Никой не знае точно какво се крие в самото ядро на Земята. Дали е твърдо, течно или изцяло нова форма на материя?
С помощта на своите колеги, физикът от Китайската академия на науките Ю Хе установи, че вътрешното ядро на нашата планета е в "суперйонно състояние", което технически не е нито твърдо, нито течно, а странно междинно състояние.
"Това е доста ненормално", каза китайският учен. "Втвърдяването на желязото на вътрешната граница на ядрото не променя подвижността на тези леки елементи и конвекцията на леките елементи е непрекъсната във вътрешното ядро."
Изследването може да хвърли светлина върху една от най-дълго съществуващите мистерии в науката за Земята: съставът на вътрешната структура на нашата планета.
Тъй като все още е невъзможно да се пробие до ядрото на Земята, екипът избра да симулира неговата "адска температура" и "смазващо налягане" с помощта на компютър.
Екипът установява, че въртящата се смес от водород, кислород и въглерод е в суперйонно състояние, което означава, че кислородните йони са образували твърдо вещество, докато водородните йони плуват наоколо, образувайки вид течност. Атомите на желязото обаче са поставени в кристална структура.
Така ядрото би имало високи коефициенти на дифузия като течност, макар да има и белези на твърдо вещество.
"Нашите резултати отговарят добре на сеизмологичните наблюдения", допълва Ю Хе и казва, че друго скорошно изследване е установило, че ядрото е по-меко от очакваното.