30 години от полета на втория български космонавт (снимки)
На днешния ден през 1988 година към космоса излита Александър Александров
Вторият ни космонавт излита на борда на съветския космически кораб "Союз ТМ-5", като полетът му е осъществен 9 години след този на първия български космонавт - Георги Иванов.
Всъщност имало е възможност Александър Александров да бъде първият български космонавт. Той влиза в космическата ни програма през 1977 година и по-късно е избран за дубльор на Георги Иванов.
Подборът за първия набор български космонавти започва през 1977 г. Всички кандидати са военни летци. Основното административно изискване кандидати да са завършили Военно-въздушното училище "Георги Бенковски" в периода между 1964 и 1972 г. Което означава да имат пълно висше образование (което училището започва да дава от 1964 г.) и поне 3 години летателен стаж.
Заявление подават стотици военни летци. Първият подбор е през лекарската комисия в България. Успешно преминалите се изпращат за обстойно изследване във Военно-медицинската академия в София, което продължава няколко седмици. Тъй като изискванията са твърде строги и кандидатите силно оредяват, се налага да се увеличи възрастовата граница.
Космонавти от Унгария, СССР, България и ФРГ на конгрес на Асоцияцията на участниците в космически полети под надслов Планетата е общ дом, Земята е една за всички
Снимка: Иван Григоров, Dir.BgНа финала остават само 4 души -Александър Александров, Георги Йовчев, Георги Иванов и Иван Наков.
Накрая е избран Георги Иванов, а Александър Александров е определен за негов дубльор.
Александър Александров чака 9 години, за да осъществи мечтата си и да полети над земното кълбо.
Междувременно той се подлага на усилени тренировки, включително и в Звездното градче край Москва. Александър Александров се обучава и да оцелява в екстремни условия свързани с възможността, космическата капсула да се приземи в крайно неблагоприятна зона - например в Сибир.
Мисията на втория ни космонавт продължава 10 дена - от 7 до 17 юни 1988 г. Неговият космически кораб се скачва на 9 юни 1988 г. с новата по това време съветска космическа станция "МИР". На борда й Александър Александров извършва 50 успешни научни експеримента, включително изпитание на български храни за космонавти.
Експериментите са разработени от Института за космически изследвания при БАН с ръководител акад. Димитър Мишев.
Освен експериментите, Александър Александров прави и друго - той се превръща в първият космонавт свирил на гайда в космоса. Българинът занесъл на борда на "Мир" и куклата Педя човек-Лакът брада, както и пръст от връх Шипка и от гробът на баща си. Космонавтът пазел тези спомени от България в специално ковчеже.
По време на полета е осъществен телемост на космонавтите с Тодор Живков, предаван директно по Българската национална телевизия.
Любопитен факт е, че само година преди полета на българина към космическата станция "Мир", на нейния се е намирал друг Александър Александров - руски космонавт, чиято задача тогава е била да излезе в открития космос и да монтира два допълнителни слънчеви панела на "Мир".
След завръщането си от космоса вторият български космонавт е посрещнат като герой и е удостоен с редица ордени и награди. СССР също награждава летецът, като той става петият и последен българин, носител на званието "Герой на Съветския съюз".