Космическият кораб "Союз МС-26" с двама руснаци и един американец на борда излетя в сряда от руския космодрум Байконур в Казахстан, за да отведе екипажа до Международната космическа станция (МКС), съобщиха АФП и БТА.

Изображения, излъчвани на живо от космическите агенци НАСА и Роскосмос, показаха космически кораб, излитащ в нощното небе над казахстанската степ. "Полетът протича нормално", каза коментаторът на руската агенция.

Малко по-късно пилотираният "Союз МС-26" успешно се отдели от третата степен на ракетата-носител "Союз-2.1а" и навлезе в ниска околоземна орбита.

Космическият кораб превозва екипажа на 72-рата дългосрочна експедиция до МКС. Той включва космонавтите Алексей Овчинин и Иван Вагнер и астронавта Доналд Петит.

Полетът до МКС ще се осъществи по свръхкратка схема на подход с два завоя - очаква се космическият кораб да се скачи с модула "Рассвет" на руския сегмент на станцията около 22:33 ч. българско време.

Стопкадър: YouTube

Междувременно бе подобрен рекордът за брой хора, намиращи се едновременно в ниска околоземна орбита - в момента в космоса има общо 19 човека: 12 от екипажа на МКС, трима тайконавти на китайската орбитална станция "Тянгун" и четирима астронавти от американската мисия "Поларис Дон".

Тази сутрин космонавтите на Роскосмос Иван Вагнер, Алексей Овчинин и астронавтът на НАСА Доналд Петит се прехвърлиха през люка от космическия кораб "Союз МС-26" на Международната космическа станция (МКС), стана видно от стрийминга на сайта на американската космическа агенция.

Те бяха посрещнати на станцията от космонавтите Олег Кононенко, Николай Чуб и Александър Гребенкин, и от астронавтите Трейси Дайсън, Майкъл Барат, Матю Доминик и Джанет Епс, както и астронавтите Сунита Уилямс и Буч Уилмор, пристигнали с авариралия космически кораб "Старлайнър".

Снимка: Bill Ingalls/NASA via AP/БТА

Шестмесечната мисия на екипажа на МКС предвижда провеждането на 42 научни експеримента, три от които се провеждат за първи път. Става дума за проучвания в областта на медицината, биологията, дистанционното наблюдение на Земята и някои други - включително ще продължи работата с 3D-биопринтера на станцията.

Освен това през декември космонавтите Овчинин и Вагнер ще излязат в открития космос, за да инсталират спектрометър за експеримента All Sky Monitor на външната повърхност на модула "Звезда".