По време на държавното си посещение в Китай руският президент Владимир Путин посети Харбинския технологичен институт (HIT). Там Путин стисна роботизирана ръка, разработена от HIT, и многократно похвали силните страни на университета в култивирането на таланти и академични изследвания. Един по-малко известен факт е, че Харбинския технологичен институт се намира под преките санкции на американското правителство, а университетът има водеща роля в разработването на военни технологии за Пекин.

HIT е един от "Седемте синове на националната отбрана". Това е група от 7 университети, директно подчинени на Министерството на промишлеността и информационните технологии и строго специализирани във военно инженерство, аерокосмическите и военноморски технологии, както и в информационна война, пише South China Morning Post.

Сред тях HIT се смята за най-високо класираната институция, получаваща най-много финансиране за научни изследвания.

Дълги години тези 7 университета бяха обвити в облак от тайни, докато не придобиха известност през последните години поради санкциите на САЩ.

В Китай шеговито наричат списъка със санкционирани научни институти - "списък на честта", което предполага, че санкционирането означава признание на тяхната изследователска мощ от САЩ.

Харбинския технологичен институт е първият китайски университет с школа по астронавтика. Днес той води в разработката на пилотирани космически апарати и роботика. Сред останалите "7 сина" важно значение имат Пекинският технологичен институт е известен със своите оръжейни дисциплини, докато университетът Бейханг има репутация в аерокосмическата индустрия.

Санкциите затрудниха дипломантите и изследователите от тези институции да получат американски визи за обучение и възпрепятстваха възможността им да купуват лабораторно оборудване и софтуер от САЩ. Освен това някои американски компании, като Microsoft Research Asia, спряха да набират кадри, завършили тези университети.

Междувременно бюджетът на HIT нараства от 1,5 милиарда долара през 2021 година на 3 милиарда долара през 2024 година. Това е най-големият бюджетен ръст сред всички останали университети в Китай.

Основано през 1920 г. като Харбинско-руско индустриално училище, HIT първоначално преподава на руски и следва руския образователен модел. След Втората световна война той се управлява съвместно от Китай и Съветския съюз. Следването на съветския образователен модел продължава и след разрива между Пекин и Москва през 60-те години на миналия век.

Защо Путин посети HIT?

В речта си Путин спомена историята на сътрудничеството между HIT и руските образователни институции и каза, че очаква с нетърпение бъдещото сътрудничество в образованието и икономиката.

"Научното и образователно сътрудничество заема приоритетно място в цялостното развитие на китайско-руските отношения и всестранното стратегическо партньорство на координация", каза Путин.

"HIT поддържа продуктивни партньорства с водещи руски научни и образователни институции, като Руската академия на науките и нейния Далекоизточен клон, Московския държавен университет, Московския авиационен институт, Далекоизточния федерален университет и Тихоокеанския национален университет.

Скоро Държавният университет в Санкт Петербург ще създаде образователен център с HIT, където повече от 1500 китайски и руски студенти ще изучават курсове по природни науки заедно, обучавайки професионалисти на високо ниво, необходими за икономиките на двете страни.

"Харбинският технологичен институт е база за таланти за ядрената индустрия на Китай. Завършилите HIT активно допринасят за изграждането на атомните електроцентрали Tianwan и Xudabao [проектирани от Русия] в сътрудничество с руската държавна корпорация за атомна енергия", каза Путин.

Отвъд официалните слова и историческа взаимовръзка посещението на института може да се разглежда по няколко начина.

Руската наука и военна промишленост ще трябва да се научи да оцелява под условията на тежки санкции. Много от машините във военните заводи на Русия са западни, а поддръжката им става все по-трудна. Кремъл трябва да намери модел, а Китай определено има с какво да помогне.

В научния сектор Русия и Китай предвиждат да задълбочат сътрудничеството си в космоса. Говори се дори за съвместно участие по изграждането на база на Луната.

Истината е, че след войната в Украйна руската космическа индустрия изпадна в криза. Тя прекрати сътрудничеството си с Европа по важни научни проекти, а загубата на комерсиални клиенти се отрази пагубно на бюджета ѝ. Намирането на партньорство в лицето на Китай и по-специално HIT може да е спасително.

И Китай, и Русия са в процес на разработка на нов космически кораб и ново поколение ракети. Настоящият китайски космически кораб може да се нарече усъвършенствана и подобрена версия на руския "Союз". Това означава, че връзките между двете държави в сектора няма да се създават от нулата.

Начин за спасяване на руската космическа програма, търсене на решения срещу санкциите, намирането на работещ модел за създаването на модерни военни разработки в областта на роботиката и информационните технологии и дори подсилване на атомната промишленост - посещението на Путин в HIT може да се разглежда от тези и други ъгли.