Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман е инвестирал 180 милиона долара в стартираща компания, наречена Retro Biosciences. Тя търси нови начини за удължаване на човешкия живот. Борбата със старостта се превръща в доста популярна идея сред предприемачите от Силициевата долина, които често инвестират в подобни проекти.

Retro Biosciences има необичаен подход: тя проучва не само една област на изследване, а пет - изключително скъп и високорисков подход в света на науката против стареене, пише Bloomberg.

Едно от направленията, което се изследва от Retro Biosciences, е препрограмирането на повредени или разложени клетки, за да се върнат в по-здраво и по-младо състояние. На теория това трябва да е възможно.

Изследователите обаче са се натъкнали на някои сериозни пречки, когато са изпробвали процеса върху лабораторни мишки.

В някои експерименти мишки, чиито гени са препрограмирани, започват да растат тумори, наречени тератоми, които могат да бъдат съставени от няколко различни вида тъкан, включително косми, кости или зъби.

"Смята се, че можете да инжектирате вирус, който ще влезе в нечии тъкани, да поставите гените за тези транскрипционни фактори в клетките и да ги експресирате за известно време по, надяваме се, много контролиран начин", каза Бетс-ЛаКроа пред Bloomberg.

"Трябва да спрете, преди да отидете твърде далеч и да направите плурипотентна стволова клетка, защото тя ще започне да се опитва да отгледа цял човек точно там и да формира туморите", добави той.

Retro предприема няколко експеримента за препрограмиране на клетки, включително един, включващ човешки тъкани, събрани от пациенти с рак. Друг експеримент се стреми да подмлади имунната система, което може да даде на човешкото тяло по-добър начин да се бори с болестите.

Засега обаче резултатите не са обещаващи. Учените споделят, че може би ще им трябва поне десетилетие, за да усъвършенстват терапията си.

Алтман е само един от няколкото милиардери, които залагат много на изследванията срещу стареенето. Джеф Безос и Питър Тийл също са инвестирали огромни суми в подобни проекти. Индустрията обаче стана скандално известна с това, че прави неоснователни твърдения и се опира на научната фантастика, а не на истинската наука.