Коментари - Постигнат е пробив в термоядрения синтез | it.dir.bg
назад

Постигнат е пробив в термоядрения синтез

Германски учени са постигнали пробив в термоядрения синтез - стъпка напред към производството на чиста, евтина енергия.

Обратно в новината

Коментари - Постигнат е пробив в термоядрения синтез | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Мдаа, за 1/10 от секундата и 1/100 от необходимата температура - отчетът е плачевен за 1 млрд €!!! А за другите 10 млрд няма и да говорим, след 5 години ще са вече 20 или 30 млрд!

Добре де, помня 90-та година, във Франция осъществиха първия контролиран процес в реактор и то за мно по-продъшжително време, какво стана с него

ма то си има конкретно място където да се извършва експеримента за синтеза - само дето сега там руснаците още ръсят с бомби

"...но и отделят огромни количества енергия без токсичните отпадъци, произвеждани при ядрения синтез разделянето на атома. ... " алоу журналята - голям "срам"

Много зле. Явно журналиста има тройка по физика, дадена му по милост.

Какъв кравай ви е в главата, бе.. ;)))))) Нарича се тороид.

А наскоро имаше новина че пускането на ИТЕР се отлага. ОТНОВО!!! Ако не ме лъже паметта за 2025г. Там обаче домакините са французи. И доколкото разбирам, постижението е само за стелаторите. При токамаците нивото е по-високо, дори и да отчитаме споменатото забавяне. ;)

С тази разлика, че стелараторът изобщо не е вид токамак, а е алтернативна на токамака конструкция. Общо взето по-проста, по-несъвършена и по-елементарна, но има предимството от непрекъснатото поле. Кой знае, може оттук да изскочи заека, макар че засега токамаците изглеждат по-перспективни.

"ядрения синтез разделянето на атома" :D

ДО "Многоуважаемия" Джурналист, сътворил това.??? нещо имам няколко въпроса, на които се надявам, че ще получа адекватни отговори: - от статията, разбрахме, какво е ТОКАМАК, но не ни беше обяснено, какво представлява германското устройство, описано като "камера, чийто дизайн се различава от другите токамак устройствата за термоядрен синтез", и в какво, точно е разликата? - явно, моите разбирания, и разбиранията на "Многоуважаемия" Джурналист по отношение на термина "революционно" се различават революционно какво, точно, се случва при загряването на хелий до 1 млн. градуса в . "камера, чийто дизайн се различава от другите токамак устройствата за термоядрен синтез", което, не се случва в другите подобни установки? - така и не разбрахме, какво се случва, когато загреем хелий до 1 млн. градуса - до, колкото, ми е известно, температурата във "вътрешността на Слънцето", все още НЕ Е достигнала 100 мил. градуса това, според някои експерти, ще се случи след около 5 млрд. години - в, крайна сметка, термоядрения синтез, при каква температура и налягане се осъществява, за да можем да преценим колко дълбок е всъщност "пробива" на германските колеги? - има и още въпроси, а, ма `айде. - Последно знам, че "чукча не читатель", ама, не е зле, след като напишете нещо, да го прочетете, преди да го публикувате. - Ха, със здраве

Те, ТОКАМАЦИТЕ, са перспективни, вече, от над 60 години....

Реално ученитене не знаят какви физически процеси протичат в звездите поради невъзможност за ексерименти и дирекно наблюдение, и как са настроени физичексите свойствата на космическият вакуум в тяхният обем, които определят поведението на ементарните частици в него. Затова опита да имитират такива чисто хипотетични условия ми изглежда по детски наивен, но пък е повод немислещите горделивци да се величаят, а кариеристите да правят кариера яхнали вълната на щедрети обещания.

На теб земята още ти се струва плоска, а?

След 60 години опити по темата е ясно, че все още не е създадена ТЕОРИЯТА на едно нова физика, която щв включва в себе си катонещо лесно постижимо и ЕВТИНО и термоядрения синтез! Ама те главабаците нека си продължават да харчат луди пари и после да се чудят как да се отчитат за тях - с милионни от секундата и от желаната крайна температура! Нещо като забременяването на мъж в Турция! Нищо, те опитите продължават!

Андрея Роси ли!?! Тоя пък кой беше!?! Да не е на Кубрат гаджето!?

ITER ще бъде токамак устройство думата идва от руски език и означава магнитна камера с форма на пръстен.

"произвеждани при ядрения синтез разделянето на атома" - ето само за това изречение на дирникът-редактор трябва да му дадат Нобелова награда! Какво разделяне на атома, бре, нали става въпрос за СИНТЕЗ? Точно обратноте - от два по-леки атома (деутерий, тритий) се синтезира един по-тежък атом (хелий). Кой, КОЙ е спал в училище в часовете по химия и по физика? Или пушенетов тоалетната, бягането от час и цомбенето на женки са били по-важни?!

