Коментари - Изкуствен интелект с ума на 4-годишно | it.dir.bg
назад

Изкуствен интелект с ума на 4-годишно

Изкуственият интелект вече притежава умствения капацитет на 4-годишно дете и той непрекъснато се усъвършенства.

Обратно в новината

Коментари - Изкуствен интелект с ума на 4-годишно | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Глупаците си мислят, че могат да създадът ИИ, който да копира човешки интелект. Добре е, че това няма как да стане поради факта, че човек никога няма сам да може да разбере напълно как функционира неговия ум.

Най-гоуемата запуаха за насеуението на пуанетата е изкуствения интеуект. Пуашещо е.

Най-голямата заплаха е отстъпничеството на човечеството по отношение на Творецът. А изкуствен интелект никога няма да има. По дефиниция той не е това което се твърди в статията.

при ИИ нещата са като при атомната бомба - трябва критична маса. Плюс това има и друг момент - мозъка явно има нелйнеен начин на работа, докато повечето ИИ алгоритми са линейни - въпреки че могат да приближават нелинейни резултати, те го правят по линеен начин, докато мозъка ни май работи нелинейно - тоест, запалването на един процес може да доведе до активирането на тотално различен процес в мозъка, и то на рандъм принцип, докато това го няма в сегашните алгоритми. Както и да е де, на това му викат креативност.

Мне, на това му викат тото шанс. Нищо общо с понятието креативност.

Невронната мрежа е модел за обработка на информация, вдъхновен от изучаването на биоелектричните мрежи в мозъка на човека и животните, образувани от неврони и техните синапси. В наши дни учените често наричат изкуствените невронни мрежи просто невронни мрежи. Опростен изглед на изкуствена невронна мрежа Математическия аналог на биологичната невронна мрежа представлява множество от взаимносвързани прости изчислителни елементи (неврони). Всеки неврон приема сигнали от другите (под формата на числа), сумира ги, като сумата минава през активационна функция (най-често използваната е сигмоидалната функция y=f(x)=1/(1+e-х)), и така определя своята активация (степен на възбуда), която се предава по изходящите връзки към другите неврони. Всяка връзка има тегло, което умножавайки се със сигнала, определя неговата значимост (сила). Теглата на връзките са аналогични на силата на синаптичните импулси, предавани между биологичните неврони. Отрицателна стойност на теглото съответства на подтискащ импулс, а положителна - на възбуждащ. сигмоидалната функция y=f(x)=1/(1+e-х) В невронната мрежа обикновено винаги съществуват входен и изходен слой от неврони, във входния се въвежда информацията към мрежата, след това сигналите от входните неврони преминават през един или няколко слоя от междинни (скрити) неврони, според топологията на невронната мрежа, като сигналите накрая стигат до изходния слой, откъдето се чете получената информация. Математически е доказано, че всяка невронна мрежа с поне един скрит слой от достатъчно на брой неврони между входния и изходния слой, може да моделира поведението на всяка съществуваща функция. Теглата на връзките между невроните определят функционалността и поведението на невронната мрежа. За да бъде една невронна мрежа използваема и приложима към даден проблем, тя трябва да бъде предварително изучена. https://link/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B0

Това е хубава извадка. Трябва обаче и да уточним някои неща, за пишещите във форума; например, има и една статийка в уикито, озаглавена "невроинформатика", където най-откровено е казано, че невронните мрежи не обясняват интелекта дори на най-простите живи същества.

Напълно съм съгласен с теб! Извадката е просто за да покажа на хората че АИ не е просто някакъв алгоритъм а пълна репликация на човешкия мозък

Не е ясно защо на заложен от човекът алгоритъм в конкретна машина казват изкусвен интелект. С какво тази програма е по-различна от всяка друга програма? Дух и фантазия има ли? Творческо мислене и способност за прилагане на различен подход при решаване на определне проблем? Прави впечатление духа на статиите публикувани в последно време в тази секция. Внушението трябва да бъде че човечеството скъсало връзка с Бог поради социалният инженерин на мамонците комунисти, върви с бързи крачки в своето развитие. Истината обаче е съвсем друга. Връщаме се в мрачното средновековие. Затова ще четем постоянно статии, които величаят човекът и неговите постижения напълно в духа на хуманистическата пропаганда. В друга статия НАСА държи публиката в напрежение, защото всеки момент трябва да каже нещо изключително "важно" на света.

Ако си мислиш, че "на заложен от човекът алгоритъм в конкретна машина казват изкусвен интелект", значи има мноооого да четеш още??!

Ако си мислиш, че алгоритъмът означава само повтаряема дейност... ти май имаш да четеш доста. Всъщност, май трябва да мислиш повече, че там ти куца.

Изкуствен интелект е защото алгоритмите които се използват симулират разсъждение относно средата в която е поставен един (да кажем) робот. Масовите програми не правят подобни расъждения и действат линейно изпълнявайки точно зададени операции. Не е така в алгоритмите които правят изводи. При тях можеш да заредиш една програма с начални факти, след което машината за извод може да генерира нови факти от началните да ги допълни в базата и така на практика роботът увеличава знанието си. След което машината за извод може да изведе нови несъществуващи факти и отново да допълни базата. Теоретично това може да е безкрайно и така роботът да увеличава своето знание, т.е. да се усъвършенства и да изпълнява неща които в началото изобщо не е могъл да направи. Тази особенст на машините за изводи е причината да се говори за опасността една машина да стигне до нивото в която да застраши хората. Това няма как да стане защото това което генерира като факти (изводи) за самата нея няма никакъв смисъл. Т.е. тя генерира неща които самата тя не разбира какво са. Така че постът надолу в който се казва, че трябва да се притесняваме за това как се използват машините а не от самите тях е вярно. Машината каквото и да направи, нищо няма да бъде осъзнато от самата нея. Ако гледаш философски на нещата коментара ти е правилен (според мен), защото и самите машини за извод се проектират с линейни (грубо казано) програми най-често чрез езика С.

