Коментари - Грид системи може да заменят интернет | it.dir.bg
назад

Грид системи може да заменят интернет

Напоследък редица научни екипи работят по развитие и усъвършенстване на грид системите. Прокрадват се мнения, че именно тези системи могат да заменят сегашния интернет, като предложат достъпен изчислителен ресурс за всеки потребител.

Обратно в новината

Коментари - Грид системи може да заменят интернет | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

гридът е вид мрежа, или по-скоро възлите на мрежата. Аз си представям такъв един грид, който да замени сегашния интернет. Всеки, който иска да има интернет си купува устройство, което безжично се свързва с околните такива като него и само` започва да ретранслира пакети както рутерите по света. Нещо като жисием-клетка. Поради голямата гъстота на населението винаги ще има няколко крайни устройства между две населени места, които да свържат по-дългата дистанция. И така, като искам да сваля филм от замундата, моята заявка тръгва от рутерче на рутерче през грида в града, прескача от село в град и стига до... украйна или там където е сървърът - де да знам. После сървърът започва да ми праща пакетите по всички възможни рутери около него и така на рояк всичко тръгва към мен. Накрая пакетите се събират в моя рутер, получавани от всички възможни около мен рутерчета. И така, при това положение ние всички ще сме си интернет провайдъри и няма да ни трябват отделни такива. Може най-много общините на градовете да плащат от данъци по-отдалечените връзки между селата и градовете, ако няма налични устройства, които да се свържат. Но мисля, че ще има много голяма латентност това.

такива програми има от много години (повече от 10) Един приятел е беше включил още преди 10-тина години но през съществуващата вече изградена мрежа. До колкото разбирам обновлението на такава система цели че ако аз искам да сметна някоя трудна задача, да мога да използвам системата, което преди 10 год. нямаше как да стане.

jizast

Спокойно, Интернета ще изнесе и тоя Грид на гърба си. До сега Инета се справи успешно с Гофъра, FTP, WWW, VoD, VoIP и какво ли още не, та един Грид ли няма да може.

Доколкото разбирам, тия грид-системи са вид Cloud. Няма лошо да има система в която лесно да могат да се включват доброволци да помагат с изчислителна мощ, но защо пък по тоя повод ще изчезне интернета не става ясно. Сигурно за да работи тоя грид ще направят някаква инфраструктура, която да поеме трансфера на данните и тя ще се ползва на мястото на сегашната. А иначе използването на мобилни устройства за подобни изчисления е безумна идея. Трябва да се мисли точно в обратната посока - как мобилните устройства да харчат по-малко ток за да харчат по-малко батерии, които създават екологични проблеми.

Ако енергията за телефона идва от "въздуха" т.е. от близката кула дето облъчва целия квартал, няма да има проблем колко точно харчи телефона ти...

не си прав, защото може да престоиш по-дълго на място, където няма обхват от някаква кула и тогава какво правиш?

Не знаех че Интернет имал изчислителна мощ. Също не знаех че грид системите осигуряват вид свързаност подобна на Интернет и съответно имат шанс да го изместят. Благодаря за новината все пак, за в бъдеще ще имам предвид BOINC като източник на този вид свързаност. /s

Интернет доставчиците от Горна Оряховица и Исперих отдавна предлагат ГРИД свързаност. Не е нещо особено...

някак се опитвам да асимилирам кое е центура на новината и има ли логическа последователност но уви .... освен картинката с нули и единици и осещането за нещо високо технологично друго не закачих ... предлагам ви да направите клъстер и грид в едно като закачите сички машини в дир бг току виж се родила новина

Тъй-тъй, масов интернет има от почти 30 години, горе долу на толкова годинки е и идеята да се шерва неупотребаната от потребителя компютърна мощ. И както обикновенно става първо бяха ентусиастите които се обединиха по интереси, разните му там извънземни и дешифратори на човешкия геном бяха едните от първите. После се появиха тарикатите които предлагаха да си купиш програмки с чиято помощ и компютърът на комшията от световното село ще ти помогне в откриването на лелеяната от теб непостижима . И явно напоследък, всъщност това напоследък е от 15-година направо предлагат средния потребител, мечтаейки за някаква имагенерна полза, да спонсорира изследвания с които той като личност поже и да не е съгласен. Всъщност този въпрос от финансов май става морален проблем...

