Коментари - В САЩ продължават да се купуват 3,5-инчови дискети | it.dir.bg
назад

В САЩ продължават да се купуват 3,5-инчови дискети

Floppydisk.com продава около 500 дискети на ден

Обратно в новината
| Редактор : Кристиан Антонов

Коментари - В САЩ продължават да се купуват 3,5-инчови дискети | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ама това на снимката е 5.25" дискета. Такива продават ли?

"Дискетите са много надеждни, много стабилни " - верно ли?!? Значи у нас са внасяли/произвеждали само брак!

Отивам в мазето...ще стана милионер :)))

Ба си, а аз на моите им извадих вътрешността, за да наблюдавам слънчевото затъмнение във вторник!

Не пипай синодалната ракия!

Колко ти тряват?

От мен зарята!

Още намират сравнително пресни. И без да са употребявани, след 15-ина - 20 години стават негодни за писане. Четат се нормално, но при опит да се напише сектор тоя сектор просто заминава.

Касетите са по-надеждни от дискетите, още по-надеждни са перфокартите.

630 килобайта на 90 минутна касета.

Уиндоус 3.11 се побира на един флопи диск. Може да се свали от archive.com

... са достатъчни за всеки!

Windows 3.11 (China DOS Union) 1.4mb https://archive.org/details/mwin-3

Много компютърни системи разчитат на решения отпреди няколко десетилетия. Някои промишлени приложения за управление на технологични процеси са функционални само под предишни версии на Windows. Наистина прякото автоматизирано управление е чрез сървър-приложение през Unix/Linux, но оперативни команди са от конзоли под Win. Преинсталацията на OS на оперативните компютри е най-лесна, чрез предварително подготвена дискета за boot през DOS, като функции по форматиране и разделяне на дялове рядко могат да се извършат през BIOS. Подобни буутващи дискети са с механично отместено прозорче, което забранява допир и запис на главата до и върху магнитното покритие, и заради това се смята, че веднъж подготвена, такава дискета е защитена от вируси. Освен това счетоводните програми разчитат на елементарни аритметични действия, които са напълно възможни под DOS и стари версии на Windows и заради това в България, доскоро се приемаха счетоводни данни на дискета. Все пак, когато улесненията на компютъра се ползват като калкулатор - системните изисквания към възможностите за изчисления, са много скромни, сравнявнено на фона на съвременните операционни системи с разширени графични и звукови възможности.

Перфокартата съдържа 120 байта.

Sm3hurk0

да не би да не може да се запише вирус на дискета ?! да не би да не може да се пренесе вирус на дискета ?! не ми се връзват нещата нещо... първо стартиращо устройство флопи един файл .бин в него пише формат Ц , без ехо...

Било е нещо към 1997 ...1998. Там по някаква програма пристигат двама американци да ни учат как се прави радио. А ние сме малко, провинциално радио. Та идват американците и се хващат за главата - ние сме обзаведени с Пентиуми разни, че и един Макинтош за 10 000 долара, който излъчваше рекламните блокове. И споделят, че при тях още се ползват 8-битови машини. Мой състудент замина за щатите като програмист на Фортран. Имат изумително много работеща древна техника, но нямат вече кадри за поддръжката и.

Преди няколко години кандидатствах за работа като програмист/оператпр на CNC фреза в Англия. Щях да падна, машината беше антика и работеше с перфокарти, а аз имах опит само с модерните SCM/Morbidelli.

терминалите може да са на какъвто ОС си искаш защото е стандартен протокол

когато ресурсите бяха малко, програмистите мислеха а не ровеха в stackoverflow и подобни, за да търсят готови решения

Класиците, толкова ли не можахте да намерите снимка на 3.5 инчова дискета?

Да не забравяме и перфолентите.

Защо да преоткриваш топлата вода? Колаборацията е по-продуктивна. Интернет промени всичко.

