Хокинг: Изкуственият интелект може да ни погуби
Британският астрофизик Стивън Хокинг заяви в интервю, че опитите да бъде създаден изкуствен интелект крият заплаха за съществуването на цялото човечество.
Обратно в новинатаКоментари - Хокинг: Изкуственият интелект може да ни погуби | IT.dir.bg
Коментари
Този както го наричаш е е дин от живите гениии на това време, и ти не можеш да му стъпиш на малкия пръст по интелект.
Точно сега чета една научно фантастична книга за изкуствения интелект. Затова темата ми е интересна. Няма да коментирам изказванията на Стивън Хокинг. Може да е учен, но напоследък прави доста странни изказвания, с някои от които си противоречи сам на себе си.
Симпатяго, които и да си. Някои ден когато разбереш, че си ял доматите с колците и цялата ти наука на която са те учили и която са ти пропагандирали такива като този "гений" е била пълно извъщение на истинската наука-изкуство-мистика на която е построена природата на реланостите ще схванеш за какво ти говоря. Сега знай, че пиша не от завист, а за да ви пусна мухата, че ви промиват мозъците с много осакатена и извратена наука,а такива като този са избрани нарочно от илюминати за да скарат в психиката ви уникалната нотка на сакатост с която е надарен този пич. А всеки знае, че нама нищо случайно и този умен е просто поредният (масона)Айнщаин и неговата теория на относителността целяща специално да отрече и изтрие ЕТЕРА като понятие защото още от началото на века истински учени като Никола Тесла и Максуел са доказали и използвали на практика колосалните енергии с които и досега тайните илюминатски подземни и космически градове и бази се захранват. И зелената-безплатна-енергия е само една от малкото благини които бихме имали ако илюминати и техните подставени учени не се бяха намесвали. Разбира се това не е попречило на хора като мен и хляди други без капаци да гледат за д завесата и да видят какво става, какво се крие и как да го използват. НИКОЛА ТЕСЛА е нашия човек, и Максуел и много други от този клас. Като поумнеете ще ме разберете.
Нещо не са в час ! Интелектът си поставя задачи , които са емоционално обвързани. В този смисъл всичко живо има интелект , защото се храни, т.е. има представа за сега и после , като си осигурява енергия. Отделно се отбранява, т. е. живото се възприема само като субект в околнана среда и накрая се размножава , за да продължи себе си. Интересното е , че не се знае как се определя приоритета на емоциите , за да действа живото по определен начин. Така , че истински изкуствен интелект, като на живите организми, не може да се създаде. Дори да се създаде жив организъм едва ли ще се знае кой и как му поставя приоритети в съществуването,но новият организъм ще бъде просто един нов субект в околната среда.
Ако изкуственият интелект успее да замести и унищожи човешката раса, то това е интелектуална еволюция. Няма нищо лошо.
Значи една мутра ако вземе те гръмне и ти вземе къщата то това за мутрата е интелектуална революция! Няма нищо лошо!
ше ни погуби 100% Най-малкото ше реши, че нема нужда от атмосфера, която да му бави интернета...... Скорпиона умера от сабственото си убождане. Що да чакаме изкуствения - и естествения мое да пусна 5-6 хиляди ядрени бойнши глави върсъс земята.
Изкуственият интелект никога няма да превъзхожда човешкият и тези въображаеми картини които ни рисуват фантастите няма да се случат. Има други много по-реални опасности, които ще се случат за съжаление. Човешкият мозък е най-ефективният компютър от гледна точка мисловен потенциал / енергийна консумация и работи масивно паралелно аналогово. Ефективната функционалност на няколко десетки неврона се равнява на един съвременен компютърен чип. Принципно е невъзможно един интелект да създаде по-висш интелект от себе си. На него му стига интелект да разбере той самият как работи. Това е фундаментално ограничение, което не може да бъде преодоляно.
Интелекта допуска степен на непредсказуемост на решенията и за него са характерни въображението, нестандартните решения и разнопосочният подход към даден проблем. Компютъра само имитира начина на мислене на хората, но това не е истински интелект.
