Учени призоваха за глобална мрежа от улавящи въглеродния диоксид съоръжения
Според тях технологията ще играе ключова роля срещу климатичните промени
Обратно в новинатаКоментари - Учени призоваха за глобална мрежа от улавящи въглеродния диоксид съоръжения | IT.dir.bg
Коментари
"Вариантът за засаждане на повече дървета, които не хабят ток и са почти безплатни, не е коментиран от учените и икономистите." Да ги еВа и учените или така няма да може да се крадНе от разните глобални и други фондове...
Защо да не може да се краде чрез дърветата. Доброволци ще ги насадят безплатно, те ще пораснат безплатно,и след няколко години ще ти ги продадат за отопление, мебели...
Прав си но донякъде..., коралите искат и определена киселинност, но и опредлена температура Истината е че по въпроса има много малко наука, и много повече политика и финансови интереси...Но в капитализма е така - няма безплатен обяд, винаги овцете трябва да се стрижат.
се растваря във водата и образува карбонати. Магнезиев карбонат, калциев карбонат и прочее, които са неразтворими. Този процес ясно се вижда в пещерите под формата на сталактити и сталагмити. Така че е въпрос на време въглеродният диоксид да се превърне в карбонатна скала. под въздействието на водата.
Нужен е и калций. Всъщност, според една теория, Земята е избегнала съдбата на Венера и не се е превърнала в огнен ад само благодарение на живите организми, които са образували карбонатни черупки и така са блокирали СО2. Доказателство са едни дебели карбонатни пластове, които са се образували след един от горещите периоди на Земята (не си спомням кой точно). Това е охладило значително Земята и я е предпазило от прекомерно загряване.
Звучи като избиването на врабчетата при Мао Це Дун. Или пък филмът "Умно село" на Доньо Донев.
"Вариантът за засаждане на повече дървета, които не хабят ток и са почти безплатни, не е коментиран от учените и икономистите" ..... Защо не е коментиран- защото чрез него не могат да се източват трилиони долари годишно от климатичната мафия от всички нас, гражданите...
"Другарят Сергей Станишев" бе много далновиден,като реши да отвори "Касичка" именно за събиране на парички за поглъщането на Въглероден Двуокис(CO2) с начало 01.01.2008 г. за Леките МПС.През 2004 г. "Другарят Цар" замени съществуващият "Имуществен Данък"за Леките МПС с Винетна Такса. 2004 г-Имуществен Пътен Данък-Единствен 2005,2006,2007 г.–Винетна Такса–Единствен. 2008 г."Винетна Такса" +"Имуществен Данък"(Отпадналият)+"Еко Такса"(Еuro 4) Три Данъка от 2008 г вместо един???
Тия мега сложни устройства не им ли викаха дървета, бе?
Ако беше евтина технология нямаше да я предлагат. А после като го събираме ... какво ще го правим ? Не може да го съхраняваш лесно.. това е газ. Залесяването не решава проблема завинаги... растенията имат живот и след този живот почва гниенето, което води пак до метан и въглероден двуокис... няма как да го избегнем. Но може да го зациклим и да си горим растенията и после пак така ... Не можеш да избягаш лесно от нещо в затворена система. Трябва да го трансформираш в нещо друго безвредно. Хайде сега ми кажете в какво и за колко време?
"Залесяването не решава проблема завинаги... растенията имат живот и след този живот почва гниенето, което води пак до метан и въглероден двуокис... няма как да го избегнем. " От дърветата се правят мебели. Много работи могат да се правят от дървесина, вместо от пластмаса. Дървесината може да се заравя надълбоко, така както са били заровени въглищните пластове. Не всички дървета ще се изсичат. Има много обезлесени райони, които страдат от водна и ветрова ерозия. И ако наистина видим зор, биомасата може да се "изхвърля" в пустинните райони, което с годините може да ги облагороди. Ако помислиш, може и още полезни приложения да измислиш! :)
А не е ли по лесно да не се отделя CO2 ? Или да се събира от мястото на отделяне ? Така де, те ТЕЦ-овете работят по целия свят, всички се топлят на природен газ, 99% от транспорта си е на бензин/керосин/дизел, а учените се чудят как да намалят концентрацията на CO2 в атмосферата...
Нали растенията ще умрат без въглероден диоксид... След 20 години ще ни карат да произвеждаме СО2 заради растенията....
Още не мога да разбера на тези какво им пречи въглеродния диоксид?!? Уж са зелени а искат да унищожават храната на растенията! Явно просто там са парите. Не виждам друго обяснение за тази откровена идиотия!
СО2 пречи на охлаждането на Земята. Повишените температури топят ледниците и унищожават местообитанията на някои видове. Повишеното ниво на СО2 в океаните води до вкисляване на водата, която разрушава кораловите рифове, а именно последните защитават тропическите острови от разрушаване. Да продължавам ли?
