$1000 на заявка? Толкова струва най-новият модел на OpenAI
Способният да "мисли" алгоритъм има нужда от огромно количество ресурси
Обратно в новинатаКоментари - $1000 на заявка? Толкова струва най-новият модел на OpenAI | IT.dir.bg
Коментари
Само глупаците могат да подарят мислите си, пък и документите си на машина, която харчи хилядарка от тях и естествено трябва да печели повече от разпитите.
"Той обаче има един голям недостатък - изключително високи разходи за работа" Като го направят да консумира колкото един български пенсионер - да ми се обядат.., ще съм заинтересован чак тогава.
МЛ има от много време, гридкомп и баласнирани системи също. Голямото развитие дойде с поевтиняването на хардуерния ресурс и появата на специализиран такъв за компвижъь,мл, генеративни структури от невронни мрежи и мета санове които да работят с големи масиви. Не че нямаше и дейтасайънс до сега. Няма как да има провал в нещо, което става масово и променя света. Може да има провали на конкретни идеи или корпорации. Края на 90-те и изчезването на АлиасУъейфронт и СиликонГрафикс и Крей беше провалът на АИ и супер компютинга за АИ. Вече си е ускорен масов процес, който си се случва и няма спиране. Тоест провалът за който говориш се беше случил, това сега е невъзвратимо ускорение бизнеса. Неща като риълтайм фотограметрия, РТ-компутатион месх моделинг и компутер визион шейшпинг/клауд поинтс мешинг и тн са вече реалност и в близките години дори да има войни, сривове на пазари и безработица, те ще са част от тези събития. Извинявам се за липсата на латиница.
А колко " харчи" човешкият мозък на същият тест ? ;)
Като изключим момента на отрезвяване в ИИ ентусиазма, остава фактът, че тонове електричество отиват в писане на мотивационни писма, есета и домашни, генериране на хентай, и маркетинг слогани... Да обърнем внимание също на естествения интелект, превел статията и нисковолтовата му диплома, очевидни при редакцията... Както всяка технология, езиковите модели имат своите приложения и силни страни. Уви, типично човешкия маркетингов подход "...сега трябва да сложим ИИ на казанчето, защото от ХХХХХ сложиха на пералнята..." е обречен на жалък провал. Но всичко с времето си - както всеки неуспешен социален експеримент, за да има подобрение и научен урок, трябва да има епичен провал преди това.
Естественият интелект може да го видим във Википедия. Естествен интелект на български - тривиална страничка от три параграфа. Затъпяваща като продължителен ефект. Естествен интелект на английски - подробна статия от десетина страници. Може да си представим целта върху населението на територията, което си мисли че ИИ ще му превежда онлайн на английски.