Parker Solar Probe на НАСА е проектирана да изучава външната атмосфера на Слънцето - короната. Апаратът направи големи открития относно необичайно високите температури в тази зона и ролята на магнитните полета за затоплянето ѝ.

Сондата наскоро извърши гравитационен маньовър с помощта на Венера, за да се доближи до Слънцето на едва 6 милиона километра. Паркър достигна скорост от 700 000 км/ч, което я прави най-бързият обект, създаден от човека.

За да издържи на високите температури, сондата Parker Solar Probe разполага с  щит от специално композитно покритие с дебелина 11.4 см.

Вижте как изглежда Parker Solar Probe >> >> >>

Короната на Слънцето е с температура от милиони келвини - хиляди пъти по-гореща от видимата повърхност (фотосферата), което не може да се обясни с класическите закони на термодинамиката. Благодарение на сондата на НАСА, учените вече имат представа защо короната на Слънцето е толкова гореща.

При ниски температури хелият е частично йонизиран, което позволява на Слънцето да отделя топлина. Но когато короната се нагрява, хелият става напълно йонизиран, което затруднява топлообмена и задържа още повече енергия. Само 0.0025% от енергията на Слънцето е достатъчна, за да поддържа изключително високите температури в короната.

Сондата откри още, че особен вид магнитни вълни, наречени "суичбакс" играят ключова роля в затоплянето. Те възникват, когато магнитни полета в турбулентната фотосфера се преплитат, разкъсват и създават гигантски S-образни изкривявания, които се движат към короната и освобождават енергията си там.

Разбирането на тези процеси е критично за изучаването на космическото време - явления като плазмени бури, които могат да повлияят на спътници, космически полети и енергийните мрежи на Земята. Това помага за по-добро прогнозиране и защита срещу потенциални космически заплахи.