колко неграмотно написана мисъл....като ти куца граматиката поне не пиши такива дълги фермани,че излагацията ти е голяма

Малиии... ще ме прощаваш ама в отговорът ми към теб ще отговоря и на другите след теб. Аз може и да съм неграмотен ама ако ще ми споменавате военните, че и институтите сиреч ARPA-нет то тогава трябва да вдигнем летвата на 50 години, ама кой да помни първите експериментални паралелки по информатика в БЪЛГАРСКИТЕ математически гимназии дето ТСР/IP протоколите ги учеха за закуска от къде 1978 година , или според Вас ни телефони, ни модеми е имало та човек да не може да се върже към мрежата наречена ИНТЕРНЕТ през 1974. А може би си мислите че преминаването на ARPA-net към ТСР/IP протоколите през 1983(30 години от тогава) е рождената дата на интеренет, или пък познавате интернет едва от времето на WWW... когато австралийската порно-индустрия вложи пари в разработването на евтини хардуерни декодери за платените, пак от тях, алгоритми за видео-компресиране така че всеки мераклия възможно най-лесно да се възползва от тяхната продукция... или с други думи 1991 година. А пропо същите пичове от Австралия наложиха и VHS касетите но това е друга бира дето се казва.

Какъв "масов" интернет преди 30 години? Мрежите между военните и институтите ли ги имаш за "масов" интернет? Щото това което си представяме днес като интернет е създадено през 1991-ва с пускането на WWW.

HaloFore

Интернет не включва само www проекта. "Думата Интернет се използва за първи път, за описание на единна глобална компютърна мрежа, която използва протоколния стек TCP/IP. Това става в публикуваната през декември 1974 "

абре и тук ли прописа ходи си пиши за ХАРП и не се занимавай със сериозни работи

къде си видял масов нет преди 15 години

Грид системите трябва само да допълнят множеството услуги, присъщи на Интернет. Допусне ли се замяна, глобалния шпионаж е налице: технологията клиент-сървър ще стане изцяло двупосочна! Ще е възможно следенето и проследяване на историята кой какви услуги е консумирал, също - пълна карта на твоите локации и комуникации. И тези информационни потоци ще са достъпни без твое (или на твоя Интернет доставчик) знание или разрешение. Ще стане невъзможна защитата на лични данни и действия. Редно е да се скрои византийски номер на искащите бъдещо лидерство гридове - предлаганите услуги да са задължителни само където са жизнено необходими: следене на околоземното пространство, при множествена комуникация между автомобили в трафик, непрекъснато следене на нивата на водните басейни... А за това коя програма или какво устройство съм ползвал - моля, моля - това е лично пространство и ако обичате без намесата на гридове.

Ето защо като си пусна 3G, вместо 2G, батерията ми пада 5 пъти по-бързо, вместо само с 1,5 пъти (3G:2G = 1,5). А през това време телефонът ми изчислявал някакви чужди глупости.

не виждам как включването на много PCта в грид през интернет ще доведе до изчезването на интернета

Като на всяко PC, таблетче или смартфонче заработят процеси, командвани от грида. Твоите устройства (даже и TV-тата) се превръщат в сървъри - клиента е гридът, без да ти заплаща за извършените от твоите устройства изчислителни, комуникационни или информационни услуги.

Ако един камион го преоборудваш като му сложиш кран вместо примерно фургон, то той все още ще си бъде камион... колкото и да му променяш целта в живота, той ще си бъде в основата превозно средство на 4 колела.. Така и с интернет - ще замениш сървърите и клиентите, но самата мрежа интернет няма да я промениш тя все ще си съществува като транспортно средство.. ще я ползваш да транспортираш не за уеб страници, а команди от/до компютри в грида, но интернет като мрежа между компютри ще го има.

Ами да мислят... Там е най-голямото струпване на мозъци в света. Те ако не го измислят няма кой друг....

то за порното не ми требва никакъв изчислителен ресурс

Създали супер компютър и го попитали има ли бог. Той отговорил: "недостатъчна изчислителна мощност. Свържете ме с всички компютри в града". Свързали го и пак задали въпроса. Отговора бил: "недостатъчна изчислителна мощност. Свържете ме с всички компютри в света". Свързали го и пак задали въпроса, компютъра отговорил:"Вече има!!!".

... много анимация гледаш ...

Всъщност има такъв кратък разказ,но завършва като компютъра убива хората които искат да го изключат и казва че сега има бог