Американското правителство потвърди, че свързани с Китай хакери са проникнали в системите на няколко американски телекомуникационни доставчици. Те са получили достъп до системите за подслушване, използвани от правоохранителните органи за наблюдение на гражданите, предава TechCrunch.

В съвместно изявление, публикувано в понеделник, CISA (Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата) и ФБР обявиха, че са разкрили "широка и значителна" кампания за кибершпионаж, при която лица, свързани с Китайската народна република (КНР), са компрометирали мрежи на "множество телекомуникационни компании" в Съединените щати.

CISA и ФБР не посочиха конкретно имената на засегнатите организации, но според The Wall Street Journal в списъка попадат AT&T, Lumen (преди CenturyLink) и Verizon.

Според WSJ, китайските хакери са имали достъп до мрежите "в продължение на месеци или дори по-дълго", което им е позволило да събират "интернет трафик от доставчици на интернет услуги, които обслужват както големи, така и малки бизнеси, както и милиони американци."

Американските правителствени агенции потвърдиха в понеделник, че нарушенията са довели до "кражба на данни за обаждания на клиенти" и "компрометиране на личната комуникация на ограничен брой лица."

Агенциите не посочиха конкретни засегнати лица, но уточниха, че те "са предимно ангажирани в правителствена или политическа дейност."

Миналия месец се появиха доклади, че хакери, свързани с Китай, са се насочили към телефоните на тогавашния кандидат за президент Доналд Тръмп и неговия съперник за вицепрезидент, сенатор Джей Ди Ванс.

Киберкампанията на Китай, известна като "Солен Тайфун" (Salt Typhoon), е позволила на китайските хакери да копират "определена информация, която е била обект на искания от страна на американските правоохранителни органи в съответствие със съдебни разпореждания", твърди Вашингтон.

ФБР и CISA по-рано заявиха, че разследват пробиви от страна на хакерска група, подкрепяна от Китай, в няколко телекомуникационни компании, но не са уточнявали дали е открадната информация или дали хакерите са получили достъп до системи, използвани за законни искания за подслушване.

"Федералното бюро за разследване (ФБР) и Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата (CISA) продължават да предоставят техническа помощ, да споделят бързо информация, за да подпомогнат други потенциални жертви, и да работят за укрепване на киберзащитите в сектора на търговските комуникации," казаха агенциите. "Призоваваме всяка организация, която смята, че може да е жертва, да се обърне към местното ФБР или CISA."