САЩ изтласкват Китай от бизнеса с подводни интернет кабели чрез заплахи за санкции
Има най-малко 6 сделки за подводни кабели в Азиатско-тихоокеанския регион през последните четири години, в които САЩ са се намесили силово
Подводните кабели, които са артериите на целия интернет, сега играят централна роля в технологичната война между САЩ и Китай, пише Ройтерс. Информационната агенция цитира случай, в който Вашингтон под заплаха от санкции саботира голям договор на китайска фирма за прокарване на подводен кабел от Сингапур до Франция.
През февруари тази година американската компания SubCom LLC започна полагането на подводен оптичен кабел като част от договор на стойност 600 млн. щ. долара за пренос на данни от Азия до Европа, през Африка и Близкия изток. Проектът SeaMeWe-6 трябва да свърже повече от дузина държави по маршрута Сингапур-Франция, като по пътя си ще пресече три морета и Индийския океан. Планира се кабелът да бъде положен през 2025 година.
Китайската компания HMN Technologies, чийто мажоритарен собственик е Huawei Technologies, подаде оферта за договора преди три години. Тя предложи на консорциум от повече от дузина фирми, включително китайските държавни телекомуникационни оператори China Telecom, China Mobile и China Unicom, да положи кабела за 500 млн. щ. долара, което е с около една трета по-евтино от първоначалната оферта на SubCom от Ню Джърси, САЩ.
Но правителството на САЩ, загрижено, че Пекин ще може да използва кабела, за да шпионира инсталираното оборудване, започна да оказва натиск върху членовете на консорциума да предадат договора на SubCom. Чуждестранните телекомуникационни оператори, участващи в консорциума, са били предупредени, че Вашингтон планира да наложи строги санкции на HMN Tech, което може да застраши инвестициите им в кабелния проект. А Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) е предложила безвъзмездни средства за обучение на обща стойност 3,8 млн. щ. долара на пет телекомуникационни компании в страните по трасето на кабела в замяна на това, че те ще изберат SubCom за свой доставчик.
Според Ройтерс това е една от най-малко шестте сделки за подводни кабели в Азиатско-тихоокеанския регион през последните четири години, в които САЩ са се намесили, за да попречат на китайска фирма да спечели договора или са наложили пренасочване или отказ от кабели, които биха свързали пряко САЩ с Китай.