Е ако някой си е мислил, човеците сме последното звено на еволюцията то някой трябва да помисли пак. Естествено, че ще има и след нас и по-умни от нас - никъде не е казано, че еволюцията кара само на органична основа, изглежда нашата роля е да прехвърлим нещата върху силиций. А и силицият не беше ли най-разпространеният елемент на планетата ни...
изкуствен интелект :) самото понятие си противоречи .. все едно да кажеш ъгъла на кръглата стая :) учени учени :) колко да са учени : )
Няма рязка граница, разликата е по-скоро количествена (откъм изчислителна мощност). С нарастването на мощността се появяват и нови функции, все още писани от нас - но не е далеко денят, когато ще почнат да се самомодифицират и самопрограмират. Едва ли има спиране вече, изглежда е еволюционен процес и изцяло извън контрола ни - ако и ние да сме съзнателните му изпълнители.... :-).
да , работя с програми една от който от тях има над 3800 команди :) може би ти нямаш толкова думи в речника си !!!
именно ;) това означава че човек би се затрил сам чрез подобието на интелект което е създал а не самия интелект да го погуби :) или казано сам би си забил нож в гърба а не ножа да го прободе сам:)
Изглежда човек е конструиран да постъпи именно така. Не виждам как може да спре развитието на техниката откъм поумняване и ставане по-автономна, аз няма да си захвърля работата примерно ако ще железата дето ги правя утре да дойдат да ме разфасоват.
Има принципна разлика между аналогов сигнал между неврони, който може да има различен интензитет и двоичен сигнал, който може да има само две стойности. Освен това връзките между невроните са порядъци по-ефективни, отколкото тези между чиповете, защото при чиповете се появява проблема с охлаждането. В същото време мозъка може частично да се преконфигурира хардуерно. Компютъра и мозъка са буквално несравними като мисловен потенциал. Тука грубата изчислителна няма значение, защото е енергийно неефективна.
Отваряш статия да прочетеш кое, как, защо за ИИ, а вместо това четеш за новата количка на Хокинг. ... евала дир-а..
Конструкции разни, функцията в крайна сметка може да е същата - в случая не е и необходимо да е баш същата.
Има принципни ограничения. Само невежеството допуска всякакви възможности. В реалният свят има физически и принципни ограничения.
Напълно логично заключение на Хокинг , подобен интелект би извършвал квадрилиони опреации в секунда, и за максимиум 10 секунди след създаването си би установил че основен проблем на планетата( и останалите ) е човека, най агресивното и себеразрушително създание от всички останали...че и неможещо да си контролира популацията, както и живеещо за сметка на всички останали, вкл самата планета...е, кому е нужно то освен на себе си? Така апропо е единствено бактерията...въпреки че много от тях служат за храна на по висшите видове
Проблемът е, че докато се усетиш че трябва да спреш тока, може вече да е твърде късно. Изкуственият интелект може да избяга и да се разпространи подобно на вирус.
Тя и далечната ми баба, едно време си мислела, че земята никога няма да стане от плоска на кръгла, ама взело, че се случило..
Квадрилиони операции в секунда какво са за една мисъл? Знаеш ли между невроните в човешкият мозък колко елементарни електрически сигнали с различен интензитет предава за секунда. Нека бъдем малко по-реалистични. човешкият мозък и супер компютъра са физични структури и се подчиняват на едни и същи физични закони. Съществената разлика е в организацията и принципа на действие. Тя определя енергийната ефективност на тези структури и възможността им за творческа дейност. Грубата изчислителна мощ супер компютрите е енергийно неефективна.
Така е. Винаги човек трябва да има едно наум. Но ако трябва искаме да разчитаме на известните ни физични закони и принципи, трябва да поемем този риск. Иначе почвата става много несигурна и губим отправната точка.
Ще направим изкуствен интелект от глупост - наречи го суета, но най-вече от глупост. Проблемът с него е, че за да функционира трябва да му се заложи някаква цел. И после - като реши, че му пречим да я изпълни ще ни изтреби. За разлика от лошия човек, който е ограничен от физиката си - изкуствения интелект може да преодолее такова ограничение и да се модифицира подходящо на задачите, които си постави. Веднъж освободен - няма вариант да успеем до го насочваме, контролираме или спрем.
