В мазето на кампуса „Ървин“ на Калифорнийския университет, зад пет защитни врати, два екипа са работили по създаването на ГМО камара, пише The New York Times, цитиран от Фокус.

Комарът носи две генни модификации.

Едната е група от гени, направляващи производство на антитела срещу паразита на маларията, чийто носител е комарът.

Комари с тези гени са устойчиви срещу паразита и не разпространяват малария.

Другата модификация е група от генетични елементи, чиято функция е да внедрят устойчивите на малария гени сред природната популация на комарите.

Когато устойчив срещу малария мъжки екземпляр се чифтосва с женски, тези генетични елементи управляват както собственото си копиране, така и това на устойчивите гени от мъжките в женските хромозоми.

Очаква се, че това ще позволи модифицираните гени да се разпространят бързо и да завладеят популацията в рамките на десет поколения или един единствен сезон.

Огромен регион би могъл да се освободи от маларията, която убива приблизително 600 хиляди души годишно.

Революционен експеримент с човешки ГМО ембриони >> >> >>



Учените планират да усъвършенстват генетичния код на комарите и да проведат опити в клетки.

Изследователите се надяват да получат разрешение и за полеви експерименти, но са предпазливи.

Пускането в природата на генетично модифицирани комари, които отхвърлят паразите на маларията, на пръв поглед изглежда минимална и благоприятна намеса.

Точно такава генетична модификация обаче досега не е внасяна в дивата природа и биолозите се стремят да избегнат изненади, които биха предизвикали враждебно обществено отношение към новата технология.

Факт е, че генетично модифицирани комари вече са били разпространяване в дивата природа - през 2009 на Каймановите острови са били пуснати милиони ГМО комари с цел да намали броят на насекомите.

Резултатите са, че популацията на вида Aedes Aegypti (преносители на опасната треската денга) е намаляла с 96%.

ГМО комарите са мъжки и стерилни, като учените са вкарали в тях гени, които да се предават на женските насекоми.

В последствие модифицирания геном кара ларвите на насекомите да умират при достигане на полова зрялост.

ГМО комарите от този вид са собственост на британската фирма Oxitec, която има разрешение да извършва подобни експерименти на територията на Бразилия.

Консумация на ГМО-животни?


Междувременно Администрацията за храните и лекарствата на САЩ (FDA) одобри генетично модифицирана сьомга, посочвайки, че “храна от рибата е безвредна за консумация“.

На практика това е първото генетично модифицирано животно, одобрено за консумация от хора.

Учени искат да модифицират и човешките гени >> >> >>



Рибата е създадена от компанията AquaBounty Technologies.

Фирмата е отгледала първата партида ГМО риби през далечната 1989 година и е изпратила данните, свързани с безопасността на регулаторния орган през 1995 година.

За да се избегне кръстоска между естествената сьомга и нейната ГМО разновидност, последната е създадена стерилна и може да се отглежда само в специални съоръжения, съдържащи множество физически бариери.

По същество ГМО-сьомгата достига максималните си размери 2 пъти по-бързо от стандартната деликатесна риба - вместо за 3 години, растежът става за между 16 и 18 месеца.

Явно все по-често ще чуваме за ГМО животни и организми, като не е изключено в бъдеще да падне преградата за свободното им разпространение сред естествените популации - нещо което в случая с генетично подобрените комари дори е желано от изследователите.


Плаши ли ни ГМО-то?