Ивчо,те кебапчийниците са открити отдавна и ти само за това мислиш но е нормално хората като минат една възраст да мислят само за задните си части и всичко останало да е "по детински наивно":)))))

Искаш да кажеш: "още ръсят конвенционални бомби"? За останалото си прав! :)

Лошо, Гогов, лошо! Що не вземете един грамотен младеж да ви превежда и списва подобни статийки - и без това се чудят какво да правят, след като завършат Университета? Или, викаш, за тая заплатка - forget & forgive...

За съжаление, наука не се прави само с рязане на ленти на нови сгради (за справка, вчера - нашият многоуважаван чехъл & co.)

Не съм съгласен, че коментара на СЪРП и ЧУКУНДУР: "ИЗМИСЛИЛ ГО РУСНАКА, БРЕЙ!" е извън темата и е спам.

Тука гледам е пълно с Айнщайновци - учените, вместо да харчат милиарди, да се бяха сетили да попитат в дир-а ! Науката, приятели, не е като да продаваш кебапчета на пазара (макар, че и за това се иска майсторлък). Напредва се бавно и мъчително, с малки стъпки. Греши се, провалят се опити, харчат се пари. Няма друг начин. И ако не беше тая наука - още щяха да ни ползват за храна разни хищници.

Както и с комплексарчета, които са способни да се почувстват малко по-добре единствено ако кажат на другите колко много те са зле...

Не е необходимо да провеждаш " ексерименти и дирекно наблюдение" на физическите обекти, явления и процеси. Даже, напротив опитай се да обясниш на един далтонист, каква е разликата между червено и зелено. Опитай се да направиш следния експеримент проникване на проектил от произволен калибър (куршум) в собствената ти черепна кутия как ще опишеш (ТИ, ЛИЧНО), резултатите от " ексеримента и дирекното наблюдение"? Да, не говорим, че при всеки човек, изживяването е различно. Пътят, е, чрез ФОРМАЛНАТА математическа логика. При нея, няма недоразумения. Много моля, ако е възможно, да обясниш, какво означава, следващата фраза: "как са настроени физичексите свойствата на космическият вакуум в тяхният обем, които определят поведението на ементарните частици в него.". Ниво на владеене на български език, на ниво 8 ми клас, ще бъде достатъчно (надявам ,се)

Струва ми се че сте жертва на пъвосигналното програмирано мислене, което оперира с безсмислени клишета и никога не сте се замисляли по задълбочено върху фундаментални научни проблеми. Карате по инерция и чакате с нетърпение другите да ви решат проблемите. Начина ви на мислене ви издава. Все пак бихте ли казали по какъв начин учените могат да разберат какви механизми действат във звездите и на какво дължим вашият оптимизъм в това направление въпреки обективните фундаментални ограничения по отношение на човешкото познание? Имате ли някакви научни познания изобщо, които не цитират интернет енциклопедията?

Науката работи чрез директно наблюдение върху физическата среда в кото живеем и процесите които поддържат първоначално установеният порядък в нея за известно време. Ако не се придържа към чисто научните принципи, тя се изражда в суетна философия, която загубва връзка с реалността. Такава е фундаменталната наука днес за съжаление бягаща като дявол от тамян от идеята за Творецът въпреки фактите, защото тя служи на царството на мамона, а не на истината. Работата на ученият е не да измисля собствена реалност, а да опознава същестуващата реалност. А поведението на адекватният човек е да се съобразява с тази реалност. Моят съвет е да не се занимавате с моята личност, а да поработите по усърдно върху вашите аргументи.

Когато много се размечтаете прочетете "Прикованият Прометей" и ще раберете къде се намирате и защо се намирате. Нищо не можеш да постигнеш без първо да усъвършенстваш себе си.

Спокойно, каквато и чиста, сигурна и евтина технология да се разработи, тарикатите, подкрепени от наивните и глупавите ще продължат да действат за скъпа и неекологична енергия, под мотото "глобално затопляне" и "околна среда" с една единствена цел - печалба на огромни пари.

Баце, ходи на някой му кажи тороид и в 7 от 10 случая ще изядеш шамарите.. Виж какво е кравай всички знаят. Не ти ли прави впечатление, че всички псевдо-научни статии се превеждат първо на Български, а след това редакторите отварят тълковните и синонимните речници.

в интерес на истината 1 милиард е нищожен разход за R&D на продукт от такъв клас, който навярно има пазар за трилиони.