Колкото флашката може да хакнеш толкова и дискетата можеш...

А дали правят разлика?

Да бе, имах една "операторка" на компютър, дето сама го пишеше това от клавиатърата: C:[ENTER} format [ENTER] и стой че гледай ;)

Да, ама флашката можеш да я сложиш на всяко устройство, вкл. телефон, телевизор и т.н. и да я отвориш, а дискетата ще има да търсиш първо къде да я навреш, после с каква операционна система да я отвориш.

На дискетите хардуерно можеш да забраниш записването по нея. Качваш информацията. Буташ чопчето за забрана на запис ( за по-старите и големите дискети се слагаше лепенка). После не се притесняваше къде поставяш дискетата. Няма шанс да се качат вируси в boot сектора. За разлика от флашките.

Смехурко, дискетите имаха хардуерен ключ, с който можеш да забраниш писането по нея. Само четене. И да завреш в случая дискетата в заразен компютър няма шанс да се прехвърли вирус.

Има ги и сега с по-голям капацитет, не съм гледал за Бг, но са много скъпи.

Тоя ключ може да бъде забравен като едното нищо, това едно. Вече не помня със сигурност - над 30 години са откак съм писал контролери за 765 - но май write protect беше сигнал който се очакваше контролерският софтуер да види и да разреши/откаже писането, т.е. по-умен вирус би могъл и с това да се справи. (Но за wp сигнала съм сигурен само около 50%, няма да хукна да гледам сорсовете си от 80-те заради приказките тук :).

Тоя ключ може да бъде забравен като едното нищо, това едно. Вече не помня със сигурност - над 30 години са откак съм писал контролери за 765 - но май write protect беше сигнал който се очакваше контролерският софтуер да види и да разреши/откаже писането, т.е. по-умен вирус би могъл и с това да се справи. (Но за wp сигнала съм сигурен само около 50%, няма да хукна да гледам сорсовете си от 80-те заради приказките тук :).

Съжалявам за предния си пост, исках да прекопирам поста си от по-долу но е излязло това, от друга новина (щатното врякало тук нали е руско и с административен достъп та свикнах да си архивирам постовете да мога да ги върна като ги изтрие). Исках да постна това: Тоя ключ може да бъде забравен като едното нищо, това едно. Вече не помня със сигурност - над 30 години са откак съм писал контролери за 765 - но май write protect беше сигнал който се очакваше контролерският софтуер да види и да разреши/откаже писането, т.е. по-умен вирус би могъл и с това да се справи. (Но за wp сигнала съм сигурен само около 50%, няма да хукна да гледам сорсовете си от 80-те заради приказките тук :). Погледнах 765, оказа се на лесно, и да, споменът ми е верен - просто един бит в статусния регистър е wp сигналът.

Това на снимката е 5,25" дискета, не бъдете смешници, моля!

Една техника не се ли е изплатила за 2-3 години, значи си на загуба. 2-3 години и я подаряваш на бедните - училища, клубове, африканци. Кой завод ще ти работи с 30 годишна техника?

Тези компютри дори работят по-бързо - аман от мултитаскинг и милионите екстри, дето ти отнемат производителността на мощния, модерен компютър. 2+2 винаги е 4, с какъвто и компютър да го смяташ. Ако се занимаваш с мултимедия, ..., Там всичко е с пари и лицензи. Не можеш просто да си смениш компютъра, без да си купиш всичко - операционна система, приложен софтуер,

Кви глупости дрънкаш?

> 2022-10-21 21:34:41 >Име (нерегистриран) > >"write protect беше сигнал който се очакваше контролерският софтуер да види и да разреши/откаже писането, т.е. по-умен вирус би могъл и с това да се справи." >Както обикновено дрънкаш глупости. Има си хас щатният руски врякалник да не се извряка. Като не разбираш казаното прочети го колкото пъти се налага. Ако и тогва не го разбреш ограмоти се докато почнеш да го разбираш. Като те гледам за последното два-три животя едва ли ще ти стигнат. Цялата информация, нужна за да провериш твърдението ми, я има в поста ми. Поработи 500 години и ела да кажеш какво си научил.

