"Старшип" може да бъде изстрелян отново до два месеца
"Спейс екс" призна, че няколко от 33-те мощни двигателя "Раптор" на "Супер хеви" са се повредили при издигането
Американската компания "Спейс Екс" може да изстреля отново прототипа на космическия си кораб "Старшип" след месец или два, смята основателят на компанията Илон Мъск.
Той написа това в Туитър в отговор на коментар на Ерик Бъргър от "Арс Текника", съобщиха сайтът "Спейс" и Би Би Си.
В четвъртък "Спейс Екс" извърши първи изпитателен полет на свръхтежка ракета, която да изведе в орбита прототип на космическия кораб "Старшип". Ракетата, която е дълга 120 метра, достигна височина от 38 километра, но "Старшип" не се отдели от нея и четири минути след изстрелването последва взрив. Планът беше да се издигне в космоса на поне 150 км над Земята, преди да навлезе отново в атмосферата и да се потопи в Тихия океан близо до Хавай.
Изображенията на "Старшип", който излиза извън контрол на височина над 30 километра в небето, докато е прикрепен към ракетата-носител "Супер хеви", преди комбинираното транспортно средство да се разпадне на части, доминираха в медийното отразяване на дългоочакваното изстрелване.
"Спейс екс" призна, че няколко от 33-те мощни двигателя "Раптор" на "Супер хеви" са се повредили при издигането и че ракетата-носител и "Старшип" не са успели да се разделят, както е било предвидено, преди злополучният полет да бъде прекратен.
Въпреки това ръководителите на "Спейс екс", включително Мъск - основател, главен изпълнителен директор и главен инженер на базираната в Калифорния ракетна компания, приветстваха тестовия полет за постигането на основната цел - да бъде изстреляно превозното средство, като същевременно бъдат събрани множество данни, които ще допринесат за развитието на "Старшип".
Илон Мъск обяви, че "Старшип" е от решаващо значение за целите на "Спейс Екс" за междупланетни изследвания, както и за по-близкия й във времето бизнес с изстрелване на комерсиални сателити, научни телескопи и евентуално платени астротуристи, които да използват ракетната система за многократна употреба за пътувания до космоса.
Визирайки бързите темпове на развитие на "Спейс екс" от основаването й през 2002 г., довели до десетки търговски мисии годишно с ракетата-носител за ниска околоземна орбита "Фалкон 9", планетарният учен Таня Харисън от Института за космически изследвания към университета на Британска Колумбия казва: "Няма да се изненадам, ако през следващото десетилетие имаме хора на Марс със "Старшип".