За да демонстрират процеса, учените направиха модел на състезателен автомобил от Формула 1 с дължина от 0.285 милиметра за малко повече от 4 минути (вижте видеото по-долу).

Учените заявиха, че техниката може да се използва, за направата на малки биомедицински части.

За да се произведе автомобилът, са били нужни около 100 слоя, всеки от които се състои от 200 единични печатни линии, създадени от оборудването на Технологичния институт във Виена.

"Самата технология е доста добре известна в научната среда, но проблемът беше, че тя винаги е била изключително бавна", споделя проф. Юрген Стампфл пред Би Би Си. "Тя беше добра за демонстрации, но за реални приложения просто отнемаше прекалено много време. Създаването на комплексни големи 3D структури би отнело часове или дори дни."
"Използвайки нашето оборудване и материали, ние можем да ускорим този процес 500 или в някои случаи 1000 пъти.", допълва професорът.

Официалното име за процеса е "литография с два фотона". Той включва фокусиране на лазерен лъч върху течна смола, която се втвърдява, оставяйки линия твърд полимер, широка само няколко нанометра.

За разлика от традиционните техники за 3D печат, които изграждат даден обект чрез добавяне на слоеве към повърхността му, лазерът може да създаде твърд материал навсякъде в рамките течния материал.