Коментари - Училище в САЩ забогатя от соларни панели | it.dir.bg
назад

Училище в САЩ забогатя от соларни панели

В резултат заплатите на учителите са повишени значително

Обратно в новината
| Редактор : Катя Димитрова

Коментари - Училище в САЩ забогатя от соларни панели | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Да бяха написали колко струва тази инсталация? Излиза след разходите по подръжка и плащане на лихвите към банките остават 2 милн. на година.

Ех, тези американски училища. С 1500 панела изкарват 2 000 000 долара годишно. Другите пасат трева и така...

Ако е вярно означава, че има добра държавна политика. Ако пътувате из Германия ще забележите, че поляните им са заети с огромно количество слънчеви панели. Панелите са монтирани без изливане на бетон, не се замърсява земята. Из между панелите може да видите да пасат овце. Като цяло Германия произвежда много "зелено" електричество. Явно е, че всички собственици на земята и собственици на панелите ще печелят. Иначе няма да го правят. Та въпроса е КАК в Германия става, а в България не става. Какъв е закона който урежда това в Германия, а в САЩ и другите държави??? Явно е, че в Белгария трябва такъв закон /правила/, че да се позволи на хората да инвестират парите си в слънчеви панели и да печелят от това. А България е "по-слънчева" от Германия. Потенциала за производство на "залено" електричество е по-голям.

Пък университет в България като си печата пари. Кога ще ни стигнат американците? :D

Тъпак се изказва по тема, която изобщо не му е ясна. Лихвите от няколко години клонят към нулата в САЩ. Панелите са строени на части както пише в статията от 2017, като печалбата е отивала за нови панели. За 4 години не само са се самоизплатили, ами и носят вече приход от 2 милиона. Затова бюджетът от -минус 250 000 сега е на плюс. 1500 пo 400 Wp панела са 250 000 долара. 1500 панела дневно правят 6-7000 кВтч на ден за година са над 2,5 милиона кВтч. При 15 цента за кВтч, а през деня и повече, правят към 400 хиляди долара на година, а за 4-те години към 1,6 милиона долара. Та превода не е правилен 250 хиляди начална инвестиция, а досега са изкарали 1,8 милиона долара, което е позволило с по 15 000 да се вдигнат заплатите на 25-тина учителя или към 375 000 долара на година. И 25-30 000 долара за покриване на вноската по кредита за 250 000 долара за 10 години. Всъщност могат наведнъж да я изплатят само с едногодишните приходи, ама явно са решили да си увеличат заплатите и да изплащат нисколихвения кредит за десетина години

В момента в България се предлага панели по 250 лева с ДДС с 450Wp при покупка на 30 броя с 15 години гаранция, след 25 години капацитета пада на 87%. Работещи и на сянка и в облачно време, макар и с намалена мощност. Годишно производство за територията на България е към 1500 кВтч при цена 20 ст/кВтч. това прави 300 лева приходи при 250 лева панела. Изплаща се за 1 година с всички други съпътстващи разходи. При цена 10 ст/кВтч се изплащат за 1,8 години, при цена 5 ст/кВтч се изплащат за 3,6 години. След този пероид цената на добив на кВтч е 0,5 ст. АЕЦ Козлодуй е с цена на добив 11 (единайсет) пъти по-висока. Това е положението.

За да продаваш ток трябва да си регистриран по ДДС. Това 20 ст означава 16,67ст приход за теб при рабвни други условия. Но когато говорим за ЮЛ, защото от теб като физическо няма да изкупуват ток означава, че трябва да имаш поне един управител в това дружество за чеп и това са минимум 250лв разходи по осигуровки на това работно място месечно! Отделно, че тези разходи са ти към хазната и по тях нямаш данъчен кредит, така че при равни други условия ще трябва да внесеш ДДС и на тях. С 2 думи накратко, не е това сметката. Малък и глупав си. Не се ври там където не ти е мястото!

А пък отделно, ако ги нямаш кеш и си направиш ипотека и трягнеш да обслужваш и кредит хептен ще цъфнеш и ще вържеш!

Въпросът е лесен. Там електроенергията е в Пъти по-скъпа от тук. Искаш зелена енергия, ще си плащащ. А като стана зима, на германците им се наложи да внасят електроенергия и то от ятомните централи на Франция.

Тотален абсурд. По 500 долара да са платили с инсталация и окабеляване за 330wp панел през 2017 година, пак става 750 000 бюджет. Излиза, че изплащането е за под половин година, смях в залата. Най-вероятно прибират пари като продават на 4-5 пъти по-висока цена обратно на мрежата. За САЩ това значи повече от долар на kWh.

""Другите пасат трева и така.." - тук частично си прав. Ако под ''другите'' разбираш себе си...

Къде, кой ги продава тези панели??

статията е за училище. Господина Ви е дал сметките при български финансови условия. Само едно е пропуснал - ЦЕНАТА НА СПРЕНИТЕ ОТ ЕКСПЛОАТАЦИЯ блокове на АЕЦ, тяхното поддържане със столетия за да не замърсяват с радиация и УТИЛИЗИРАНЕТО на отработено гориво от уран. На мястото на уранова обогатителна фабрика или АЕЦ не можеш да събориш сградите, да изореш и да построи училище а наоколо зеленчукови градини и слънчева централа.

освен панели не ти ли трябват инвертори, акумулатори и други части за системата?

В САЩ държавата моли частни и бизнес собственици да си построят Слънчени автономни централи. Тази молба се изразява в ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ. Реално централата на соларни панели може да ти струва $ 0:00. Разбира се, ако представиш от предните години доказателства за стабилни доходи и коректно платени данъци.

