и сътрудничеството по сигурността в Карибите и Централна и Южна Америка.
Всъщност, за разработката на балони-сателити се говори доста през последните 10 години.
Изстрелването на сателит е скъпо. Само ракетният старт има цена от над 60 милиона долара. Проектирането на електроника, която да издържа на слънчевата радиация и екстремни температурни амплитуди е доста по-трудно и скъпо. Същевременно всеки сателит е с ограничен срок на действие. Животът му е още по-кратък, ако на борда няма двигател за повдигане на орбитата.
Използването на балон е несравнимо по-евтино и лесно. Освен това всяка голяма държава знае местоположението на чуждите сателити в космоса и следи тяхната орбита. Балоните са по-трудни за откриване, като някой сравняват радарния им отпечатък с този на стелт самолет.
Твърди се, че Пентагонът е похарчил над 2 милиарда за разработка на напреднали разузнавателни балони. Останалите страни също демонстрират интерес в областта.
Китайската програма за балони стартира през 1979 година и получава съществено развитие през втората половина на 80-те години на миналия век. Пекин успява да създаде балони, можещи да носят 1 тон полезен товар, както и да контролира траекторията на полета им.
През 2020 година китайски учени докладват за сериозен напредък в разработката на изследователски балони, движещи се из стратосферата. Тази част от атмосферата започва от около 10 км надморска височина. Горната й граница е 50 км над морското равнище. Свалянето на апарати, движещи се над 25 км над земята става доста по-трудно и скъпо.
Китайските проекти обаче са оформени като научни. Този от 2020 година е насочен към изследването на Северния полюс.
В края на 2022 година Китайската академия на науките обявява ново постижение в сферата на височинните балони.
По време на тест аеростат се издига почти до границата с Космоса. В статично състояние дължина на балона достига над 100 метра. При пълно надуване балонът има обем от 180 милиона литра. Въпреки огромния си размер, летенето е напълно контролирано и балонът дори каца на точно указана точка. Той носи научни товари с тегло от 1200 килограма.
Спекулира се, че научната програма служи за изучаване на Северния полюс служи за прикритие на шпионски полети във въздушното пространство на Северна Америка.
Американски балони над Китай
През август 2019 година Пентагонът признава за извършване на мащабни тестове с балони. Само месец по-късно Китай подробно докладва за откриването и унищожението на чужд разузнавателен балон.
Държавната телевизия CCTV излъчва документален филм, наречен "The Place We Stand". В него пилот на изтребител J-10 разказва за това как сваля шпионски балон. Целта е открита бързо, а свалянето й е първата въздушна победа на изтребителя J-10.
В новините Пекин обръща внимание на ниската радарна забележимост на балона и заключва, че щом китайските ВВС са открили балона, то те са в състояние да свалят американски стелт самолети.
Не е новост за суперсилите да се шпионират една друга с балони.
През 50-те години на миналия век президентът на САЩ Дуайт Д. Айзенхауер разрешава наблюдението на Съветския съюз чрез поставяне на камери върху балони. Аеростатите летят над страни от съветския блок под прикритието на "метеорологични изследвания". За програмата е признато едва през 2009 г.
Едва сега обаче балоните могат да носят сложни радари, да комуникират криптирано с наземни станции и да имат собствен източник на енергия.
Неподготвеното общество
Можем да предположим, че Пентагонът не е бил чак толкова изненадан от шпионския балон. Това се разбира и от признанието, че китайски апарати са откривани над Хаваите, Гуам и други зони в Тихия океан.
Американските военни са проучили детайлно за апарата, преди да го свалят на безопасно място. Всъщност Пентагонът ще извлече максимално ползи от инцидента, включително такива с финансово измерение. Подкрепата за нови бойни програми със сигурност ще нарасне след новините за "безпомощността пред китайските шпионски балони".
Единственият истински изненадан от шпионския балон обаче е широката общественост. Разузнавателните апарати са много трудни за виждане. Балони, намиращи се на близо 30 километра надморска височина могат да се видят само с мощен бинокъл или телескоп. Освен това наблюдаващият трябва да знае точно на къде да ги насочи.
Технологията е достатъчно напреднала, за да може над даден град, щат или държава да се разположи наблюдателен балон, който да следи гражданите й без те да знаят. Лошите атмосферни условия няма да попречат на следенето. Възможно е балон с правилната апаратура да заглушава комуникационни сигнали.
В редица страни от Близкия изток мобилните връзки прекъсват по време на протести, но потребителите теоретично могат да ползват интернет от Starlink или смартфони със сателитна комуникация.
Всяка по-авторитарна власт би осъзнала силата на аеростатите-заглушители в ерата на все по-достъпния сателитни комуникации.
Балони, можещи да носят над 1 тон полезен товар, могат да служат и за оръжейна платформа.
Военни експерти от САЩ дори спекулират, че китайските шпионски балони могат да носят EMP-устройство. С мощен електромагнитен импулс то би могло да унищожи всяка незащитена електроника в Америка, правейки страната много по уязвима на изненадваща ядрена атака.
И докато геополитическото напрежение в света се покачва, то глобалните и регионални сили ще обръщат все повече внимание на технологии, които могат да им дадат някакво надмощие. Стратосферни балони са най-новото подобно средство, което до скоро бе неизвестно за широката общественост.