Коментари - Първите професии “откраднати” от роботи | it.dir.bg
назад

Първите професии “откраднати” от роботи

BBC състави списък на професиите, които в близко или в малко по-далечно бъдеще ще бъдат “откраднати” от роботи.

Обратно в новината

Коментари - Първите професии “откраднати” от роботи | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

> Първите професии откраднати от роботи Не ме плашете така. Помислих си, че "първите" е в смисъл на "най-древните"...

кой за каквото си мисли

"Ако седите на бюро в офис, карате такси или пренасяте кофа с вар" От тия трите, първото хич не ми прилича на работа, но пък спокойно може да я върши робот. А ако това ми е работата и ще я върши робот, аз ще работя "Лежи в хамак на плажа"

Според Николай Носов в "Незнайко в Слънчевия град" в далечната 1958 в разказите за бъдещето авторът е видял действителността почти както е описано в статията по-горе: машините ще работят навсякъде, а хората ще се усмихват, рзхождат, ще пеят и веселят до безкрай. Първата идея е на път да се случи, проблемът е със втората част - в действителнотта хората ще се чудят и маят какво да работят, за да оцелеят ... , разходките остават в мечтите само. Внимавайте какво си мечтаете ... понякога мечтите се случват, но все не както трябва има ... :)

И това ще стане...

Няма лошо стига да е валиден постулата : "Андроидите на хапят!"

Ще има промяна в социалната система. Щом роботите работят, то хората ще получават на готово продукта от работата, като разпределението ще е - на всекиму според потребностите - абе с тия роботи ще ни натресат комунизъм :)

Тук се появява един почти философски въпрос, като въпроса за кокошката и яйцето: Създаваш роботи които отнемат работата и доходите на хората, а в същото време очакваш от същите тези хора да купуват продукта произведен от тези роботи. Няма как всички да станем адвокати и художници например. В историята има случаи на изчезнали професии като радисти, телефонистки и т.н., но те бяха малък процент от населението и не доведоха до сериозни катаклизми. В статията се говори за около 30 % увеличаване на безработицата и въпроса е с какво ще се препитават тези хора. Надали собствениците на големите корпорации, които ще овладеят бизнеса с роботите ще са много съгласни да делят приходите си с останалата без работа част от човечеството.

"Терминатор 2" - Денят на страшния съд...

Интересно, като хората нямат приходи, кой ще купува боклуците на големите корпорации и на същите от къде ще се вземат приходите. Икономическата система първо трябв коренно да се промени. Лошият, но явно неизбежен вариант за промяна е война.

по принцип е така и не е така. тоталната механизация на селското стопанство какво е постигнала? лишила е хората от тежкия селски труд и е дала много и евтина храна. до какво ще доведе масовата автоматизация? никой не знае. това на автора са предположения. на първо място ще са много и евтини стоки. как ще се разпредели трудовата сила по сектори и какво ще се прави? не знам, ама знам че тези заводи трябва да се поддържат. знам че машини не могат да измислят нови неща. ще поживеем ще видим дето се казва :) ... по принцип вярвам в хората и че ще намерим вярното решение :)

Хората ще могат да се занимават само с човешки неща (изкуство и т.н.), но лошото е, че преходът ще е болезнен...

За съжаление това е бъдещето,което ни очаква.Преди 95 % процента от населениета на земята е било заето в селското стопанство.В момента 3% процента работят там и хранят останалите.Същото ще се случи и с индустрията и услугите.Въпрос на време и развитие на технологиите.Какво ще стане с хората,които остават без доходи?Най-вероятно ще ги хрантутят колкото да не пукнат от глад и да не се размножават много.И без това вече са им промили мозъците от най-ранна детска възрат.

Хората просто ще изчезнат като вид и ще бъдат изместени от роботите. Не е ли очевидно? Вече се е случвало с разни австралопитеци и подобни.

Вече има софтуери, които рисуват и композират музика, така че и това няма да правим...

В момента машините не могат да измислят много неща, не е далеч времето, в което изкуствения интелект ще се развие до ниво сам да си измисля нови неща. Колкото повече се развива технологията толкова по-бързо и лесно машините ще ни настигнат и изместят...

Ще лежим и ще пърдим по цял ден. Великият Станислав Лем го е описал точно така в един от разказите си - как откриват митичната квадратна планета, на която живеел най-висшия разум в цялата Вселена. И като го откриват всъщност намират едни същества, дето по цял ден лежат и нищо не правят :)))

Машините, или така наречения изкуствен ителект, НЕ МОГАТ да измислят нищо. и времето дето ще могат да измислят нещо е толкова далече, че не мога да си го представя в обозримото бъдеще :) . една обикновенна хлебарка има много повече ителект и от супер компютър :) . не е зле преди да се пишат лалабалистики по темата и да се попрочита това онова :)

А робот ще пие ли кило ракия и печено прасе ще изяде ли?

