SpaceX изстреля мега-ракетата Starship в 0:00 часа българско време на 20 ноември. Това е шестият ѝ тестови полет в космоса. За мнозина изстрелването носеше и символичен заряд, защото Илон Мъск и Доналд Тръмп гледаха заедно старта. Предприемачът се превърна в един от най-приближените хора до новоизбраният президент още по време на предизборната му кампания.

Вижте снимки от шестия полет на Starship >> >> >>

Въпреки изрядното изстрелване, SpaceX се отказа да изпробва повторно приземяване на първата степен. Причината е, че не всички критерии за улавянето ѝ от стартовата кула са били в норма. Starship реализира първото си успешно кацане обратно на ракетната площадка в Тексас преди около месец.

Вместо това първата степен се приводни във водите на Мексиканския залив. Тя успешно постигна меко вертикално кацане в океана, но заради останалото гориво в резервоарите при падането ѝ последва експлозия. Междувременно втората степен достигна успешно влизане в орбита.

За секунда Starship успешно активира един от двигателите си в космоса, като това стана около 37-мата минута от началото на полета. Малко по-късно корабът започна и маневрите си по повторно навлизане в земната атмосфера.

Тази версия на Starship е с по-оскъден топлинен щит (с около 2000 липсващи плочки). Причината е, че инженерите искат да разберат каква е максималната топлинно-поносимост на дизайна.

Въпреки допълнителния стрес на конструкцията, Starship се приводни успешно на очакваното за това място. Корабът успя да реактивира двигателите си, да движи своите малки странични крила и да премине от хоризонтална във вертикална позиция.

От SpaceX споделят с гордост, че втората степен има по-високи способности от очакваното.

Преди дни се заговори, че НАСА може да се откаже преждевременно от лунната си ракета SLS, ако Starship напредне бързо. Това повишава залога за бъдещи успешни тестове.

Какво трябва да знаем за Starship?

С височина от почти 120 метра Starship е най-голямата и мощна ракета, създавана някога.

За сравнение, използваната често Falcon 9 е висока 70 метра, а Saturn V, която закара американските астронавти до Луната, е с височина 111 метра.

Starship

Снимка: SpaceX

Ракетата Starship се състои от две степени - ускорителя Super Heavy и кораба Starship.

При излитане Super Heavy генерира невероятна тяга от 16,7 милиона паунда, благодарение на своите 33 метаново-кислородни двигателя Raptor. Това е достатъчно мощност, за да изведе между 100 и 150 тона товар и екипаж в ниска земна орбита. Корабът Starship има 6 двигателя Raptor оптимизирани за вакуума на открития космос.

Многократната употреба на Starship, съчетана с огромната товароносимост на ракетата, може да намали цената на космическите мисии десетки и дори стотици пъти. По план едно изстрелване на Starship трябва да струва 2-3 милиона долара.

Starship

Снимка: БТА/АР

Към днешна дата Falcon 9 продължава да е единствената орбитална ракета, която може да връща първата си степен на земята. Останалите ракети, често струващи над 100 милиона долара, изгарят напълно в атмосферата след края на мисията си. Революционното е, че при Starship ще има връщане и на двете степени.

Освен че е ключов за развитието на комерсиалната космическа индустрия, Starship е основен елемент и за лунната програмата "Артемида" на НАСА.

Starship

Снимка: SpaceX

През 2021 г. SpaceX получи договор за 4 милиарда долара за разработка на версия на Starship, която да приземи хора на Луната в рамките на мисията "Артемида 3". Това превърна Starship в основна част от стратегията за утвърждаване на водещата роля на САЩ в космоса.

Според последните оценки на Мъск - които често са оптимистични - Starship ще бъде готов за мисия до Марс през 2026 г., когато планетите ще бъдат в благоприятна позиция. Все пак остава неясно дали SpaceX ще успее да подготви ракетата за толкова дълъг полет.