Ами,добави още една,която да ти следи пропуските от трети клас,така,като напишеш коЙто за мн.число,тя ще го коригира на коИто.
Да, органичният мозък е по-ефективен енергийно - засега. Какво следва се вижда ако човек погледне темповете, с които се развиват силициевите "мозъци". За 50-ина години сме ги еволюирали повече, отколкото органичните са еволюирали през първите няколкостотин милиона години присъствие на Земята.
Суета може би, глупост сигурно също - те присъстват във всичко, което правим, несъвършени сме. Но това с поставянето на цел... отде знаем дали и каква цел ни е поставена на нас. В момента изглежда много верятно поставената ни цел да е именно това - да произведем нещо по-умно от нас. Веднъж постигнали я може да си ходим. Каквото и да е то едва ли първата му мисъл ще е да унищожава родителите си, навярно просто полека лека видът ни ще бъде изтласкан където сега ние сме изтласкали по-глупавите от нас видове. Ако не сме прекалено глупави да опитаме да воюваме с нещо по-умно от нас де.
Баси как ни разкри!!! И тайните ни градове и бази също.... Добре че не си разбрал за Гремлините които ни снабдяват с диаманти и злато за да сме богати ..... Много си умен, браво.... Да ти кажа ...тайната е да ядеш само слънчева светлина ....Като почнеш да летиш с левитация е обади да ти разкрия още тайни...
Разбира се, че винаги действаме на базата на най-доброто си знание, какви други опции имаме. Но че на базата на силиций не може да се направи конкуретна на органичната машина не е нещо доказуемо, по-скоро е възможно според мене. Дори да яде повече енергия на еквивалентен брой операции от органичната това не би било проблем ако може да си я набави, примерно премествайки се по-близо до слънцето (е не много да не се стопи де :-) ). А силиций да искаш, има го много повече от въглерода.
дано го измислят по-бързо та да може да се ползва и от булгари, че по територията, наричана булгаристан съвсем не остана интелент
Не е нужно да има конкретна цел. Вече започва да се прави. Първия опит частично успешен е Нестор на IBM. Просто трябва де се емулира функционално човешкия разум. Основната разлика от човешкия разум е че съдържанието на "мозъка" може да се вземе от компютъра и да се сложи в друг компютър, т.е. не зависи от хардуера, просто е състоянието на паметта в определен момент. Мозъка се пренастройва и учи променяйки връзките между невроните и не може да се копира, защото копирането е равносилно на копиране на всички връзки и неврони, нещо което още не може да го правим, но дори и да го напряавин е еквивалентно на копие на целия мозък. Разбира се че изкуствения интелект е опасност. Да се търди че ИИ е не е възможнен технически е глупост. Не е нужно да се прави като мозъка, само функционално трябва да е подобен.
Не е нито суета, нито глупост. ИИ е военна необходимост. Само дето е по-страшно от атомна бомба, защото нямаме достъп до копчето.
Просъществуването и в частност живота е така, изисква агресия. Докато има достатчно ресурси агресия към природата. Като се види края на ресурсите -- агресия спрямо собствения си вид. Не мисля че ИИ ще е по-различен. Просто отначало ще е във първата фаза -- агресия спрямо природата с човека като елемент от природата.
Ако не сте забелязал технологията взе да изчерпва възможностите си за мащабиране, почти достигайки физическият си предел. Скоростта не е толкова важна колкото организацията и принципа. Аналоговата изчислителна машина каквато е човешкият мозък има огромно предимство пред дигиталната при обработка на разнородна информация по асоциативен начин. Един синапс може да предава сигнал с различна интензивност докато един дигитален транзистор има само две състояние. Един неврон може да се свърже с много други неврони и тези връзки постоянно да се променят. Един чип има ограничени възможности в това отношение. 3D чиповете тип сандвич също не преодоляват това ограничение ефективно и създават сериозни проблеми с охлаждането.