От 1 декември Китай налага нови разпоредби, с които да гарантира, че науката и технологиите ще се използват "за добро". Всяко научно проучване ще бъде подложено на етична оценка. Всички изследователски институции - включително университети, болници и технологични предприятия ще преминат през процедурата, пише GizmoChina.

Китай за първи път въвежда насоки за етични съображения в области като изследвания върху хора и животни, както и изкуствен интелект (AI).

Етични проверки от независими органи ще проверяват всички изследвания на алгоритмични модели със социално влияние, инвазивни интерфейси мозък-компютър и автоматизирани системи за вземане на решения, засягащи здравето и сигурността.

Новите разпоредби могат да послужат като ценен морален компас. Призивите за въвеждането им бяха засилени след новината за китайския учен Хе Джианкуи, създал първите генно модифицирани бебета в света.

Научната общност обаче се притеснява, че насоките могат да задушат иновациите. Създаването на независима етична комисия с минимум седем члена може да забави изследователските дейности. Тези комисии имат правомощията да отменят проекти. Според учените това може да забави научния прогрес на страната.

Други в Китай считат, че безконтролното развитие на технологични проекти и навлизане на изкуствен интелект може да се окаже пречка за социалната стабилност в страната. Решението за въвеждане на задължителен етичен прегед на всеки проект, цели да минимизира възможността от това.