Руски учен предложи мисия до астероида Апофис
Директорът на Института по астрономия на Руската академия на науките (РАН), член-кореспондентът на РАН Борис Шустов предложи руска космическа мисия да се отправи към най-близкия астероид, за да се изследват щателно тези космически тела и свързаната с тях заплаха за земляните, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Обратно в новинатаКоментари - Руски учен предложи мисия до астероида Апофис | IT.dir.bg
Коментари
Спомняте си миналогодишната непоправима загуба на "ФОБОС-ГРУНТ".Какъв лек е нужен на самодоволните космически сили и напъващите се в тази област?Абсолютно сътрудничество!Естествено конкуренцията е страхотен двигател, но за такива мащабни проекти върху прашинката Земя, рееща се в постранството по пътища без очертание, са необходими съгласувани интерфейсни задания.Ще ви дам само един пример:Международната космическа станция(МКС) няма док за обслужване на управляеми апарати за далечни полети.Как е възможно да не може да се акостира на МКС където има екипаж.МКС трябва да бъде истинска Междинна станция.Създателя ни се усмихва на дребнавите състезания.
е че толкова ли много водка са открили спектроскопите на този астероид, че чак мисия ще правят?
Орбитата дори и на Земята не е стабилна, камо ли на тези малки обекти! Добре е да се следят, защото още на следващото преминаване покрай Земята орбитата им може да е достатъчно променена, за да паднат на нашата планета!
Браво, молодцы! И ка им хрумна тази идея: "Ще е достатъчно да бъде инсталиран фар върху астероида, за да се следи пътуването му в космоса. Благодарение на него учените ще знаят до какви дълбини на космоса достига астероидът и каква заплаха представлява той за Земята." Тези не знаят ли, че орбитата е изчислена отдавна и се знае какви "дълбини" на космоса достига този астероид. А и са гениално остроумни - мисията не трябвало да напомня американски трилър.
Ще напомня руски трилър: фарът ще вземе да се напие на втората седмица и да спре да свети.
Малоумията за трилъра ги приписвай на малоумния превод на "автора" на статията. А какъв е проблема да има специален "фар", който да излъчва сигнал? Не се мисли, за толкоз умен, че всичко е изчислено. Просто не е така.
Траекторията описва прекрасно до какви дълбини на космоса достига. Едва ли тука е проблема в преводача. А заплахата съответно също се изчислява. Да може някакъв друг обект да го отклони, но достатъчно известен астероид е за да се следи стриктно от телескопите. А колкото за изчисленията можеш да си сигурен, че траекторията е перфектно изчислена. Инак няма проблем да има фар излъчващ сигнал. просто аргументите са малко смешнички с драматичния стил на представяне.
Когато се касае до космически обекти, нищо никога не е изчислено напълно. Всъщност, знаем съвсем малко, макар че в съзнанието на повечето хора се затвърдило нелепото схващане, че "владеем космоса".
Гледай сега 1000-2000 Км не променят дълбините на космоса до които стига астероида. Орбитата е перфектно изчислена. Откъде мислиш идват предсказанията за годините, през които ще го срещнем отново и разстоянието на което се очаква да премине. И тези сметки за траекториите нямат нищо общо с нелепи схващания.