Да се надяваме, че логиката на изкуствения интелект няма да е от рода на: имам аквариум => обичам рибките => обичам животните => обичам хората => обичам мъжете => съм г.й...

ИИ създава изкуствен разум, който никога няма да надмине човешкия. В много частни случай машината ще разбива човека, като например пресмятането, но както и да бъде асемблирана и каквото снаражение да и поставиш е невъзможно да задмине интелекта дори и на животните да не говорим за хората. Никога машината сама по себе си няма да има биологичмия интелект. Допускам в някаква степен комбинация между човешки мозък и машина. В този случай може да се мисли за вероятност машината да достигне в някакава степен биологичния интелек. Тогава може наистина да се породи опасност. На този етап обаче мисля, че колкото и да се тупаме и хвалиме за напредъка във какви ни не области сме далеч от този вариант на разум. Опасност има само от съчертаването на изкуствения интелек с биологичен мозък. Машината с каквито и процесори да я тъпчем и каквито и технологии да и прилагаме тя ще си остане бездушен предмет на който човек винаги може да дръпне шалтера и да я прати на вечен сън в изкупватения пунк за вторични.

пише се "интелекТ", аман от разбирачи

Вдимо просто е пропуснал копчето, това да беше проблемът с поста му. Ако можеше да разбере колко неграмотно звучат думи като "никога", "винаги" и подобни в тоя контекст... просто нямаше да е написал каквото е написал.

А машини по-тежки от въздуха не биха могли да летят.

Сериозно? Как ли никой не се е сетил през вековете, че птиците са по-тежки от въздуха...

Моята котка и тя има интелект на 4 годишно дете. Само дето не може да говори! Иначе всичко даже сама ходи в тоалетната чиния, но няма сила да натисне бутона за водата!

Котките наистина са с интелект татък някъде (е, ние имахме едно коте по-умно от повечето хора, които съм срещал - и от повечето пишещи тук, но то беше изключение...). Нямат говорен апарат де - сериозна разлика. А най-сериозната разлика е, че човек не може да построи коте - но вече може да построи машина с подобен интелект. Самият интелект от някъде нагоре изглежда е въпрос на количествено натрупване.

Пак драскаш глупости, моето момче, май много сериозно ти липсва изява в реалния живот, та пренасяш нещата тук. ИИ е много далече от нивото на насекомо. Всичко друго са глупости. А дир.бг много обича да върти едни и същи фалшиви новинички с различни заглавия.

"Според последни проучвания около половината от поданиците на кралицата се притесняват, че умните машини ще отнемат от хората много работни места в близко бъдеще." Дежа-вю? Появата на думата саботаж е точно заради такива хора. За съжаление, винаги масите се опитват да дърпат обществото на зад.

Не бих им се притеснявал особено, колкото лудитите са постигнали нещо на времето толкова и сега имат шанс борците за връщане обратно в пещерите (не че последното не може да се случи, но ако стане няма да е плод на техните усилия).

Изкуствения интелект е инструмент, той никога няма да бъде като естествения. Ако не сте разбрали, зомбирани от филмите получовеци, хората се мотивират от емоции, машина няма как да има емоции, мечти и т.н. единствения начин да направи нещо е, човек да и даде команда. Т.е. истинската опасност за хората не е изкуствения интелект а самите хора. Ако толкова ви е страх от нещо друго интелигентно, което може да ви навреди, което иска вашата планета, вашия живот, да му робувате и т.н. то познайте - има 7 милиарда подобни неща и те имат естествен интелект. Не се притеснявате за това че богати хора ви експлоатират, тръгнали да се притесняват за някаква си машина. Затова ви казвам - вие сте зомбирани от филмите получовеци, мислите си че сте умни и осъзнати - бъркате - вие сте едни папагали "мислещи" с шаблони, измислени от наистина умните хора, а не от получовеци като вас.

т.е. притеснявайте се от хората които ще управляват тези компютърни програми, наричани изкуствен интелект. Изкуствен интелект се използва в търсачката google, как мислите че намира толкова добри резултати? Опасността идва не от самия изкуствен интелект, той няма свободна воля, желания и т.н. опасността идва от самите нас. От нас зависи как ще го използваме, както ядрените технологии могат да се използват за военни цели или пък за енергийни, да си произвеждаме ток. Разбирате ли папагалчета?

Баце, ти сам си пишеш, сам си отговаряш... Като оня герой от стар български филм Киро Факиро - сам си прави колите и сам се надбегва

"И кой идиот дава на 4 годишно дете да управлява оръжия ? "

Та кой му е дал та си се запритеснявал бе.

Глупаци, не разбраха ли че ползата от ИИ е нищожна а риска огромен? Правете машини но тъпи, никой няма интерес да са умни освен за военни разработки разбира се

Дам, друго си е да гарантираме работата на дебелогз катаджия който щрака по копчетата на светофара, нали?

И като получи съответната инструкция го щрака през 10 секунди та да не останат хората без задръствания в които да се псуват взаимно, че инак може да погнат когото трябва.

Някой пак не е разбрал какво значи изкуствен интелект :) Автоматизация не значи ИИ. Да на автоматизацията, не на ИИ