Споменава се , че очакванията се оправдават. и че от следващата година започват експерименти с водород ( деутерий) и се надяват да се достигне 100 милиона градуса целзий и 30 минути време на живот на плазмата. От тази гледна точка - ( 30 минути) това било предимство пред токамака , който пък бил в по - напреднала фаза на реализация ( практическа). За неспециалистите като мен остава да проявим сдържан оптимизъм и уважение към усилията на учените. "The Wendelstein 7-X (W7-X) was never made to produce energy. It was rather made to prove that the concept of a stellarator actually works in the real world. With the research and observations made during running W7-X will prove helpful in building stellarators for next generation. We are hopeful that the next generation stellarators will help in ending our reliance on fossil fuels for energy."

Дали космическият вакуум в обема на Земята има същите физически настройки каквито има в обема на слънцето? Дали е достатъчна температура и налягане или още нещо?

На вашите въпроси и съмнения е бил даден отговор преди повече от 60 години. За съжаление само за военни цели. Въпросът е да се осъществи контролиран термоядрен синтез с цел рентабилно производство на енергия - евтина и много по чиста от ядрената енергия , която пък се използува днес за производство на ел енергия и е "трън в очите на еколозите" Много специалисти от екологична гледна точка отбелязват , че най - евтината термоядрена енергия си остава тази на слънцето и че почти всички останали ВЕИ , почиват на нея. Но един контролиран термоядрен реактор би бил от голяма важност за овладяване на космоса например.

Стелараторът иска много сложен профил на, да го наречем тръбата, в която стои плазмата. Толкова сложен, че доскоро дори не бяха успели да го сметнат, камо ли да го изработят. Е, германците са успели и сега се хвалят, че са успели да вдигнат градуси без стеларатора да се разтопи.

Нещо тая технолигия с генерирането на плазма с десетки милиони градуси ... Къф е тоя уред дето издържа 100 милиона градуса ? Не ви ли позамирисва на дизелгейт. ..В смисъл цялата система да не е една поизвита тръба с една машинка в края да отчита магнитно поле и 100 милиона градуса производство нафолксваген Имат опит хората от 2005-та произвеждат такива работи ;)

От уикипедия:"Токамак е разработен от съветските физици Игор Там и Андрей Сахаров през 50-е години на XX век и вдъхновен от идеята на Олег Лаврентиев. Синтезът се състои в сливане на ядрата на деутерий и тритий, които са изотопи на водорода и могат да се извличат от водата, като в резултат се получава хелий и се освобождава термоядрена енергия подобно на процесите в Слънцето".

е по-сложен но и по-перспективен.

Още малко и германците ще изнасят енергия за Русия - но нормално, ако Русия беше в Сахара, щеше да си внася пасък от САЩ!

Те учените ги харчат, не щото са тъпи, а щото тряа си оправдаят заплатите!

В електромагнитното поле ли? :D

Епилогът на Призрачния колега може да е хаплив, но е съвсем резонен - "Творецът" съществува само в невежите и неграмотни умове като твоя. Интелигентните хора искат повече от пустословни брътвежи и, разбира се - доказателства.

Ей, не може да не се направим на велики с прояви на русофобия, нали? Нали си обърнал внимание, че и токамак-а и стеларатор-а са все наследници на руски екперимент? Да не са успели тогава, но явно има смисъл да се продължава по тоя път щом на Запад го правят, не мислиш ли?

Стелараторът всъщност е по-прост от токамака. Общата идея е нагорещената до милиони градуси плазма да бъде удържана с магнитни полета без да се допира до нищо. Идеята на германците е да дадат такава форма на плазмения поток, че собственото магнитно поле на този поток да помага при удържането на плазмата. Тоест имаме не тороид, а някакво особено усукано нещо, подържано с магнити отвън. При токамака имаме тороид с магнити отвътре.

Иво, Нилс Бор представи модела на атома в началото на 20-ти век. Допреди 7-8 години, никой не беше наблюдавал експериментално атом - просто нямаше устройство, което да го види. Да не говорим за електрон, който е много по малък от атома и още никой не го е виждал. Това, че никой не е виждал електрон все още, не пречи да седиш в момента пред екрана на компютъра си и да четеш това съобщение - този екран, както и телевизора ти и мобилния ти телефон, функционират с електрони, които никой още не е наблюдавал. Аре, че не ми се пише вече, разбра надявам се ...

То трудно да се "държи" нещо при милион градуси в нещо по-различно.

Според някои физици, дори и да се получи тази енергия, по-големия проблем ще бъде как да се изведе от системата - т.е. как да се използва контролирано. Но както други казват, дори и да не стане, ще възикнат нови познания, които ще дадат тласък на нови технологии.

Хайде пак "хейтърите - русофоби" превръщат научното съобщение в помия и злоба!!!Токакак е руско изобретение и навярно управляем ядрен синтез ще се постигне именно в подобен торообразен или сферичен апарат,но е още далече от задържането на високотемпературна плазма в стабилно състояние продължително време.Несъмнено е обаче крачка напред!