Коментари - Honda инвестира в компактни реактори за термоядрен синтез за зареждане на електромобили | it.dir.bg
назад

Honda инвестира в компактни реактори за термоядрен синтез за зареждане на електромобили

Компанията предвижда, че до 1000 електромобила могат да бъдат зареждани едновременно, когато такава преносима електроцентрала е свързана към зарядна станция

Обратно в новината
| Редактор : Кристиан Антонов

Коментари - Honda инвестира в компактни реактори за термоядрен синтез за зареждане на електромобили | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Има вече готови разработки, щом ги вграждат в кораби и подводници ... проблемът, обаче е друг - страх ги е да не попаднат в някой, в когото не трябва! Затова не позволяват малките реактори да са в експлоатация от фирми и хора!

Не знаех, че ядрения синтез вече овладян до такава степен, че да разкарват реакторите в камиони. Много работи не зна(е)м.

Това ми прилича следната схема - Някое хитро еврейче се опитва да усои милиони. Все още ядреният синтез не е овладян, а те говорят за параметри като мощност, размери и цена. Тези неща могат да се коментират, когато имате работещ прототип. Иначе са мечти и илюзии за пред инвеститорите.

Аз ще чакам ядрени батерии.

Та кой , казваш вгражда реактори за термоядрен синтез в кораби ?

Чукчи - чети , не са компютри , а компоти .

Очевидно е, че списвача на статията е гледал много филми, но не е информиран достатъчно по темата. Термоядрен разпад е темата на статията.

вниманието от сегашната зелена електрификация. Реактор за термоядрен синтез в близките години е нереалистично.

По същата "логика" Йода може да ги зарежда електрокарите като използва "силата"... Ей изплиска го легена тая цивилизация... ТЦТЦТЦ ...

_stankow

Прекрасна идейка .... Точно като за стартап ! :D :D Вземи парите и бягай ! :)

Какви ядрени реактори ще правят още? А кой ще им събира отпадъците? На един електромобил му трябват 20 кв.м. соларни панели, за да произвеждат всяка година толкова електроенергия, колкото харчи средно един електромобил годишно за 15000км пробег. А 20 кв.м. е покривът на един гараж. За последната година цените на фотоволтаичните панели са паднали ДВОЙНО! Цената на тока от слунце струва вече под 8 стотинки на киловатчас! И няма "пренос" и "доставка", защото си я произвеждате на място тази електроенергия. Да му мислят изедниците от ЕРП....

То има такива от поне 50 години. С такива се захранват все още двете сонди Вояджър, изстреляни през 70-те години.

Чукчите май сте вие, все още не съществува работещ реактор за термоядрен синтез!

И от реактори забираш толкова колкото и от соларни панели колкото и от електро автомобили! Но може да се каже, че разбирането ти клони към нулата! От отрицателната страна обаче!!!

Въпросните реактори са изотопи електрически реактори. Днес те се използват в астронавтиката като източник на ток. Статията е за стартът, който се надява да намали цената им при комерсиално използване. Задачата е получаване на евтини изотопи и мощни генератори, повече от няколко десетки киловата. Будьте увереные, няма да има външни контури с водно охлаждане и смяна на уранови пръти за гориво. Не будет, бля!

Има много поулярни малки модулни ядрени реактори. Има термо-ядрена бомба, известна още като водородна бомба. Там по същество се реализира синтез и гърми много силно, кпхато водородът се превръща в хелий. Има и реактори за студен синтез - все-още на теоретично ниво. НЯМА реактор за термоядрен синтез. Дори и на теория. Някой бая е опескал терминологията :)

Тоя реактор нищо не отделя, не се нуждае от смяна на гориво нито пък от охлаждане …тцтц Това не му ли казваха перпетум мобиле? Няма начин да има такова нещо и толкова компактно

Ок, ще взема два за вилата.