Оф и тоя мулти-таскинг и тоя изчисления. Бе що се вреш да врякаш - тук и по-долу - като знаеш, че не знаеш за какво говориш.

Баце, като ми пуснеш порно на 8-битов компютър, тогава ми разпраяй как 2+2 = 4.

Пробвал ли си да си водиш счетоводството на ДОС? Не го пожелавам и на най-големия си враг.

Честно, никога не се бях замислял за това ,защото бях дете когато ползвах последно дискети. Но сега като се замисля, дискетата съдържа магнитнна плоча, която може да се чете и записва при контакт с главите на флопито. Това изисква физически контакт през някакъв процеп, който се отваря вътре. Иначе останалата част на дискетата е пластмаса. Логически след като можеш да прочетеш информацията значи физическият контакт на главата с магнитната плоча е възможен. Тогава би трябвало и да е възможно да запишеш данни, защото принципът е същият. Дискетата наистина съдържа едно малко прозорче, което или се затваря с чопче или може да се облепи с изолирбанд, но това явно се проверява от някакъв оптичен сензор. Следователно dp би трябвало да е прав.

Все още ти остават 500 години учене докато разбереш поста ми.

eiiiiii ba si me4a...togava i KiuEi nqmashe!

Първо аз не съм оригиналния постър. И да сигурно ми трябват 500 години за да науча всичко което е било преди мен. И какво от това ? Ти знаеш ли висчко от ерата на динозаврите до наши дни ? Поне чрез чиста логика успях да стигна до извод, че думите ти са възможни. Щом оптически сензор проверява процепа, значи това е просто сигнал. Доколко е реалистично вирус да хакне контролера за да игнорира сигнала не знам и не ме интересува. Този сценарий просто вече не е актуален.

"Поработи 500 години и ела да кажеш какво си научил." Status Register ST1 NW: not writable Set if the disk in the selected drive is write protected while the controller attempts to execute a write command. Сега разбра ли защо казах, че си прост галфон?

Думите ми са верни . Причините, поради които са верни са това, за което ти трябват поне 500 години учене - видимо нямаш и минимална представа за какво говоря та пак плямпаш общи приказки.

"Ако си познал, че има и вградена в чипа блокировка" Без "Ако". Както казва Путин - "железобетонна гаранция". И няма какво да познавам. Ако нямаше блокировка, то всички вируси под ДОС просто щяха да модифицират съответната част от ДОС-а в паметта, така че да игнорира флага за защита от запис и после да си ползват стандартните функции на int21h за да заразяват изпълнимите файлове без никакви проблеми. Такива вируси просто НЯМА. Документацията в случая я намерих като търсих: µPD765 status register Но и по другите документации за въпросния чип пише примерно същото - статус регистърът те ИНФОРМИРА ЗА РЕЗУЛТАТА от командата.

> 2022-10-21 22:57:25 >Име (нерегистриран) > >"Думите ми са верни" >Ми не са. Не можеш софтуерно да заобиколиш защитата от запис. Просто не си се справил с документацията. Де ще съм се справил, тия 20-ина години дето тоя контролер дето го писах за тоя чип работеше за мене ще съм ги сънувал. Я избърши пяната и кротувай, дори да не помня - не си демонстрирал, че греша в спомена си на 30+ години, не казваш от кой документ ти е цитатът - пак си знаеш къде ти е гьолът спрямо мене, затова и пак скачаш като настъпен.

завод с машини. Много от старите машини са по надеждни от някои нови! Защото са по масивни и по просто устроени. Има машини на по 60-70г. които си бачкат безупречно и днес и няма никакъв смисал да купуваш скъп днешен боклук пълен с излишни електробики и механики понякога.