Четириизмерният кристал ще прилича на триизмерните, в които атомите са подредени в повтарящи се модели, като снежинките и диамантите. Докато структурата на диамантите е периодична в три измерения, в кристала на вечния часовник ще е периодична и във времето, а не само в пространството.

Идеята за четириизмерния "пространствено-времеви" кристал беше предложена преди няколко месеца от Франк Вилчек от Масачузетския технологичен институт, но неговата концепция беше чисто теоретична. Сега екип, ръководен от Сян Чжан от националната лаборатория "Лорънс Бъркли" в Калифорния, формулира как може да се направи такъв кристал.

Учените предлагат той да бъде конструиран с помощта на електрическо поле, което да улавя заредени атоми и да използва естественото отблъскване между две заредени частици (положителна с положителна и отрицателна с отрицателна). Така те спонтанно ще образуват пространствен пръстеновиден кристал. Когато бъде приложено слабо статично магнитно поле, този йонен кристал с формата на пръстен ще започне ротация, която никога няма да спре.

Постоянното въртене на уловените йони ще създаде времеви ред и така ще се образува пространствено-времеви кристал в най-ниското квантово енергийно състояние.

Вечният часовник по същество ще е пръстен от заредени частици, чиито електромагнитни сили ще карат структурата да се върти постоянно. В това най-ниско квантово енергийно състояние в системата няма да има ентропия (мярка за безпорядък) и така тя няма как да се увеличава с времето. Така структурата на кристала и способността му да отмерва времето ще продължат да съществуват дори и след "топлинна смърт" на Вселената.