"Върджин Галактик" ще извърши втори полет с космически туристи през август
Все още не е ясно какъв ще е съставът на екипажа и кои ще са пътниците
"Върджин Галактик" обяви плановете си да проведе втория си търговски полет в момент, когато подходящ начален прозорец ще се отвори следващия месец. Това се казва в съобщение, публикувано на сайта на компанията, собственост на Ричард Брансън.
"Върджин Галактик" днес обяви прозореца за изстрелване на своята втора мисия, "Галактик 02". Това ще бъде седмият космически полет на компанията и второто комерсиално изстрелване. Трима души ще излетят в космоса. Прозорецът за полети ще се отвори на 10 август 2023 г.", съобщиха от фирмата.
Подчертава се също, че информацията за екипажа и пътниците на космическия кораб ще бъде оповестена по-късно. Самата мисия ще се предава на живо на сайта на "Върджин Галактик", добавя БТА.
Фирмата е сред няколкото американски космически компании, заедно с "Блу Oриджин" на Джеф Безос и "СпейсЕкс" на Илон Мъск, които посрещат нарастващото търсене на комерсиални космически полети.
През август 2021 г. компанията възобнови продажбата на билети, прекъсната през 2018 г., за желаещите да летят в суборбиталния космос. В началото на ноември 2021 г. общо около 700 души бяха резервирали места. Сред тях бяха американските актьори Том Ханкс, Леонардо ди Каприо, Анджелина Джоли, певиците Лейди Гага, Сара Брайтман и други.
През февруари 2022 г. компанията обяви, че ще започне да продава билети на широката публика на 16 февруари. Обявената цена на един билет за туристически полет е $450 000 (от които $150 000 трябва да бъдат платени веднага като аванс, останалата част от сумата - преди самия полет).
На 29 юни тази година космическият кораб "Юнити" успешно завърши първия си суборбитален полет с търговски екипаж и кацна в Ню Мексико. Екипажът на апарата включваше трима италианци, представляващи военновъздушните сили на страната и Националния изследователски съвет на Италия. Те бяха придружени от инструктор на "Върджин Галактик" и проведоха редица научни експерименти. По време на полета модулът "Юнити" се управляваше от двама пилоти на компанията.