Създадоха OLED дисплей, който се разтяга
В началото на 21 век много технологии от научнофантастичните книги започнаха да се раждат за живот в съвсем реалното ни ежедневие. Плоските дисплеи замениха чудовищните като размер и тегло кинескопи, появиха се различни технологии – плазми, течни кристали, светодиодни подсветки, органични материали.
Основният проблем, който се появява при разпъването на OLED дисплея е запазването на проводимостта. Учените от UCLA (Калифорнийски Университет, Лос Анджелис) са решили тази дилема с използване на въглеродни нанотръби – еластичен материал, който запазва проводимостта си дори при високи нива на опън.
Инженерите са създали новаторски начин за производство на нанотръби и полимерни електроди. Нанотръбите се поставят върху стъклена подложка и се добавя течен полимер, който след втвърдяване запазва еластични свойства под ултравиолетова светлина. Този полимер дифузира в нанотръбите и създава консистентна еластична мрежа. Полученият прозрачен и еластичен електрод се отделя от стъклената подложка.
Крайният продукт е понесъл разтягане до 45%, което е първата стъпка към сбъдването на поредните ни свръхтехнологични мечти като OLED облекло, което променя облика си (хамелеонови дрехи за специалните части и рокля, която да е винаги в крак с модата за взискателните хай-тек дами), телефон, който се разтяга до таблет при нужда и т.н. Процесът е достатъчно прост и не особено скъп, за да видим подобни джаджи в съвсем близко бъдеще.