Полицейското управление на Денвър (DPD) и други правоприлагащи агенции в Колорадо планират да изпращат дронове, вместо полицаи на местопроизшествия при първо обаждане на телефон 911, съобщава FoxNews.

Изпращането на дронове до повиквания, които изискват по-малко спешност, може да позволи на служителите да дадат приоритет на по-належащите задачи.

Освен това безпилотниците ще намалят риска за полицаите при непредвидени екстремни ситуации.

След като дроновоте огледат сцената, на която са били изпратени, могат да бъдат повикани и полицейски служители при нужда. Те обаче биха били по-подготвени, ако трябва да се изправят срещу нарушител от по-опасен вид.

"Ами ако получим обаждане за някой с пистолет и дронът успее да се качи отгоре и да види, че не е пистолет, преди органите на реда да се свържат с тях?", казва сержант Джеремая Гейтс. Според него полицейските дронове могат да спасят животи.

Това е причината полицията в Колорадо да нарече дроновете "бъдещето на правоприлагането".

Не всички обаче са ентусиазирани. Нормализирането на използването на дронове от правителствени агенции може да повлияе негативно на свободите на хората.

"Притесняваме се какво би означавало, ако дроновете са навсякъде в небето на Колорадо", каза Лора Мораф пред The Denver Post. "Притесняваме се какво би означавало това за Първата поправка от Конституцията, за свободата на речта и организирането на протести. Защото да бъдеш наблюдаван от правоприлагащите органи, включително от дронове, може да промени начина, по който хората говорят и протестират."

Лора Мораф е адвокат на Американския съюз за граждански свободи в Колорадо. По думите ѝ полицейските дронове няма да направят градовете по-сигурни.

"Истински безопасната среда е тази, в която хората са свободни да изразяват възгледите си, да се организират и да живеят живота си без неоправдана намеса на правителството", казва тя пред "Денвър Поуст".

Преди две години полицията в Сан Франциско поиска да използва въоръжени дронове вместо полицаи при изпълнението на опасни мисии. Седмица по-късно градската управа отмени решението за употреба на "въоръжени със смъртоносни оръжия безпилотни устройства".

През 2016 година полицията в Далас, Тексас, използва дрон, за да взриви мъж, който застреля петима полицаи. Прецедентът предизвика дебат относно използването на въоръжени дронове вместо полицаи.