Да, и слава Богу, че СО2 пречи на охлаждането. Количеството СО2 в атмосферата е 0.04% (или 400 части на милион) и затова се води trace gas (т.е. има следи от него), понеже е много малко. 3456 го е казал много точно - СО2 е храната на растенията. Ако количеството СО2 падне до 170 части на милион, растенията стагнират - поддържат живота си, но не могат да растат и да се размножават. Ако СО2 падне под 150 части на милион, растенията започват да загиват от глад. Да не говорим, че ще е толкова студено, че и да не загинат от глад, ще загинат от студ. Когато цъфтящите растения се появяват преди 130 млн. години (всички растения, които използваме днес в селското стопанство произлизат от тях), СО2 е бил 2500 части на милион и точно на това се отдава появата им. Неслучайно в парниците насищат въздуха с СО2 до нива 600-1000 части на милион, тогава културите растат с невиждани темпове. Колкото до ледниците - до 1998 г. се наблюдава намаляване около Северният полюс, но оттогава насам се задържа и дори бележи леко увеличение, колкото и активистите да твърдят обратното. В същото време полярната шапка около Южният полюс се увеличава рекордно в последните 30 г. Но еко активистите избягват всячески да говорят за това, не им изнася. Относно СО2 в океаните - точно обратното е. Колкото морската вода е по-хладна, толкова повече СО2 се разтваря в нея. И обратното - когато водата се затопля, СО2 се отделя във въздуха. Това, което екоактивистите твърдят е, че СО2 причинява затоплянето на океаните, а всъщност е точно обратното - първо се нагряват океаните и земната повърхност, а увеличението на СО2 е СЛЕДСТВИЕ от това. Само че хора като Ал Гор и дори прословутия IPCC твърдят обратното и показват свете графики поотделно. Ако ги наложиш, че останеш смаян. Да продължавам ли?
За първата част от коментара ти съм напълно съгласен с теб. СО2 е храна за растенията и води до увеличение на биомасата. Но тук има едно НО! За да се усвои тази храна, са нужни и други компоненти, като вода, светлина и минерали. В оранжериите е ОК, всичко им се дава на растенията. Но навън климатът е все по-суров за растенията - засушавания, бури, градушки... Все резултат от климатичните промени. А тези промени не са само температурни! Всички спрягат само глобалното затопляне, но то е само част от цялостните климатични промени. Няма да спорим човекът ли е виновен или са естествен цикъл. Нещата са комплексни. Повишаването на температурата може да е естествен процес, но обезлесяването и отравянето на почви и води не е естествен процес. В крайна сметка резултатът е един - големи температурни амплитуди, което води до всички негативни ефекти - суши, наводнения, урагани и др. Относно ледниците, аз също съм гледал сателитни снимки. Имаме слабо увеличение на площта, но увеличението е в едни области, топенето е в други. Не се отчита промяната в дебелината. Обяснението е просто - топенето на леда в топлите дни (които са рекордно топли напоследък) води до охлаждане на топли течения в океаните и отклоняването им. Това води до увеличение на леда, но в други райони. Резултатите са налице - много вечно замръзнали райони (пермафрост) са достатъчно дълго разтопени, за да се говори за земеделие в тези райони. За разтворения в океаните СО2 правиш една грешка! Да, разтворимостта намаля при затопляне, но при увеличение в атмосферата все повече молекули влизат в контакт с океанската вода. Насичането на въздуха води и до насищане на водите. Фактите са, че коралите загиват, защото водите са по-кисели и това пречи на образуване на варовиковите им скелети. В заключение, можем много факти и принципи да цитираме и всичко да е вярно. Но нещата са много по-сложни, на един процес влияят много фактори. Хипотетично трябва да си прав, но реално всеки вижда, че климатът се променя, природата се променя. А СО2 е само един от многото фактори. Грешно е да обвиняваме само него!
Първо, благодаря за последният ти коментар. Така се прави диалог - с аргументи. И като цяло съм съгласен с написаното от теб - не може да се взима само един фактор под внимание, все едно няма никакви други и той действа в изолация (трябваше да го напиша експлицитно). Съвременните модели, за съжаление, правят точно това и са в особена служба на екоактивистите. Не е само СО2, има хиляди други фактори като слънчевата активност, циклите на Миланкович, промяната на магнитните полюси и какво ли още не. Екоактивистите доста целенасочено отбягват факта, че всъщност най-потентният парников газ е водната пара, а с нея няма как да се бориш. Не съм съгласен само за СО2 в морската вода. Има доста материали в интернет (говоря за научни източници), които показват, че с увеличаването на температурата СО2 преминава от въздуха във водата и обратно при охлаждането й. Колкото до обезлесяването, потърси в Google "NASA greening". Наблюдението се извършва със сателити повече от 40 г. и за този период данните показват, че зелените площи са се увеличили с 27%, докато кафявите (т.е. зони, където зеленината изчезва) са се увеличили с около 4%. И това се отдава именно на увеличението на СО2 в атмосферата. Но забележи, от края на Малката ледникова епоха, която е приключила малко след 1700 г., това увеличение е по-малко от 0,02%. Между другото, от IPCC изтече един мейл в който се казва "трябва да се отървем от данните за Малката ледникова епоха" - тя просто не им е по сърце, защото им пречи на модела с прословутия хокеен стик. Още веднъж, благодаря за аргументираният коментар. Науката разчита на факти, а не на емоции, протести, компромиси и консенсус. А и не бива.