България затваря главата за цифрова политика в преговорите за присъединяване към ОИСР
Министър Карадимов е подчертал, че инициативите ни по присъединяването насърчават иновациите и прозрачността, като укрепват цифровата сигурност и допринасят за ефикасното и ефективно използване на данните
След изслушване на служебния министър на иновациите и растежа Росен Карадимов на 94-ата сесия на Комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по цифрова политика стана известно, че е взето положително решение и България затваря главата за цифрова политика. Затова съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР).
Служебният министър е подчертал, че инициативите на България по присъединяването насърчават иновациите и прозрачността, като укрепват цифровата сигурност и допринасят за ефикасното и ефективно използване на данните.
По отношение на по-добрия достъп и по-ефективното използване на информацията в публичния сектор, както и подобряването на достъпа до и обмена на данни, Карадимов е наблегнал, че България разработва национален Закон за данните и модернизира своя Портал за отворени данни. Водещите в процеса по улесняването на повторната употреба на данни са Министерството на електронното управление и Националният статистически институт (НСИ).
Росен Карадимов е заявил, че България напредва в изграждането на своята Национална здравно-информационна система като част от предстоящото Европейско пространство на здравни данни. Целта е създаване на възможност за трансграничен обмен на здравни данни и гарантиране контрола на лицата върху тяхната лична информация.
Служебният министър на иновациите и растежа е посочил още, че се изпълняват и много проекти с цел повишаване на информационната сигурност, осведомеността, развитие на компетентности, управлението на инциденти, знанията и иновациите в тази област. Карадимов е подчертал по време на изслушването, че мерките, свързани с развитието на изкуствения интелект, са интегрирани в Националната пътна карта на България за цифровото десетилетие.
"България продължава ангажимента си по отношение на напредъка, свързан с цифровата трансформация в съответствие с препоръките на ОИСР в областта на цифровата политика и новите технологични постижения. Продължавайки да полагаме тези усилия, ние се стремим да изградим по-устойчиво и възползващо се от цифровите технологии бъдеще", е декларирал той.
По-рано днес, служебният министър Карадимов се срещна с Матиас Корман, генерален секретар на ОИСР, в Париж. По време на срещата Корман е посочил, че се очаква България да се присъедини към ОИСР през есента на 2025 година, допълва БТА.
Официалното начало на разговорите за членство на България към ОИСР бе поставено на 10 юни 2022 г., когато страната ни получи своята Пътна карта за присъединяване към Организацията по време на годишната министерска среща, която се проведе на 9-10 юни 2022 г. в Париж. Пътната карта задава параметрите, етапите и условията на процеса на присъединяване, съгласно официалната информация на сайта на Министерството на външните работи.