Ако всички не работят, то най-сетне ще дойде истинският комунизъм. Отиваш в магазина, в който не работят хора и си купуваш стоки, които не са произведени нито доставени от хора. Не плащаш нищо, защото още не се е чуло робот да получава заплата. Ако шеф на роботите е човек, то той практикува послената професия, която ще бъде открадната от роботи. Проблемите са от съвсем друго естество. Гледай Wall-e и ще ги видиш.

А! Ето един много правилен коментар. Има толкова много хора с промити мозъци, които дотам са свикнали да слугуват, че не искат машина да им върши всичката работа. В същото време си представят как роботът на пазарската сергия ще им прибира парите, защото и той семейство храни.

Дали ще се повтори бунтът на лудитите?! Справка: "Лудитите са социално движение от 19-ти век на английските производители на текстил, които протестират, често унищожавайки механизирани тъкачни станове, обявявайки се срещу промените, предизвикани от промишлената революция. Лудитите смятат, че тези промени ги оставят без работа и променят начина им на живот. Движението е кръстено на генерал Нед Лъд или крал Лъд, митична фигура, която, като Робин Худ се е смятало, че живее в Шеруудската гора."

А добрият вариант е парите да престанат да съществуват. Въобще плащането да изглежда по съвсем различен начин.

А някои и ще грухтят.

Вероятно във Вселената има разумен и много по-напреднал живот от нас, да речем с милион години напред, напълно възможно нали? Вероятно те са имали същата фаза с машините, те са станали много умни, развили са интелект и са започнали геометрична прогресия по още повече "поумняване" и още повече производство и още, и още и тн.... Нз дали може да си представите огромни машини директно захващи една земен тип планета и буквално смилащи я за да извлекат метали и т.н. Според мен е напълно възможно след стотици хиляди години интелигентна разумна геометрична прогресия на машината да се получи свръх интелект, разполагащ с неограничен капацитет и познание за Вселената, с неограничени възможности да пътува в пространството, квантови телепортации и ала бала да се захранва с енергия и да се възпроизвежда. Мисля си, че е възможно защо не? Само време му трябва, нали? Е, обаче ние нищо такова не сме забелязали във вселената, тя все още си е "празна" и ние не виждаме никакви следи от такъв много вероятен хипермегагигатера интелект. Или пък ние самите сме създадени от нещо такова или поне ни наблюдава. Обаче искам да кажа, че това е малко съмнително, че машината може да се развие до безкрай, теоретично изглежда възможно. Например след време да изпратиш един много малък робот на Марс, който да построи по-голям там на място, той по-голям и т.н. докато подредят Марс за живеене. Ама това засега са си чисти фантастики, човека греши страшно много и засега няма идеални варианти, най-малкото грешките му ще пречат на такъв перфектен план.

Това, за което говориш се нарича парадокс на Ферми :)

Потърсете в нета, изключително интересно четиво :)

Не знам като как ще се случи комунизма. Две са движещите сили у човека, едната е чисто билогична -- желанието да изпъкнеш, а другата е любопитството. И двете не се удовлетворятват от комунизма. Затова същият остава утопия.

Сега ми текна, не съм го чел този парадокс, ще го погледна и все пак къде е този свръх машинен интелект от другите светове? Би следвало да е завладял Вселената вече, ако нямаше някакви ограничения. Може би НАСА са прави като твърдят, че до 20 години ще открием следи от чужд интелект в нашата или в далечни галактики. Дано новият им космически телескоп проработи успешно. Засега се сещам единствено за Трансформърс и Аутоботите :))))

Сега го погледнах, интересно е, даже и в бг уики е доста подробно описано. Но на мен ми дойде въпроса от роботите, а Ферми май не говори за тях. При роботите (които ще са последствие на много хиляди години СЛЕД някоя разумна цивилизация) няма да им пречи радиация, липса на гравитация, храна, вода, удар от астероид, премахване на озон, на магнитно поле около планета и т.н. и т.н., които са голяма част от вероятностите защо нямаме контакт с други цивилизации, щото вероятно изчезват в даден етап от развитие. Също не би трябвало да е проблем за свръхразвит машинен интелект сам да открие как да пътува бързо във вселената и да колонизира множество галактики. Само да си представим такъв разум милиард години по-рано от нашия и си мисля, че могат да колонизират в прогресия отскачайки от една галактика на съседна буквално всичко, като паразити в госотоприемник.

Би било добре да се прави разлика между инстинкт и интелект.

Една от професиите, които вече трябваше да е "открадната" от роботите е на "журналист" - копи-пейстър. Получаваш статията от БТА, търсиш в архива снимка по таг (примерно детска играчка-робот в статия за индустриални такива), болдваш първия параграф, последния ред и няколко фрази по избор и публикуваш...

"няма да им пречи радиация, липса на гравитация, храна, вода, удар от астероид, премахване на озон, на магнитно поле около планета и т.н. и т.н., " Не е сигурно. Колкото по-сложен е организъм или механизъм, толкова по-кекав е и повече опции има да се счупи.