Ако някой ми даде малко масло, друг малко шунка и хляб, ще си отворя ресторант за бързо хранене и ще правя сандвичи с шунка хляб и масло.

Подобни реактори са грубо казано за "еднократна употреба", горивото в тях изгаря в течение на години, десетилетия и в момента в който интензитета на реакцията отслабне прекалено, просто трябва да го изхвърлиш и да купиш нов. Подобни реактори армията и космическите агенции ползват от над половин век. Например на борда на Вояджер 1 малък такъв, който работи вече 46 годни, тежи малко под 40 кг с 4,5 кг Pu-238 и първоначално е давал около 160 W енергия, която би трябвало да пада на половина всеки 87 години.

Тошиба преди 15 години направи малки ядрени реактори и ето до къде стигна - почти фалит, делистване от борсата и никакво бъдеще.

Термоядрен синтез е реакцията, която "захранва" Слънцето. Не е фантастика! Студеният синтез е фантастика, която не съществува дори на теоретично ниво. Сгрешили за заглавието в това спор няма. Действащи неекспериментални реактори за термоядрен синтез действително няма. Това са така наречените реактори от типа на ТОКАМАК. Предполагам са се изгубили в превода, защото от английски двете думички много си приличат - nuclear fusion (ядрен синтез) и nuclear fission (ядрен разпад). В статията се говори за реактори действащи на принципа на nuclear fission (ядрен разпад).

идеята не е никак лоша, но мисля че сметките никак няма да ти излязат с 20 кв.м панели. отделно панелите добиват денем, значи денем колата ми трябва да стои в гаража да се зарежда и да я ползвам само нощем. отделно днеска е облачно, всъщност цяла седмица е преобладаващо облачно, всъщност цяла зима ще е преобладаващо облачно ... значи колата си остава в гаража почти цяла зима и ще я ползвам само лятото, така ли да разбирам? . нещата не са чак толкова прости колкото изглеждат на пръв поглед. за да работи схемата трябва достатъчно количество панели и най-неприятната и скъпа част от цялата схема - акумулаторна станция която ще трябва да сменяш всеки 5-10 г. Между другото правил съм тази сметка за моя гараж, но за лично ползване в домакинството, не за кола. Като сложиш панелите около 25-30 м2 + нужната батерия и всичко останало ... около 25-30 хил. които по сегашни цени ще се изкупят за около 15 години. Ако бяха вечни! Обаче ако сложиш в уравнението намаляващата ефективност на панелите и факта, че на 10тина години трябва да си купиш нова акумулаторна станция, която е грубо половината от инвестицията, всъщност се оказва че инвестицията на практика никога няма да се откупи. Грубо казано плащаш пари, с тях си купуваш независимост от енергийната мрежа на Р.България (обаче зимата я отпиши!, за зимата си ти трябва ток от мрежата! демек точно когато най-много ти трябва за отопление схемата не работи), но на печалба най-вероятно никога няма да излезеш. В дългосрочен план ще си горе долу на 0, но на печалба ... Единствения начин някога да излезеш на печалба е да продаваш енергия. Всичко това действително е в контекста на сегашната ситуация, ако един ден и битовият клиент излезе на свободния пазар ситуацията може да е или по-добре или по-зле, за момента няма как да знаем. . пп. тази година ... опа миналата година имах предвид, мина програма за фотоволтаици за бита и те предлагаха до 20тина хилади субсидия. За жалост не отговарях на критериите за нея. Иначе с 20 хил. субсидия, сметките изглеждат по коренно различен начин! За 10тина хиляди горната схема си е направо златна и не бих се подвоумил да я направя! Покрай зеления преход предстоят още много подобни програми. Следете ги! Възползвайте се от тях! Европа дава, обаче няма да дойде до вратата ви с каца манджа да ви сипе в паничката! Трябва активност и действия от наша страна, за да си ги вземем тези пари!

прочетох статията, пълна боза, като у оня виц, бърка се боя със ситуацията. В коментарите има повече достоверна иформация