Инженери от Технологичния университет в Нанян в Сингапур и Калифорнийския университет в Бъркли са отишли по-далече.

Вместо да създадат роботи, които се движат като насекоми, те са доказали, че е възможно да се контролират истински насекоми, пише The Telegraph, цитирано от Фокус.

Използвайки електроди и малки електронни ранички, екипът е демонстрирал, че е в състояние да разработи живи машини, чиито полет и движение се контролира безжично.

Вижте полета на бръмбара-коборг >> >> >>



Биоботите” биха могли дори да заместят някои дрони, тъй като са значително по-подвижни и няма нужда от инженерна конструкция, която да ги държи във въздуха.

Учените са поставили електроди в определени части на краката на бръмбарите, в оптичните лобове и летателните мускули. Електродите се задействат с радио сигнал и контролират скоростта, с която насекомото се движи, насочват го наляво или надясно и дават инструкции за излитане.

Екипът е използвал бръмбари Mecynorrhina torquata, чиято средна дължина е цели 7.6 сантиметра, а тегло - 8 грама.

Вижте снимки на бръмбара-коборг >> >> >>



Насекомото е избрано, тъй като въпреки размера си, може да вдига сравнително тежки товари като малки микрофони и термични сензори, които са важни за извършване на разузнавателни или спасителни операции.

Съдържащата микрочип раничка е закрепена с пчелен восък, за да не нарани черупката на бръмбара и за да може да се отстранява лесно.

Всички използвани в експеримента бръмбари са живели между 5 и 6 месеца, което е нормалната продължителност на живот за вида.

Учени контролират мозъка на муха с лазер >> >> >>



За разлика от стандартните дистанционно управлявами дрони, бръмбарите-киборги не трябва постоянно да се контролират от човек, тъй като сами поддържат стабилността на полета си.

Човешка намеса е необходима само за промяна на посоката.

Електронните компоненти, с които се екипират насекомите струват около 5 британски лири.

Китайци командват плъхове-киборги >> >> >>



Може би не е далеч времето, когато "биоботите" станат масови, а освен насекоми ще бъдат създадени още множество други животни-киборги. Човекът от своя страна "ще може да гледа през техните очи" благодарение на технологията за виртуална реалност, а напътствията да стават интуитивно и с подобен на джойстик контролер.

Скептиците обаче се опасяват от възможността, един ден и човекът да бъде превърнат в подобен "биобот", следващ дистанционно нечии други команди.



Мощни магнитни импулси променят убежденията и лоялността на хората >> >> >>