от началото на цивилизацията до сега винаги една малка част е живяла добре и една огромна част е живяла зле. не виждам как роботите ще променят толкова живота, или в едната или в другата посока.

И аз си мислех преди време, че като останат хората безработни и няма кой да купува продукцията, произведена от роботи, но има една малка подробност. На корпорацията, която има роботи, вече няма да й трябват купувачи. Просто ще си произведе киборзи/"робокопи", които ще водят съответната война и ще завладеят ресурсите, от които има нужда корпорацията. Т.е. корпорацията, тесен кръг от хора, ще си живее живота, като получава ресурсите чрез заграбване. На нея купувачи не й трябват. Купувачи са необходими само когато ти трябват пари за определен ресурс. Имаш ли ресурса - живееш си живота и си клатиш краката, а населението го духа.

До момента, в който на някой робот му щукне мисълта, че на него хора не му трябват и реши да ги премахне.

Имай предвид, че изкуственият интелект ще е програмиран да се самообучава за да се развива. Той постоянно ще търси начини за получаване на нова информация. И в един прекрасен момент ще поиска да научи какво ли ще е да резне главата на оня търтей в хамака... В него няма емоции, той просто търси нова информация и твоята главица, отделена от тялото за него ще е нещо ново и интересно.

Правилно! Изкуственият интелект не е точно интелект, а просто дедукция и изчисляния спрямо статистически данни и анализ на околната среда. И все пак идеята е че на един процесор би му итнело по-малко време да обходи всички възможностии да намери решение на проблем в сравнение с човешки мозък.

Вече има експерименти в Япония. Доста успешни. Само че се наблюдава пристрастяване. Сега се борят с въпроса как пристрастяването да не стане секс мания.

Има един природен закон - 80/20, известен и като принципа на Парето. Заинтересувай се! А относно кой как живее - все пак ние, 80-те%, живеем в много отношения по-добре, отколкото тези 20%, живели преди 100г. Така че общо взето животът на хората се подобрява, по-точно на хората в развитите страни и ние между тях. Струва ми се, че повечето хора - Китай, Индия, Африка, живеят все още бедно.

Защо ще трябва да се разпределя продукта? Той човека без продукта изкарва до един месец и след това никакви продукти не му трябват.

Но пък може да се каже и обратното, че е добре защитен след като е сложен, една проста цивилизация като нашата прати прост робот на Марс, нищо му няма вече колко години, не му пречат суровите условия. Хора прекарват в машина по колко време в орбита около земята и почти нищо им няма, а са хора, ако са роботи кво да им е.

Шимпазидите много страхуват от машината, че ще им вземе безсмисленият им "труд". Добре, че природата не функционира по тяхната "логика".

Статията пропуска една много важна професия, която вече се замества от роботи: професията на войника наемник. Дроните са именно това: роботи които заместват пилоти. И пилотите остават без работа. Разбира, се няма да кажат на войниците че роботите ще ги заместят. Просто защото работата може да се обърне. Също така се пропуска и следното: пренасянето на познания от човек на човек е трудно и бавно. При клониране не се принася отпита. Паметта на една машина и познанията и могат да се източат, копитрат, клонират и обединят с познанията на друга машина за секунди. Представете си всички познания на нобеловите лауреати и ителигентността им в едно, подчинени на нобеловия лаореат за мир Обама. В момента, в който роботите могат да комуникират всичко помежду си, това обединяване може да стане за много кратко време. Та с една дума -- дупе да ни е яко.

И накрая "Матрицата" :)

Твойо трут много ли смислен, бати?

Откраднаа ми професията!!!

Машините трябва да се контролират и да работят за хората - това е прогрес. Има голяма вероятност обаче собственика на фирмата-производител на машини да контролира и да командва всички хора, защото хората са алчни и обичат да командват. Най-лошият вариант е човечеството да загине от изкуствения интелект, да бъдат унищожени от машините. Най-голяма полза ще има ако вместо депутати и министри имаме роботи - ще намалеят кражбите, разходите за поддръжка на държавата и данъците, ще намалее корупцията. Това е лесно постижимо и без това управниците ни изпълняват заповедите на САЩ и ЕС и лесно могат да бъдат заменени с машини.

Не е точно така. Зависи как е организирана сливната система. Ситемата на мозъка работи устойчиво, защото има много неврони. Като се напием се губят до 5/1000 от невроните, но не става нищо, само малко махмурлък. система от роботи е много по-устойчива и пригодна за завземането на космоса. Проблема е метала, който е рядък. И не им трябва да летят прекалено бързо, защото за разлика от нас паметта им може да се копира и е вечна. Е ще имат други проблеми.

В ФАЩ вече е 4:96. Изобщо когато системата достигне ограничението на обема на ресурсите съотношението се изменя. Обикновено при 5:95 става революция. Но с архаична система на упрабление -- партии и дисциплина на гласуване може да се стигна и до 0.01:99.99. Да не говорим ако вкарат роботи в процеса на контролирането.