Как в Германия, при ток по-скъп в ПЪТИ(според твоята полюция), цените на стоките са по-евтини от България до 2 пъти? Да си чувал за НЕМСКИ ПЕРФЕКЦИОНИЗЪМ, за себестойност на произведен продукт, за....ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ НА РАБОТНАТА СИЛА?

Принципно ДА. Стойките, акумулаторите и инверторите доста оскъпяват системата. По най-простите сметки ако ползваме стандартен автомобилен акумулатор то тока преминал през него се оскъпява с около 10 стотинки. Разбира се е възможно да се избегнат допълнителните разходи като се използва електричеството от панелите директно за нещо. Аз лично съм го реализирал като свързах 3 панела директно към бойлера на отделен нагревател направен по поръчка за съответното напрежение. Системата е максимално проста, почти не изисква поддръжка и е лесна за "направи си сам". Разбира се бойлера има обикновените си нагреватели на 230 Волта. Така слънчевите панели помагат, но не разчитам изцяло на тях.

Хахаха, а в Русия училищата правят електически ток от газ и нефт( в Русия ги има колкото душа ти иска ) и учителите там взимат тези пари не за цяла година, а за месец. А ся си направете сметката коя държава е по-богата и благоустроена?

Това е вече реалност в развитите страни. Но за мужика, Ганьо и Мазньо, все още са вървежни въглищата, нефта, газта и радиоактивния аец ала Чернобил.

Фотоволтовите панели са най-подходящи за топъл климат като Аризона, Невада. Потреблението на електричество е най-голямо през деня за охлаждане а през зимата за отопление от термопомпи. Няма нужда да се складира за да се ползва през пиковите часове примерно. Друга сполучлива употреба е за електрически помпи за напояване където няма разпространителна мрежа. Водата се помпа в резервоар нависоко и може да се полива през нощта да се намалят загубите от изпарение. Поефтиняването на панелите ще намери доста икономически обосновани приложения. Когато една нова технология е рентабилна намира приложение сама, няма нужда от субсидии. Вече почти сме стигнали тази точка. В конкретния случай обаче мисля че става дума за усвояване на субсидии. Много компании плащат за кредит от екологична електроенергия. Компанията може да е в Ню Йорк или Сан Франциско и да ползва електроенергия от атомни или газови централи но плаща за кредита на "екологично" електричество произведено в Аризона или Тексас. Проблемите с тази система на свободна търговия на електричество и кредити видяхме наскоро в Тексас. Е там беше малко по различно ниската цена на електричеството кара централите да "спестят" разходите за зазимяане. Нищо не е перфектно. Е на учителите в тоя град не им пука а високо оценяват 25 процента увеличение на доходите.

За да продаваш ток на Енергийно дружество от покривна инсталация НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ РЕГИСТРАЦИЯ ПО ДДС. Единствено плащаш данък по ЗДДФЛ. Съответно не е нужно нито да имаш дружество нито управител. Нещо повече по закона за ВЕИ ти изкупуват тока на преференциални цени от над 20 ст. Ако ползваш тока за себе си и тези неща отпадат. Може да съм малък, може и да съм голям, ама очевадно го вадя по-голям от твоя, тъпако. Друг е въпроса, че държавата прави достатъчно спънки за домашните производители.

Ква ипотека за 5-10 000 лева бе, кретен. Това и с потребителски кредит може да се плати или със спестявания. Какъв е проблема да плащаш 200 лева погасителна вноска на месец при положение, че печелиш 6-700 на месец от система за 10 000 лева За 3000 лева можеш да си направиш чудна домашна система с 10-тина панела и 5Квт инвертор. Верно няма да печелиш пари, но можеш да си спестиш повечето разходи за ток и за 2-3 години да си изплатиш инвестицията с намалените месечни разходи.

Потърси в интернет "фотоволтаични панели" и ще намериш много оферти.

Трябват. Инвертор с модифицирана синусоида, идеален за импулсни захранвания - телевизор, компютър, нагревателни уреди струва 80 лева 2кВт с малки батерии. Синусоидален е по-скъпо, но ако се разтърсиш за 300 кинта може да намериш за киловат. Панела се изплаща за под година и инвертора за година, и другите неща. Абе за 3 години системата се изплаща и ти да си ползваш сам тока. Ако искаш нещо по сериозно с литиева батерия и мощен инвертор, Трябва просто да увеличиш панелите. Те са 2/5 от цената. А както казах те се изплащат за година. За другото си правиш сметка и за 3 години си на нулата и те чакат едни 25 години.... А бе инверторите и батериите са по-капризни и единствено там може да имаш проблем за периода. Ама при 5 000 цикъла все ше искараш поне 10 години..

Коя ли ще е, щом руснаците се редят на опашки за зелени карти? Никак не им се живее в раят на земята и все ги влече да идат в гадната Америка...

На децата училището е покрито със слънчеви панели от поне 5 години Доста големи вериги магазини също са покрити със панели, ясно се виждат в гуугъл мапс Не съм чул някой да е забогатял, освен това тука учителите правят по 90-100к на година заплата Не живея нито в аризона, нито в невада но едва ли учител взима 45к там не вярвам

Тези са сложили панелите на една ливада, над 25 декара панели, смятай дали немогат да правят милиони

Е да, да сложат навсякъде соларни панели та на всякъде да стане като в Тексас! Да има милиони които да станат бездомници, да няма ток вода и отопление и осветление и всички да заживеят щастливо точно като в страна от трети свят каквато и си е Америка!